Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 433 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116471033
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Naše malé války: Bitva o kalich
Vloženo Pondělí, 13. červen 2005 @ 14:21:35 CEST Vložil: Bolek

Z našich církví poslal Nepřihlášený

Peníze a mocenské spory opět rozdělily jedno společenství. Husitská církev je po Židovské obci v Praze další movitou náboženskou organizací, v níž proti sobě bojují dvě skupiny. Na řadu přišly výhrůžky a osočování z rozkrádání majetku.

Rozepře v husitské církvi: SMS s bohem a vulgaritami

Modlíme se za tebe, aby ti pánbu spočítal všechna kurevstva. Jsi odporná zpocená myš a jako potkan zajdeš. Víme, že boha se nebojíš, budeš se bát klacků. Nechoď večer sám, z*****y je zapotřebí učit slušnosti. Budeš močit krev, dobytku!

Textové zprávy tohoto znění obdrželi v prosinci loňského roku někteří členové zastupitelstva Československé církve husitské (ČSCH). Přišly jen několik hodin po zasedání, na němž se probíral špatný stav hospodaření úřadu Ústřední rady husitské církve, v němž má sídlo patriarcha Jan Schwarz. Mezi příjemci byl také pražský biskup Karel Bican. Podle něho odešly SMS zprávy z mobilu osoby blízké patriarchovi. "Vím, kdo to byl, ale dokud to vyšetřuje policie, musím mlčet. Mobil patriarchy ležel v té době vedle telefonu, z něhož byly likvidační SMS odeslány." Patriarcha Schwarz obvinění důrazně odmítá: "Zprávy někdo poslal z mobilu, který byl u mě na sekretariátu, když jsem ležel doma s chřipkou. Někdo mě chce postavit do špatného světla."

Hokynářské tahanice

Nejde o první spor tohoto druhu. Už téměř rok se vleče krize v Židovské obci v Praze (ŽOP), v jejímž čele stojí dva předsedové; vzájemně se neuznávají, hádají se o peníze a pravomoci. Před dvěma týdny se veřejnost dozvěděla o rozvrácené situaci v Českém paralympijském výboru. Důvodem jsou opět peníze, přesněji kritika neprůhledného financování a koncentrace moci. Rozbroje mezi dvěma skupinami zuřily také v redakci Literárních novin.

Co mají spory společného? Minimálně to, že donedávna vcelku vážené organizace ovládly hokynářské tahanice o majetek a jejich představiteli cloumají emoce, nenávist a mstivé nálady.

Svatby pro Japonce

Stejně jako v ostatních rozhádaných spolcích je situace v Československé církvi husitské pro pozorovatele zvenku nepřehledná. Patriarcha Schwarz byl podle části představitelů církve nedávno postaven mimo službu. Sám ale s tímto krokem nesouhlasí a říká, že není pravomocný. Podobně reagoval loni "odvolaný-neodvolaný" předseda židovské obce Tomáš Jelínek. Na rozdíl od obce se znesvářené strany husitské církve alespoň shodly, že Schwarz zůstává patriarchou do pětadvacátého června. Tento den se má konat sněm, který jako jediný může volit a odvolávat nejvyššího představitele kališnické církve.

Patriarchovi odpůrci uvádějí, že zpronevěřoval peníze, Schwarz říká totéž o nich. Válku mezi husitskými bratry přiostřil rozhovor v Lidových novinách otištěný sedmého května; patriarcha v něm mimo jiné označil církev za sektu, v níž pracují agenti BIS. Další rozbuškou se stalo takzvané kupčení se svátostmi v kostele svatého Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí. Na webových stránkách svatomikulášského kostela se totiž lze v rubrice Naše svatby dočíst: "Svatby v našem chrámu jsou velice krásné a často vyhledávané i cizinci, zejména z Japonska a USA." Pod anoncí je fotografie japonské dvojice ve svatebních šatech a oddávajícího faráře Lumíra Čmerdy, který na sobě nemá štolu a kalich; nejde tedy o církevní sňatek. Za tento typ svatby inkasuje kostel deset tisíc korun.

Patriarcha "prodej" svateb ostře odsoudil. Vedení kostela se bránilo. Podle faráře Čmerdy se za skutečné církevní svatby neplatí; chrám si lze pouze pronajmout k obřadu "požehnání", jež se uděluje lidem, kteří jsou již sezdáni a nejsou členy církve. Na internetových stránkách kostela se ale o žádném aktu požehnání nemluví. Otázkou tedy zůstává, zda japonská nevěsta a ženich na fotografii věděli, že je farář neoddává, nýbrž jim jen žehná. "Je to absurdní. Mistr Jan Hus bojoval proti odpustkům a u Mikuláše si z církve dělají dojnou krávu," rozčilil se pražský farář Lukáš Volkman; za kritiku už obdržel pozvání před kárnou komisi.

Zpronevěřit a rozprodat?

Policie se kromě pátrání po autorovi výhrůžných SMS zabývá hospodařením úřadu Ústřední rady husitské církve. Podle policejní mluvčí Daniely Razímové jde o podezření z trestného činu zpronevěry.

Proti patriarchovi otevřeně vystupuje všech šest biskupů církve a vyzývají ho k rezignaci. Vyčítají mu mimo jiné bezohledné diktátorské chování, zpronevěru peněz, které přišly na jeho účet od německých luteránů, a vyplácení dvojnásobných platů. Patriarcha všechna nařčení odmítá a vysvětluje, že větší platy dostávali ti, kteří zastávali více než jednu funkci, a nadúvazkem pro sebe řešil neexistenci reprezentačního fondu. Peníze od Němců prý poctivě vyúčtoval a zbytek vrátil. Schwarz stojí za tím, že církevní management tvořený biskupy a jejich tajemníky chce jmění církve rozprodat a obohatit se tak. "Ve třech stovkách náboženských obcí vlastní církev okolo tisíce nemovitostí, které mají hodnotu v řádu stovek milionů korun. Když mě odvolají, do dvou let majetek prodají."

Faktem na druhé straně je, že koncem minulého roku skončilo účetnictví úřadu ústřední rady ve ztrátě. "Dluh na fakturách činil devět set tisíc korun. Patriarcha se nemůže vyvinit z toho, že je šéfem úřadu, který skončil v minusu," říká člen ústřední rady a církevního zastupitelstva Milan Líška. Podle Schwarze mají odpovědnost za "červená čísla" bývalí zaměstnanci úřadu. Navíc prý upozornil finanční úřad, aby provedl revizi.

Palácový převrat

V obou táborech husitského sporu sílí názor, že za odlišné postoje jsou lidé likvidováni. Začátkem května odvolala ústřední rada svého místopředsedu Jana Mičku. Oficiální důvod zněl: neúčastnil se zasedání diecézní rady. "Na zasedání jsem sice nechodil, ale vyhodili mě, protože jsem přívržencem patriarchy. Situace se vystupňovala v palácový převrat. Odstraňují se všichni jeho zastánci. Svou osobností převyšuje ostatní, a to se v Česku nesmí," tvrdí Mička.

Bývalá šéfredaktorka církevního časopisu Český zápas Helena Noemi Bastlová byla patriarchovou zastánkyní a ve volbách v roce 2001 mu oddaně pomáhala. Dnes stojí na druhé straně. "Od doby, co byl zvolen, si myslí, že je papež.

Kdo nebyl loajální, musel pryč.

Kritizovala jsem rozdávání dvojnásobných platů jeho oblíbencům a odvolal mě pro hrubé porušení pracovní kázně."

Husitští bojovníci začali na světlo boží vytahovat i citlivé momenty z minulosti. Pražský biskup Bican třeba připomněl, že při volbě patriarchy musel Schwarz dostat výjimku. "Byl třikrát ženatý a navíc měl v době volby podmínku. Dodnes má paralelní mimomanželský vztah. Naše církev přitom ctí svátost manželskou." Schwarz potvrdil, že před lety přejel plnou čáru, zavinil autonehodu, při níž se prý nic vážného nestalo, a dostal dvouletý podmíněný trest. Zprávy o milostném poměru Schwarz odmítl. Zmínil se také o tom, že když se v osmdesátých letech vrátil z vězení, kde si odpykával trest za urážky komunistického režimu, tehdejší manželka už prý měla doma jiného.

Bratři agenti

Kromě možných problémů v osobním životě se mezi členy církve řeší také otázka spolupráce s někdejší Státní bezpečností. Patriarcha byl podle svých slov jeden z prvních, kdo u soudu napadl záznam v seznamech spolupracovníků StB. Dodnes prý netuší, jak se do registru dostal, a v roce 1994 mu dal soud za pravdu.

Mezi ty, jež StB vedla jako agenty, patří také pražský biskup Karel Bican, plzeňský biskup Michael Moc a současný ředitel úřadu ústřední rady Jiří Vaníček. První dva jmenovaní stejně jako patriarcha uvedli, že nevědí, jak se na seznamy dostali. Vaníček vysvětlil, že po návratech z ciziny musel podepisovat na ministerstvu kultury "nějaké papíry".

Vyznavačům kalicha dnes ubývají věřící, členská základna čítající přes devadesát tisíc lidí stárne. Patriarcha má relativně silnou podporu řadových členů, nikoli však vedoucích představitelů. Nebude-li na červnovém sněmu odvolán, chce sestavit podle svých slov tvořivý tým, který by církev obnovil. Schwarzovi odpůrci požadují jeho odchod i za cenu, že by z církve vystoupila až třetina členů, kteří jsou na straně patriarchy. Když jim to nevyjde? "Budu s ním bojovat dál a on to ví," prohlásil biskup Bican.

Krystyna Wanatowiczová

30. května 2005

Zdroj: http://www.tyden.cz/text.asp?rid=5&show=text&tid=15719


"Naše malé války: Bitva o kalich" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy