Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Slavomír.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 15369, komentáře < 7 dní: 358, komentářů celkem: 337871, adminů: 60, uživatelů: 4850  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 243 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Vyjděte z jejich středu, můj lide!
·Recenze Parabible
·Podoba rodiny podle Bible
·Rozhovor s farářem Jana Palacha
·Vyjádření Arcibiskupství pražského k článku Duka vs. Halík na Lidovky.cz
·Reflexe: Kam zařadit Společenství baptistických sborů?
·PODOBENSTVÍ O FÍKOVNÍKU
·Texaský baptistický pastor, který schvaloval útok na gay klub, odstoupil
·Dietrich Bonhoeffer: O hlouposti
·Václav Klaus - obhájce náboženství standardního typu

více...

Počítadlo

Licence Creative Commons

GRANO SALIS
 podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported

Zaznamenali jsme
97 481 226
přístupů od 17. říjen 2001

Založeno L.P. 1997


ATELIÉR PROMĚN Jitka Černíková, kosmetika, vizáž, proměny, svatební líčení
BWF Protec
BWF Profiles
technické plsti
profily PMMA PC
plexi desky
aramid
kevlar Michaela Křivánková svatební fotografie, portréty, portrétní fotografie, fotografování novorozeňat a dětí, dětská fotografie, portrétní fotografie, svatba, svatební přípravy, fotograf

Kontrasty: Otroctví dnes
Vloženo Pátek, 08. červenec 2005 @ 16:10:36 CEST Vložil: Bolek

Společnost poslal Lutrik

Žijeme ve zvláštní době. Většina z nás je zároveň otrokářem i otrokem. Míra našeho otroctví či otrokářství je dána poměrem výnosů z našich zhodnocujících se aktiv k částce potřebné k uspokojení našich potřeb, respektive k zisku, který jsme svou prací někomu přinesli. Přináším-li zisk sám sobě, jsem otrokem vlastních žádostí, přináším-li zisk někomu jinému, jsem také jeho otrokem. Otroky svých žádostí jsme (téměř) všichni, neboť všichni máme představu, čeho chceme dosáhnout. Nedaří-li se nám to, jsme nespokojeni, je-li cíl nedosažitelný, jsme frustrováni.

Takto nastavená pravidla hry vyhovují dobře naší špatnosti, zvláště když historie prokázala, že lépe to dělat nedovedeme (?) a současnost dokazuje, že ani nechceme. Mám na mysli zejména fakt, že zhruba 1/6 národa se hlásí ke komunistické ideologii a přitom nevznikla jediná komunita snažící se svým životem tyto ideály naplnit. V kapitalistickém Izraeli funguje a prosperuje v podstatě komunistický kibuc, u nás jde patrně spíše o ty jistoty, než o tu snahu.

O tom však nechci psát. Nyní mi leží na srdci lidé, kteří se hry nechtějí účastnit a přitom žít spravedlivě, kteří jsou otroky těch nejskromnějších žádostí a pro jejich nedosažitelnost jsou frustrováni. Chci mít alespoň nějaký domov. Chci poctivě pracovat a alespoň trochu spořit, abych mohl vstoupit do stavu manželského. Takto formulované žádosti by měla společnost, dle mého soudu, umožnit každému v krátké době ukojit, je výrok Hospodinův. Je to možné učinit bez zvýšených nároků na státní rozpočet prostřednictvím těchto opatření:

1) V každé obci zřídit fond solidarity. Tento fond by mohl podpořit každý občan bezúročným zapůjčením části svých prostředků. Tím by mohl ukonejšit své svědomí před faktem, že část zhodnocení jeho kapitálu nutně padá na vrub vysávání těch nejbědnějších. To, co by do fondu vložil stát, muselo by v něm zůstat navždy.

