Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Norbert.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16460, komentáře < 7 dní: 295, komentářů celkem: 416825, adminů: 60, uživatelů: 5185  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 145 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

redifon
Willy
gregorios777
brusle7

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113129687
přístupů od 17. 10. 2001

Nebezpečná učení: Martino nezná katechetismus! V katolicismu nesmí laici vykládat boží slovo!
Vloženo Pátek, 07. srpen 2020 @ 11:08:52 CEST Vložil: Tomas

Katolicismus poslal Nepřihlášený

Katechetismus 85

Úkol autenticky vykládat Boží slovo psané nebo ústně předávané je svěřen pouze živému učitelskému úřadu církve, který vykonává svou pravomoc ve jménu Ježíše Krista“, to je biskupům ve spojení s Petrovým nástupcem, římským biskupem.
Re: Oko je laik bez teologického vzdělání. V ŘKC nesmí učit! Na GS ano? 
(Skóre: 1)
Vložil: martino v Středa, 05. srpen 2020 @ 10:53:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nepřihlášený

V katolicismu laik nesmí vykládat boží slovo. To mu mohou dogmaticky vykládat pouze jeho studovaní nadřízení. 


martino

To musel napsat nějaký idiot, pokud zdravým rozumem nerozpoznal, že zde je internetová diskuse, a nikoliv odborná přednáška na teologické fakultě nebo dokonce shromáždění katolických věřících v chrámu. Vážně idiotský názor nějakého trotla. 


...


Z prostředí "v katolicismu" si Martino v hlavě vyrobil prostředí internetové, to aby mohl vulgárně napadat virtuálního nepřítele, a vyhnul se tak velmi nepříjemné pravdě, že na shromáždění katolických věřících a teologických přednáškám musí poslušně mlčet, tupě a nekriticky přijímat to, co mu jeho "teologicky vzdělaní" gurové věroučně naservírují. "Svobodně teologicky vyjadřovat" se může jen zde na GS, ale to je pak materiál, který kvůli hloupé vulgární kontaminaci není vhodný ani k pohnojení pole. 
V katolicismu laik nesmí vykládat boží slovo. 

Chce se o tomto tisíciletém faktu nějaký katolík přít?!"Martino nezná katechetismus! V katolicismu nesmí laici vykládat boží slovo!" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Martino nezná katechetismus! V katolicismu nesmí laici vykládat boží slovo! (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 07. srpen 2020 @ 12:56:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslivče, ty se tu fakt poslední dobou chováš jako trubka.

A navíc se zbaběle schováváš v anonymitě - i když je tu každému jasné, odkud vír fouká..

Pokud tu kdokoli argumentuje po způsobu idiota - co je na tom vulgárního, pokud to Martin hlasitě a správně pojmenuje?Pochop, že tu někteří z vás jenom předvádíte vlastní neznalosti ohledně katolické víry. 

Viz např.:  "V katolicismu laik nesmí vykládat boží slovo. To mu mohou dogmaticky vykládat pouze jeho studovaní nadřízení."
Každý otec rodiny je ve své rodině takovým pastýřem víry - nejenom že smí vykládat Boží slovo, ale naopak je to i jeho svatou povinností učit své děti Božímu slovu a naučit je porozumět Božímu slovu ve smyslu, jak ho vykládá katolická církev.

Když ty (nebo i někteří jiní zde), předvádíte takové výplody vaší fantazie, svědčíte mimoděk o sobě samých, že jste sami takovéhoto otce, který v rodině čte a vykládá Boží slovo, evidentně neměli. Že vám tento rozměr výchovy ve víře schází a tedy tomu dneska nerozumíte.
Že vaši otcové v tomto smyslu z nějakého důvodu u vás selhali a nedostáli svému slibu, který slibovali při křtu svých dětí. (Toto konstatuji pouze jako objektivní fakt, jak to vidí nezaujatý člověk zvenčí - nikoli, že bych se snad chtěl dotýkat něčích citů vůči otci)..Podobně, když se sejdeme s přáteli třeba na grilování, nebo třeba v práci mezi spolupracovníky (nebo i virtuálně na internetu) a přijde řeč na toto téma, je povinností každého katolického křesťana svědčit podle svých možností a znalostí o své víře. I zde mu nic nebrání hlásat Boží slovo a vysvětlovat správný smysl jednotlivých míst.
Úplně jiná situace nastává, když se sejde společenství církve ke slavení Kristovy oběti.
Zde má navrch ustálený řád, který zamezuje různým výstřelkům, excesům jednotlivých prostých věřících bez teologického vzdělání, kteří si taky občas vykládají Písmo způsobem "jak bylo napsáno".  A každý rozumí smyslu nějak jinak - podle své vlastní pokřivenosti vnímání víry. 
Při mši tedy čte úryvek z evangelia buď přímo biskup - nebo biskupem pověřený jáhen, nebo kněz - pak následně ono místo vykládá ve smyslu učení církve a dává do kontrastu s dnešním způsobem života, s aktuálními událostmi..

Ve velkém shromáždění církve laici opravdu mlčí - a učí se od těch, kteří byli pověřeni službou hlásat evangelium a které pro tuto službu církev vyučila..  Učí se proto, aby si sami víru osvojili a aby pak sami mohli správně hlásat evangelium jak ve své rodině, tak i mezi pohany.


Pokud si ale naladíš na TV NOE  např. "večerní univerzitu" - zde už často přednášejí o smyslu Písma či na jiná témata křesťanského života i různí vzdělaní laici, nejenom biskupové nebo kněží, či jáhnové....

Protože "Večerní univerzita" už není vytvářením onoho společenství živé církve (kde nejde jenom o vzdělání ve víře, ale hlavně o osobní účast na Kristu, na jeho oběti.), jak je tomu s biskupem či knězem.

Re: Martino nezná katechetismus! V katolicismu nesmí laici vykládat boží slovo! (Skóre: 1)
Vložil: Akuzativ v Pátek, 07. srpen 2020 @ 15:50:27 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Každý je poslán nést lidem evangelium. Náš život má být takový, aby z něho lidé kolem nás poznali, že milujeme Boha, a že Bůh je naše spása.Re: Martino nezná katechetismus! V katolicismu nesmí laici vykládat boží slovo! (Skóre: 1)
Vložil: Akuzativ v Pátek, 07. srpen 2020 @ 18:40:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
  • 2. Petrův 1, 21 [biblenet.cz]Nikdy totiž nebylo vyřčeno proroctví z lidské vůle, nýbrž z popudu Ducha svatého mluvili lidé, poslaní od Boha.Re: Martino nezná katechetismus! V katolicismu nesmí laici vykládat boží slovo! (Skóre: 1)
Vložil: martino v Pátek, 07. srpen 2020 @ 21:27:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Co to je za trotla, který si neumí vymyslet nějaký pro něj typický nich jako třeba "trotl" apd. Tento anonymní trotl je vážně velmi primitivního myšlení, když nestírá rozdíl vykládat Boží slovo a nebo presentovat učení Magisteria. Tento náš anonymní trotl pravděpodobně není seznámen s dokumentem II. vatikánského koncilu Apostolicam actuositatem  o povolání laiků k apoštolátu, což samozřejmě není o tom, že laici mají nahrazovat Magisterium ve výkladu Božího slova. Magisteria se zase naopak týká dokument Christus Dominus (dekret II.vatikánského koncilu o pastýřské službě biskupů v církvi) 
Takže anonyme, který nejsi schopen si vymyslet diskusní nick ty mě naprosto nevzrušuješ. A i kdyby jsi na konec nějaký vymyslel, tak je to jedno. Ty jsi prostě výrobce hovadin neúcty k ostatním a ještě náboženský blb. Ciao. Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy