Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jan.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16684, komentáře < 7 dní: 646, komentářů celkem: 432942, adminů: 60, uživatelů: 5256  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 449 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Tolstoj

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119042769
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Tajemství Boží Trojice.
Vloženo Pátek, 10. květen 2024 @ 08:52:10 CEST Vložil: Tomas

Grano Salis poslal oko

Tajemství bývá obvykle tajná informace - něco, co se nesmí prozradit.
Pokud je už něco už veřejně známé, lze to stále ještě nazývat "tajemstvím?"
Lze.
V případě, že daná skutečnost je racionálně nevysvětlitelná, že přesahuje hranice lidského rozumu.


V oblasti vědy bývá takovým tajemstvím každý axiom, na kterém je daná oblast vědy postavena. Axiom (či postulát) není třeba logicky dokazovat - považuje se za platný a na něm stojí a rozvíjí se celá daná oblast vědy....


Tajemství v oblasti víry:
V oblasti víry  jde zase o sdělení záměru, který pochází od Boha a jako tajemství předchází lidskou zkušenost i moudrost. 
Jeho přijetí je spojeno s uznáním Boží autority: Hospodin zjevuje své tajemství těm, kdo se ho bojí (Žl 25,14), lidem zaslepeným však zůstává tajemství nepřístupné (Moudr 2,22).


Boží tajemství je tedy tajemné svou hloubkou a nevyčerpatelností, ne tím, že by bylo utajováno.

Bůh stojí o obnovu osobního vztahu s každým z nás a udělal pro to maximum. Pokud se nedozvím, že mě Bůh miluje, budu žít jinak, než kdybych to věděl; určitě nemohu tento vztah nijak rozvíjet.
Evangelizace tedy není jen nějaká propaganda: zvu druhé do naplňujícího vztahu s Bohem, který smím prožívat i já sám.


(J 16,12-15)
Ještě vám mám mnoho co říci, ale nemůžete to nyní snést. Když však přijde On, Duch Pravdy, uvede vás do veškeré pravdy, neboť nebude mluvit sám ze sebe, ale bude mluvit to, co uslyší; oznámí vám i to, co má přijít. On mne oslaví, neboť z mého vezme a oznámí to vám. Všechno, co má Otec, je mé; proto jsem řekl, že z mého bere a vám to oznámí.“ Právě proto, že se jedná o tajemství přesahující lidské možnosti, tak Pán Ježíš nikde výslovně neučí o Boží Trojici. Nepoužil nikde tento výraz, protože posluchači by mu bez působení Ducha svatého stejně nemohli rozumět. Duch svatý totiž tehdy ještě nebyl dán ....

Přesto Pán Ježíš neustále opakovaně hovořil k apoštolům  o svém důvěrném vztahu s nebeským Otcem - o vztahu, který je přímo bytostným - hovořil také o Duchu svatém. Zjevoval jim jednotlivé "kamínky mozaiky" Božího obrazu - připravoval je na příchod Ducha svatého.


Pán Ježíš uvádí učedníky do reality Božího života, do společenství Nejsvětější Trojice
Boží Trojice překypuje životem, v sobě se sdílí a tvoří svět, abychom mohli mít podíl na jejím vnitřním štěstí a naplnění.
Proto se Bůh stal člověkem, proto se obětoval na kříži.

V Trojici panuje naprostá jednota, zároveň však zůstává zachována polarita vztahů, božské osoby se nemísí, neslévají se jedna v druhou.
Když Kristus hovoří o Otci, když nám posílá Ducha svatého, učí nás mimo jiné vnímat Boží vztahovost, která je nadějí i pro naše  lidská společenství; jednota v různosti je možná.
"Tajemství Boží Trojice." | Přihlásit/Vytvořit účet | 166 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Tajemství Boží Trojice. (Skóre: 1)
Vložil: milan333 v Pátek, 10. květen 2024 @ 09:27:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dogma o trojici nemá žádnou podporu v Božím Slově.
více na: biblelive.czRe: Tajemství Boží Trojice. (Skóre: 1)
Vložil: mikim v Pátek, 10. květen 2024 @ 10:17:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Trojice je zcela nebiblický pojem, který si vymysleli od 4 století katolíci. A vzhledem k tomu, že ani jeden ř.katolík tomu výmyslu v podstatě vůbec nerozumí tak to schovali za tajemstvim.

Vůbec dodnes z Pisma nepochopili, že základni identita Boha je v Pismu zcela jasná dokonce i dětmi škou povinných lehce pochopitelná. Bůh je jeden a nemusi se dělit s dalšími prý dvěma prý něco jako osobami jejichž pojem Pismo nezná a neobsahuje. Žádný z kresťanů popsaných v Bibli smýšlené pojmy jako trojice ani osoba neznal.

Wikipedie:

Pojem osoby v obojím smyslu, v němž jej teologie užívá, byl předmětem sporu v prvních křesťanských staletích. Tyto diskuse měly přispět k vyjasnění, kdo je Bůh, kdo je Ježíš Kristus a jaký je jejich vztah ke člověku.

Vývoj pojmu v dějinácheditovatPostupným vývojem prvních staletí se pojmu osoba používá ve významu celé lidské skutečnosti. V řeckém světě se pro vyjádření osoby začíná užívat pojmu ὑποστάσις hypostasis, podstata, které se do latiny překládá jako substantia (tedy to, co stojí pod něčím). Tento pojem mohl zachytit lépe objektivní skutečnost, kterou popisuje, nejen pouhý jev.Prvním, kdo užívá slova persona pro označení Boha, je Tertullianus;[12] později pojmu osoba užívají i první ekumenické koncily 4. a 5. století.První konstantinopolský koncil (381) vyznává, že Boží Trojice Otec, Syn a Duch Svatý existuje ve „třech dokonalých hypostazích, tedy ve třech dokonalých osobách“. Chalkedonský koncil (451) se usnáší, že Ježíš Kristus, dokonalý ve svém božství i lidství, je jedinou osobou čili jednou hypostazí ve dvou přirozenostech, tedy božské a lidské, které mu náležejí „nesmíšeně, neměnně, nerozděleně a neoddělitelně“.[13]Od tohoto pojetí Boha jako osobního postupně křesťanská teologie přechází ve filosofii a pokouší se popsat, co je člověk, jak o tom svědčí výše citované výměry osoby Boëthiovy a Tomáše Akvinského.Základní vztahy uvnitř Boží Trojice (Skóre: 1)
Vložil: Ekrazit v Pátek, 10. květen 2024 @ 15:08:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

ZNAMENÍ PROROKA JONÁŠE [notabene.granosalis.cz]

VELIKONOČNÍ ÚVAHA 2017 [notabene.granosalis.cz]

NĚKTERÉ VZTAHY OTCE A SYNA [notabene.granosalis.cz]

Boží Trojice v Písmu [www.reformace.cz]

ecr
Re: Tajemství Boží Trojice. (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Sobota, 11. květen 2024 @ 23:39:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
"Trojice" není žádné tajemství ale satanův blud. Jediný Bůh je neomezený tedy logicky by ho hloupá trojice omezovala ve tří kašpárky. Re: Tajemství Boží Trojice. (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Sobota, 11. květen 2024 @ 23:41:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Naprosto souhlasím s Mikim, i malé dítě pochopí že "trojice" je blud. Bohužel někdo tomu bludu věří a protože to neumí zabaluje to do "tajemství"Re: Tajemství Boží Trojice. (Skóre: 1)
Vložil: martino v Neděle, 12. květen 2024 @ 14:21:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
oko proč pořád zde řešíte věci, kterým nerozumíte, ani rozumět nemůžete. Nejsvětější Trojice je jeden Bůh, Otec, Syn a Duch Svatý. Ježíš říká, Já a Otec jedno jsme. Kdo vidí mne, vidí Otce. Pokud Otec a Syn jedno jsou a dokonce tak, že Ježíš konstatuje, že kdo vidí Ježíše vidí Otce tak to již nezkoumám. Protože pokud to začnu zkoumat svým chabým lidským rozumem, tak se dopouštím hříchu nevěry, pokud odmítám přijmout Kristova slova jako skutečnost. Bůh po nás nechce, abychom to zkoumali, ale láskou přijali. A Duch Svatý, kterého vám Otec pošle říká Ježíš a On je součástí Ježíše, uvede vás do celé pravdy. Tak co na této skutečnosti je nepochopitelného? Proč pořád články o ničem a druzí to poplivou a zesměšní, protože se nemohou smířit, že bez Ducha Svatého nemohou nic, protože Ducha Svatého nemají, nikdo jim ho nepředal, protože nejsou součástí Církve a k přijetí Ducha Svatého je potřeba služby Církve. Biskupa nebo jím pověřeného kněze. Občas jsem nakouknu jen ze zvědavosti, ale když vidím, jak se zde vzájemně válíte v bahně, hned uteču. Od doby, kdy místní sluhové Satana jako brusle a další náboženští fanatici zde zavedli své učení, tak raději utíkat, než diskutovat s lidmi, co mají víru spíše za filosofii než za dar. A je to děsivé sledovat jak vzájemně nedůstojně pošlapávají. Re: Tajemství Boží Trojice. (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pátek, 31. květen 2024 @ 23:57:57 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Tajemství trojice je nesmysl. V trojici není žádné tajemství ale holý nebiblický nesmysl - 666.Stránka vygenerována za: 2.21 sekundy