Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Lenka.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 15383, komentáře < 7 dní: 388, komentářů celkem: 338940, adminů: 60, uživatelů: 4850  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 241 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

Melissokomos
Willy
rosmano
Vota

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Øád sboru BJB v Kromìøíži
·Po žních pùjdeš k Turkovi!
·Zpravodaj BJB Cheb 02/2019: Jak odejít z BJB?
·Kromìøížský sbor pøevádí budovu modlitebny na spolek
·Život víry 2018/12: Z BJB vystupuje pìt sborù
·Život víry 2019/2: ´´Noví´´ baptisté
·Návrh èlenù sboru BJB Lovosice pro Sjezd delegátù
·Køesťané Kuøim, z. s.
·Biblické spoleèenství køesťanù Kromìøíž, z. s
·Recenze – James Barr: Fundamentalismus

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
97897021
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Absence samostatného uvažování
Vloženo Čtvrtek, 19. říjen 2017 @ 11:31:48 CEST Vložil: Tomas

Grano Salis poslal NepřihlášenýNechodím sem už půl roku, možná déle a ani nemám v záměru sem chodit, omlouvám se, že jsem nečetl články, ani diskusi, takže nevím, co aktuálně řešíte, ale předpokládám, že cca totéž, co před půl rokem a kdo byl pobožný tehdy, tak je pobožný pořád. Asi se tu nic nezměnilo. No a teď proč píšu. 


Můj nick byl zde pozorovatelník. Chtěl jsem pozorovatel, ale to bylo obsazeno. Proto takový náhradní patvar. A teď k věci: Pozorovatele jsem dělal i na ateistickém webu, stejně dlouho a stejně důkladně jako tady a došel jsem k tomu, že lidi jsou všude stejní. Většina lidí nedokáže myslet samostatně, ale musí se něčeho držet. Nějaké nauky, doktríny. Kritické myšlení vypínají. Chápu, že to je pohodlnější. 

Jak jste mi tu vy, pobožní, citovali z vaší knížky, tedy bible, tak někteří ateisti mají taky své knížky a guru a odkazy a články. Akorát s jinou ideologii. Já ne a tak polovina ateistů taky ne. Ale další polovina ateistů v něčem jede. V náhradní ideologii, když nemají pobožnou. Často to jsou různé kombinace různých teorií a toho se drží. 

Proč to sem píšu? Je to zvláštní pozorovat. Pochopil jsem, že v mnoha lidech je velká touha se k něčemu přimknout. Pochopil jsem, jak mohl fungovat fašismus, nebo komunismus nebo islám, atd. Vy tady na tomto serveru, tedy lidi jedné knihy, jste jen jedněmi z moha variant téhož problému. Náchylnosti se o něco opřít a to vyznávat. Spočinout v pohodlném stavu přimknutí se k jednomu směru, ve vašem případě náboženskému. 

Pochopil jsem, že se svým liberalismem a pluralismem jsem poměrně raritní. Nemám žádný směr, ani klub, ani knihy, ani guru. Nic. Pro mě je to vyhovující a přál bych si, aby takových samostatných jednotek bylo více. Ale takových je málo. Většina potřebuje něco obdivovat, něčeho se držet, něčemu se klanět, něco papouškovat.

 Považuji to za slabost lidí, ale uznávám, že slabých je hodně. Tím pádem je ovšem vždy společnost náchylná k tomu, že něčemu hromadně propadne a nemusí to dobře skončit. 

Vůbec netoužím vám to brát. Mějte si víru, v co chcete. Jen jsem chtěl napsat, že skutečně čistých ateistů se samostatným myšlením je málo. Kdybych měl tu moc, zavedu ve školách předmět kritické myšlení. 

Možná je stádní myšlení, myšlení v ideologiích důsledkem vývoje, kdy to pro přežití skupiny, tlupy, kmenu bylo výhodnější vyznávat jednotnou ideologii. Možná je fenomén kritického myšlení nový, tím jak už nejsou jednotliví lidé závislí bezprostředně na svém okolí a mohou si nyní dovolit ten přepych uvažovat originálně a jít svojí cestou. Je mi jasné, že tomu nerozumíte. Máte ve vaší bibli přesně opačné instrukce. Abyste byli jako poslušné ovce, nebo děti nebo otroci, apod. Abyste byli jednotní a vyznávali totéž. Celá vaše kniha je tím prošpikovaná ostatně jako všechny ideologické knihy podobného druhu a formátu. 

Nezlobím se na vás. Vaše mozky toto vyžadují. Nemůžete za to. Evolučně jste se vyvíjeli tak, že to potřebujete. Většina lidí to stále potřebuje. 

"Absence samostatného uvažování" | Přihlásit/Vytvořit účet | 169 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Absence samostatného uvažování (Skóre: 1)
Vložil: quido v Středa, 25. říjen 2017 @ 00:09:21 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jsi nudnej a předvidatelnej! :-( :-D
btw. Jak se máš? Nepřemýšlel jsi o tom, zkusit na youtube výuku na keybord? :-)Re: Absence samostatného uvažování (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Čtvrtek, 19. říjen 2017 @ 21:51:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Projekce je poměrně častý psychologický jev, hodně lidí uvažuje a žije podobně, jako vy, aby sednul na lep každému nesmyslu. Ale ne úplně všichni. 

  Ne všichni lidi si omylem myslí, že Země obíhá okolo Slunce, že voda se mění na led vždy při 0°C a pod touto teplotou není tekutá a ne všichni lidi si myslí, že levitace je fake. 

  Stejně tak ne všichni lidi nalétnou náboženským nesmyslům tak, jako vy.

  Jsou lidé, kteří - obvykle na prahu dospělosti, někdy na konci teenagerských let - začnou kriticky uvažovat a zkoumat svět okolo sebe. Pokud vy vás zajímala jejich zkušenost ze života, tolik rozdílná od té vaší, můžete se místo projekcí vašeho života do druhých zeptat. Je jich i tu na GS několik.

  Hezký den

  Cizinec.Re: Absence samostatného uvažování (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Pátek, 20. říjen 2017 @ 20:01:50 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Chtěl bych jen upozornit, že kritické myšlení snad existovalo odkdy existoval člověk s rozumem. Zvláště je zachováno písemně již od Babylóňanů (náznaky viz třeba v Gilgamešovi). Rozvinutí pak najdeme u řeckých filozofů, u kterých bylo kritické myšlení právě odpovědí na slepě náboženskou víru. Známý je především Sokrates, který byl pro své kritické myšlení odsouzen ke smrti vlastní rukou, přestože věřil jako snad všichni tehdejší filozofové, že kosmos má dokonalý řád, tedy je zde něco nebo někdo, kdo ten řád má v rukou. Dnes by křesťané jejich víru nazvali agnosticismem, tedy termínem, který prvně použil Thomas Huxley v polovině 19. století, když mu neseděla anglikánská církev a přesto byl přesvědčen, že někdo nebo něco kosmos vytvořil a možná i řídí.

Dnešní křesťané - tedy podle toho jak se projevují - jsou již hodně vzdáleni myšlenkám, které šířil jejich učitel Ježíš z Nazareta. Nikdo ve Starém zákoně a ani Ježíš nenutili nikoho k tomu, aby nepoužíval rozum. Biblické výroky, např. z Izajáše o moudrosti moudrých atd., vysvětlující krach náboženských představ o vládci Izraele, jen oddálily biblického Boha od člověka - Bůh se stal nepochopitelný a vzdálený, takže nebýt následné apokalyptiky, skončil by Jahve jako deistický (natáhl hodinky a víc se o ně nestará). Ježíš byl produktem takové doby a ukázal, že s deistickým Bohem se člověku nedá smířit, a že dokonalý Boží svět je reálný.

Dnes je z křesťanství ideologie, resp. řada ideologií, které se dají snadno rozumově napadnout. Ztrácí se podstata víry a přehlušuje vidinami, které vytvořili již ti, kdo přemýšleli o smyslu Ježíšova života a smrti v kontextu s apokalyptickými vizemi a podle tehdejšího apokalyptického a gnostického myšlení je přetvořili do božských dogmat. Dnešní křesťanská učení jsou již tak odchýlena od Ježíše, že ani nepřipouštějí, že Ježíš učil o "Božím království" tady na zemi, a nikoliv někdy v eschatologicky (posmrtně) daném světě.
Re: Absence samostatného uvažování (Skóre: 1)
Vložil: Studentbible v Pátek, 20. říjen 2017 @ 23:05:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dokázala Věda miliardy let země? Nedokázala a nemůže, protože na počátku byl pozovatelník...Re: Absence samostatného uvažování (Skóre: 1)
Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Čtvrtek, 19. říjen 2017 @ 14:11:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Nic jsi nepochopil - lépe řečeno, to, co píšeš, je špatné chápání. Kéž by ti to špatné chápání někdo vzal. Jenže ty si ho nechceš nechat vzít, jelikož ho ceníš výš, než cokoli jiného a jsi na své kritické myšlení a samostatné uvažování náležitě pyšný. Nezlobím se kvůli tomu na tebe, i když za to můžeš, protože nevíš, co říkáš a co zastáváš, nevěda, co je víra v Boha a co znamená žít vírou v Boha. Tož tak.Re: Absence samostatného uvažování (Skóre: 1)
Vložil: wollek v Čtvrtek, 19. říjen 2017 @ 19:57:57 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Souhlasím s tím, že stádní uvažování lidí je docela problém. Je to celkem zhoubné a prakticky celý život jsem s tím v nějaké formě bojoval, nebo se s tím spíše nejrůznějším způsobem musel vyrovnávat.

Nicméně poslouchat něco takového z úst člověka, ještě se sám nechal vodit desítky let za nos letničními, a následně byl zase zcela ovládnut nenávistí vůči tomu, čím se vodit nechal, na mne rozhodně nepůsobí zrovna věrohodně. Kdybych neměl tu čest pozorovatelnika poznat, řekl bych si, že je to celkem solidní příspěvek ateisty, jemuž vadí podobné věci, jako vadí mně. Bohužel měl jsem možnost sám poznat, že jeho 'nezávislost' na knihách, guru, apod. byla asi podobná jako 'nezávislost' američanů popisovaná v knize Dana Arielyho na pokusech při výběru jídla v restauraci:

Pokud lidé nevěděli, co si objednávají druzí, tak ten výběr byl opravdu docela nezávislý. Pokud si však objednávali postupně, takže každý další věděl, co si objednali ostatní lidé u stejného stolu před tím, bylo statisticky jasně pozorovatelné, že asiaté se nechali ovlivnit ke stejnému jídlu, zatímco američané svou 'nezávislost' a 'nestádnost' vyjadřovali právě tím, že si vybírali něco jiného, než lidé před nimi - tedy vlastně negovali předchozí volby, což o samostatnosti myšlení rozhodně nesvědčilo.

Pozorovatelniku - mysli si, co chceš. Vidím, že Ti Tvůj postoj evidentně dělá potěšení na duši, tak se tím klidně konejši. Sám vím, že kdybys byl tím, za koho se považuješ, nikdy bys víře nemohl otročit způsobem, který jsi tady v minulosti popisoval. A nikdy bys následně tak fanaticky proti ní nevystupoval. To skutečně (relativně) nezávislé, tedy samostatné, myšlení, se projevuje v nejrůznějších oblastech života, a to poměrně od ranného dětství. Mohl bych o tom hodně vyprávět - a kdyby ses měl možnost zeptat všech mých spolužáků na ZDŠ, jistě by Ti to potvrdili. S vírou to nemá až tak moc společného - projevit se to může spíše na způsobu, jak který člověk svou víru prožívá a aplikuje. Jinak mohu potvrdit, že rozhodně nebýt stádovitý je konkurenčně nevýhoda - tedy pokud by pohádky o evoluci byly pravdivé - zcela jistě by stádovití jedinci byli selektováni přírodním výběrem. Jenže kdo stádovitý ve své podstatě není, takový nebude prakticky nikdy - od chvíle, co se začne začleňovat do prvních kolektivů, a nebude se nikdy nechat vodit za nos v nějaké sektě, nebo extrémní církvi, jako jsi toho byl zářným příkladem.

Nicméně tak, jako Ty nechceš brál víru v Krista Ježíše nám, tak ani já nechci nějak zásadně brát víru v Tvou domnělou samostatnost myšlení Tobě. Jenom jsem chtěl, aby tu zazněl i jiný pohled na tuto věc, od někoho, kdo určitě tak závislý mozek jako Ty nemá :-). celoživotně - ne pár roků řízený nenávistí a negací - což za nezávislost rozhodně nepovažuji.Důkaz evoluce, nikoli Noeho (Skóre: 1)
Vložil: Neprihlaseny v Středa, 25. říjen 2017 @ 19:05:22 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
http://zoom.iprima.cz/porady/tajemstvi-madagaskaru/plazi-obojzivelniciRe: Absence samostatného uvažování (Skóre: 1)
Vložil: Melissokomos (Melissokomos@volny.cz) v Středa, 25. říjen 2017 @ 22:56:34 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
A kde je to kriticke mysleni? Vidim tam jen silne emocionalni negaci. Skutecne "nezavisle" kriticke mysleni je podmineno schopnosti analysovat bez emocionalnich vazeb k jednotlivym systemum ci thesim. Stránka vygenerována za: 2.91 sekundy