Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zbyšek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16667, komentáře < 7 dní: 258, komentářů celkem: 430659, adminů: 60, uživatelů: 5254  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 86 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117060961
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí?
Vloženo Pátek, 29. duben 2022 @ 22:13:06 CEST Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal Melissokomos

Kristovo učení je rozhodně pacifistické. Osvícený člověk totiž ví, že klín se nemá vyrážet klínem. Násilí se nedá přemoci násilím. Dá se ale přemoci nenásilným odporem jak ukázal v minulém století Mahátma a to stál proti největší koloniální říši všech dob s prakticky neomezenými prostředky represe. Však také mnoho Indů bylo na pokojných demonstracích postříleno, třeba v Amritsaru?

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Masakr_v_Amritsaru

Je to divné. Mahátma Krista pochopil a proti brutální agresi šel bosky křížem kráčem napříč Indií téméř nahý. V nenásilném odporu nakonec okupanty přemohl, aby ho zavraždil fanatik z vlastní krve a krátce po smrti další fanatici jeho mírový projekt soužití muslimů a hinduistů zcela pošlapali a rozvrátili.

Je to divné. Mahátma Krista pochopil a křesťané ve své drtivé většině NE. To jen občas nějaký poblouzněný kacíř jako třeba Dirk Willems.

Svět není nikdy připraven na velikány ducha. Svět nevěří, že násilí se dá neutralizovat nenásilím, že měkké VŽDY nakonec přemůže tvrdé, jak praví Lao'C.

Jak malou víru mají "křesťané, když nevěří, že nacismus bylo lze přemoci nenásilným odporem, bojkotem. Jistě, mnozí by zaplatili životem. Ale válka snad životy ušetřila (50 miliónů mrtvých)???

Jak malou víru mají obzvláště křesťané, když nevěří v sílu a moc toho svého evangelia, o kterém žvaní, jen když to není příliš nebezpečné jej aplikovat?

Nenásilný odpor není pasivita, neznamená to být hlupákem. Nenásilný odpor vyžaduje zodpovědnost, trpělivost, odhodlání, osobnostní integritu. Neznamená to pomodlit se a čekat na deus ex machina. Vyžaduje naopak promyšlenou akci, důvtip.

Rusko-ukrajinský konflikt je mnohostranný a externě přiživovaný. Přílis mnoho křivd, příliš mnoho lží. 
A lidé se stávají zajatci narativu, fanoušky, fanatiky.


"Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 22 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí? (Skóre: 1)
Vložil: VanRespirator v Pátek, 29. duben 2022 @ 23:11:50 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nejde pouze o pacifismus versus válečnictví. Jde o střet kultur. Anglosaská kultura versus slovanská kultura. Od roku 1990, kdy jsem nastoupil do školství, jsem průběžně viděl, jaký špatný vliv má amerikanizace kultury. Jak moc to děcka kazí. Jak moc je západní svět zkažený. Naše děcka byla zlatá na počátku devadesátých let. Už nejsou. Už dávno nejsou. Musel bych vzít položku po položce. Vezmu třebas hudební soutěže v televizi. Ty západní superstar  -  to je postaveno na rivalitě, dravosti. Naše hudební pořady byly měkčí. My jsme tu byli ve všem spíše pacifisti. Některé věci ze západu se tu ani přes tlak neprosadily. Třebas soutěž Nejslabší máte padáka. To neodpovídá naší mentalitě. Vysmívat se slabšímu. My jsme z toho udělali parodii s Bohdalkou, Kaizerem a Lábusem.  Nebo soutěže v domě, reality show. My jsme tu přejali hodně z Ameriky a západu. Když se podíváš na francouzské filmy ze sedmdesátých a osmdesátých let, jsou ještě milé. Ani západní Evropa ještě nebyla amerikanizována. Točily se tu komedie. Dneska už ani ne. Celý západ, ale i střední Evropa je amerikanizována. Amerikanizace = nacifikace. Kult násilí, kult silnějšího, kult ostrých loků kult války. Všudy přítomné americké základny. Kult nenávisti ke slabším. Kult vyvolenosti anglosaského světa. Pokud existuje Satan, zcela jistě má ložnici, kuchyň i obývák v USA. A zbytek světa bere jako něco, co si chce podmanit a co si myslí, že mu podlehne. Pamatuješ, jak před pár týdny řval stařičký Biden jako posedlý v Polsku, že to je jeho území a že mu patří každý centimetr? Re: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí? (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Pátek, 29. duben 2022 @ 23:48:44 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

/Násilí se nedá přemoci násilím./


Aha. A na to jsi přišel jak ?


Nevím, co by ti na to řekli Židé, kterým se povedlo uniknout holokaustu a začali s novou naději žít ve své nové domovině - státě Izrael.
Ti určitě mají jinou zkušenost, než že "násilí se nedá přemoci násilím". Násilí okolních nepřátel, kteří je chtěli a chtějí vytlačit do moře, přemohli násilím. Mockrát.
Proto také udržují vysoce efektivní armádu a obrana země je jejich jednoznačná priorita.


Jak by asi mělo vypadat to izraelské přemožení okolních Arabů nenásilným odporem ?
Mohl bys jim to navrhnout. Pokud bys je přesvědčil, ušetřili by neskutečné finance na armádu. A ty bys možná obdržel Nobelovku.Re: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí? (Skóre: 1)
Vložil: JirkaB v Sobota, 30. duben 2022 @ 09:11:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jelikož jde o křesťanský server, tak si dovolím také odpovědět.
Protože, je ta cesta člověka Krista Ježíše. A ti kdo jsou křesťané by měli chodit, tak jako chodil On.
Pravda Jeho učení bylo v nenávisti od počátku, proto tak zástupy volali ukřižuj.(pozn a) 
Stejně tak v následných letech a to až do dnes největší násilí Jeho učení trpí od "vlastních".  Svět Jej nepochopil a nepřijal a tak ukřižoval, Jeho učedníky obdobně, ale i to On předpověděl, že nebude učedník nad mistra. Dnes jsou regiony země, kde již není cool zabíjet fyzicky a tak se zabíjí zatím jen slovem. Ale i to On předpověděl. 
Takže, protože je to cesta Krista, zjevená na Jeho životě, dosvědčená svědky, apoštoly a nám dochovaná v textech Nového Zákona. 

Pozn a) jsou lidé, co věří, že ukřižováním plnili lidé Boží vůli, jinak by přeci nemohlo přijít spasení, někteří věří, že sen Pilátovi ženy a její varování, aby se Pilát nestal vrahem, bylo z ďábla a byl to pokus zabránit provedení spasitelného díla. Lidé co volali ukřižuj nežili v souladu s Bohem, volali ukřižuj ze svého otce ďábla. Pilátova žena naopak nebyla nepřítelkyní Boží, ale její naléhání spravedlnosti ohledně Krista bylo z Boha. Re: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Sobota, 30. duben 2022 @ 10:31:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/

Jak malou víru mají "křesťané, když nevěří, že nacismus bylo lze přemoci nenásilným odporem, bojkotem. Jistě, mnozí by zaplatili životem. Ale válka snad životy ušetřila (50 miliónů mrtvých)???

Jak malou víru mají obzvláště křesťané, když nevěří v sílu a moc toho svého evangelia, o kterém žvaní, jen když to není příliš nebezpečné jej aplikovat?

  Snad "někteří"? 

  Není moudré všechny lidi nějaké kategorie posuzovat podle pár bojovných "hrdinů" s naučenými frázemi, schovaných za anonymitu svojí klávesnice a silná slova


Nenásilný odpor není pasivita, neznamená to být hlupákem. Nenásilný odpor vyžaduje zodpovědnost, trpělivost, odhodlání, osobnostní integritu. Neznamená to pomodlit se a čekat na deus ex machina. Vyžaduje naopak promyšlenou akci, důvtip.

  A odvahu.

  Už jako malí jsme měli jako vzor například Maxmiliána Kolbeho. To byl člověk, co položil svůj život za druhé. Stejně tak jsme znali příběh Štěpána, který se modlil za svoje vrahy - a viděl to jakýsi Šavel. A samozřejmě příběh Pána Ježíše na kříži, který se modlil za odpuštění těm, kdo ho tam pověsili. A příběhy mnoha dalších křesťanů, kteří končili utýraní ukřižovaní, v arénách pro zábavu. A ve chvíli smrti se modlili. Nespílali.

  A později třeba příběh Jana Husa, který se i na hranici modlil - nespílal svým vrahům. Poručil svou duši Bohu. A jeho oběť znamenala ve světě větší změnu, než všechna jeho předchozí slova dohromady.

  Toník

Re: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí? (Skóre: 1)
Vložil: martino v Sobota, 30. duben 2022 @ 14:08:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Melissokomos

Jak malou víru mají obzvláště křesťané, když nevěří v sílu a moc toho svého evangelia, o kterém žvaní, jen když to není příliš nebezpečné jej aplikovat?

martino
Křesťanství je od svého začátku provázeno zlem. Co bylo oblíbenou zábavou antického Říma? Pohled n křesťany jak je trhá divá zvěř, nebo živé pochodně ukřižovaných křesťanů po obou stranách na Via Apia směřující na jih. A co se změnilo? Islamisté podřezávají egyptské křesťany jako ovce a ty napíšeš, jak malou víru mají křesťané? 

https://www.youtube.com/watch?v=viVxGDngemw
Na okraji Říma na Ostijské cestě je místo zvané Tre Fontane, kde byl popraven apoštol sv. Petr. Od tohoto míst jeho popravy je kostelík a dole v kryptě je místo cela kde apoštol strávil poslední noc před popravou. Ale k vůli tomu to nepíši, součástí této krypty je pohřebiště, kde pohřbeno 10203 křesťanů. Byla to celá legie sv. Zenona a další křesťané, kteří odmítli se vzdát své víry. Byli to právě ti křesťané co postavili císaři Diokleciánovi městské lázně, které vidíme dnes v centru Říma u hlavního nádraží Termini, které pak tu přední část přestavěl Michelangelo na křesťanský chrám Santa Maria degli Angeli e dei Martiri. A ty si troufneš zde napsat, že křesťané mají malou víru. Souhlasím, že to platí o dezertérech od víry jako se zde chlubí Cizinec, Myslivec a další. Ale nepleť si víru křesťanů se slaboštvím některých sluhů Satana. Pokud jde o tvoji zmínku Rusko-Ukrajina souhlasím s tvým názorem kterého si již všímají někteří politici i novináři. Zatím jsme svědky mnoha křivd utrpení, ale i lží a dosud neproběhla žádná odborná diskuse, která určitě proběhne minimálně u stolu historiků. 

Re: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí? (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 (Makarios5@seznam.cz) v Sobota, 30. duben 2022 @ 18:26:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Není možné míchat náš osobní život (jeho určitý výsek) se státní mocí. 

Ježíš nezrušil armádu ani policii. Jen vojáky vyzval, aby neloupili a nemasakrovali civilisty. 

Státní moc ne nadarmo nese meč a ne nadarmo trestá přestupníky. 


Kdyby se křesťanské země nepostavili v historii islámské invazi, už by zde byl dávno chalifát.


Jasně, že když je někdo ve službě a káže Evangelium, musí strpět jakékoliv násilí. 


Ale jestliže lupiči přepadnou můj dům, tak mě a moji rodinu přišli v případě jejich přistižení s největší pravděpodobností zabít. 

V tom případě mám právo pobít já je. I kdybych měl jít potom do tepláků...


Re: Proč být pacifistou a proč odmítnout násilí? (Skóre: 1)
Vložil: Vota v Neděle, 01. květen 2022 @ 00:24:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ano, mohu souhlasit.
Pacifismus má své místo v obraně proti násilí, ovšem stejně tak násilná obrana.
Jako je vyvolávání násilí extremismem, tak je i extremismem totální pacifismus (pokud tedy neexituje v celé společnosti a u všech jednotlivců; pak už však ani nelze hovořit o pacifismu, ale o šalomu).
Pacifismus je přijatelný jako odboj proti násilí, ne však jako apatie,.
Znamená se aktivně postavit proti násilí. A vůbec to ještě neznamená nepoužít donucovacích prostředků a někdy i násilí v obraně druhého. Absolutistický či totální pacifismus se projevuje jako extrémní forma sebestředmosti osobního vyznání. V situacích vyhrocených takový jedinec zcela morálně selhává. Jde tedy o to, že pacifismus musí být veřejný a nikoliv zaměřen u jednotlice na sebe sama.
A v tomto opravdu křesťané naprosto morálně selhávají. Protesty, jako zmíněný v článku, jsou veřejným vystoupení proti moci založené na násilí a násilí k moci užívající.

Nu, mohou křesťané vycestovat do Ukrajiny a postavit se v odporu proti násilí protestem mezi dvěma bojujícími stranami a zejména proti agresorovi. Tak mohou veřejně deklarovat skutečnou pacifistickou víru a morálku. 

Halík: Rusko rozumí jen řeči síly (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Neděle, 01. květen 2022 @ 15:40:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

Rusko rozumí jen řeči síly. Je v zájmu celého svobodného světa ho zastavit

„Církev učí, že pokud je to možné, je třeba se vyhýbat násilí, ale obrana vlasti a nevinných lidí je mravní povinností.“ To pro iROZHLAS.cz – v souvislosti s válkou na Ukrajině – říká kněz, filosof a teolog Tomáš Halík. Bývalý disident už na začátku konfliktu označil ruského prezidenta za Hitlera naší doby. Na solidaritu české společnosti je hrdý, byť ho postoje některých politiků k ruské agresi zklamaly. 


https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/tomas-halik-ukrajina-rusko-katolicka-cirkev-krestanstvi-putin-papez-frantisek_2205010500_ind

Stránka vygenerována za: 0.47 sekundy