2) Podporovat družstevnictví, přičemž by se obce měly ujmout role koordinátora. Stačilo by nabídnout zchátralý objekt nebo pozemek jako základ nového bytového družstva a počkat, zda se v daný termín sejde dostatek zájemců schopných nést předpokládanou finanční zátěž. Ve větších obcích by bylo dobré mít pro takovou schůzi připraveno více lokalit, aby se mohli sdružit ti, kteří se k sobě hodí. Další pravidla by stanovila, jaká část investice by byla pokryta bezúročnou půjčkou z fondu solidarity. Podle potřebnosti, sociální situace a skromnosti projektu. Po ustavení družstva by se obec o výstavbu nestarala, vložený kapitál by se do fondu časem vrátil.

3) Umožnit vznik kolonií dělnických domků. Ať má chudší možnost postavit si domek třeba na 40 m2, touží-li po něm. K tomu je třeba legislativních změn.

4) Aby se chudý mohl odlepit ode dna, musí mít možnost získat nájem v podstandardním bytě vlastněném neziskovou organizací. Jakou jinou šanci má nejhůře placený zaměstnanec, když nejnižší cena podnájmu je stále vyšší než jeho příjem? V současné době má dvě možnosti. Buď žít doživotně bez soukromí na ubytovně (když mu po zaplacení ubytovny zbudou 3 000,-Kč, i při asketické stravě našetří na garsoniéru za 50 let a na hypotéku nedosáhne) nebo se snažit o změnu zaměstnání. Ale což ta práce, kterou vykonává, není potřebná?, je výrok Hospodinův. Nebo to není jen hra a počítáme s existencí skutečných otroků? Možná je to ještě horší. Otroci měli kde bydlet, většinou se oženili, nebáli se mít děti. Myslím, že je možné vyprojektovat minibyty, ve kterých by měsíční nájemné 500,-Kč pokrylo správu, údržbu i padesátiletou návratnost investice. Tyto miniaturní byty by zároveň mohly a měly být útulné – já bych klidně bydlel ve Zlaté uličce. Rozhodně bych raději obýval své 4 m2 se společným záchodem na pavlači a společným sprchovým automatem na desetikoruny, než abych sdílel společný pokoj s často se měnícími cizími lidmi. I kdyby nájem byl stejný! Natož když by mi výše nájemného při navrhovaném řešení umožnila spořit, mít nějakou perspektivu. I toto opatření vyžaduje legislativní změny, neboť naše zákony jsou natolik „humánní“, že než by nechaly člověka nelidsky bydlet v krcálku, nechají ho raději lidsky (lhostejně) umrznout.

5) Těm nejbědnějším zajistit možnost vydělat si alespoň na nájem a stravu veřejně prospěšnými pracemi. Práci poctivě vykonávajícímu člověku garantovat řekněme 1 týden práce v měsíci s výdělkem (řekněme) 2 000,-Kč, alimenty platícím umožnit pracovat déle.

6) Tato opatření by nemusela být prodělečná ani při krátkozrakém pohledu na věc a soudím, že by dokázala pomoci drtivé většině lidí v obtížích. Až pro ty zbylé případně zvýšit kapacitu resocializačních zařízení. Ti ostatní tam nepatří, jsou tam vmanipulováni vaším sobectvím, je výrok Hospodinův.

7) Přehodnotit ideu stavebního spoření. Chudá rodina s větším počtem dětí si může jenom nechat zdát o tom, že by všem dětem spořila. Systém slouží k tomu, aby ti, kteří mají, měli více. Vzhledem k tomu, že většina si může dovolit tuto „solidární“ dávku čerpat, je většina voličů spokojena. O to zřejmě jde. Té zanedbatelné menšině zbývá trpělivě mlčet nebo řvát, dát se na nepoctivou cestu nebo nadávat. Já řvu a Vás vyzývám jménem Ježíše Krista, přidejte se ke mně. Já jsem prorok.

Jonáš B.

Jindřich Jonáš Bláha, Hlavní 200, 253 01 Chýně


 
Příbuzné odkazy
· Více Společnost
· Novinky od Bolek


Nejčtenější článek Společnost:
Svět tajných (uzavřených) společností


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Otroctví dnes" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy