Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Čeněk.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 15262, komentáře < 7 dní: 419, komentářů celkem: 329057, adminů: 60, uživatelů: 4852  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 83 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

cizinec
Willy
zeryk
Melissokomos

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyzývá k pomoci uprchlíkům
·Prolomení do nové radikální budoucnosti
·Pozadí a teologie Alfa kurzů
·Prolomení církevního tlumiče
·SPASENÍ ZE SKUTKŮ A SPASENÍ Z VÍRY
·Informace z jednání VV dne 20. června 2018
·David Novák: Komunisté vracející se k moci a co církev…
·Istanbulská úmluva pohledem právničky
·Istanbulská úmluva – Trojský kůň genderového feminismu
·Křesťanské domácí násilí?

více...

Počítadlo

Licence Creative Commons

GRANO SALIS
 podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora-
Neužívejte komerčně
3.0 Unported

Zaznamenali jsme
94 790 558
přístupů od 17. říjen 2001

Založeno L.P. 1997


ATELIÉR PROMĚN Jitka Černíková, kosmetika, vizáž, proměny, svatební líčení
BWF Protec
BWF Profiles
technické plsti
profily PMMA PC
plexi desky
aramid
kevlar Michaela Křivánková svatební fotografie, portréty, portrétní fotografie, fotografování novorozeňat a dětí, dětská fotografie, portrétní fotografie, svatba, svatební přípravy, fotograf

Život církví: Bůh, Donald a Hillary
Vloženo Pátek, 26. srpen 2016 @ 00:16:04 CEST Vložil: Tomas

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Spojené státy americké byly za poslední půlstoletí více religiózní než Evropa. Tato religiozita však výrazně klesá a USA se tak blíží západní Evropě. Přesto však jsou stále křesťanskou zemí, kde náboženství sehrává v životech lidí důležitou roli.

Téměř 90 % Američanů říká, že věří v Boha. Počet Američanů, kteří se nehlásí ke konkrétní konfesi, sice stoupá (nyní 23 %), avšak počet ateistů zůstává zanedbatelný (3 %). Nábožensky vlažní Američané tradičně volí Demokratickou stranu a v letošních prezidentských volbách budou podporovat Clintonovou. Ke křesťanským konfesím se hlásí 71 % populace, přičemž nejpočetnějším směrem jsou evangelikálové různých církví (25 %) a nejpočetnější denominací katolíci (20–24 %). Nejméně religiózní jsou obyvatelé států na severovýchodě USA (Nová Anglie), které se více podobají západní Evropě.

Zbožnost Američanů má vliv i na jejich každodenní chování: religióznější Američané jsou spokojenější se svým životem, mají větší tendenci věnovat se dobrovolnictví a charitě a vykazují silnější tendenci k rodinnému životu.

Podívejme se nyní na zbožnost současných kandidátů na prezidenta USA. V dějinách Ameriky nebyla zřejmě finálními uchazeči o prezidentský úřad dvojice tak málo religiózní, jako jsou Hillary Clintonová a Donald Trump. Samozřejmě do duše jiného člověka další člověk nevidí, ale nic nenasvědčuje tomu, že by byli nějak zbožní. Náboženství není součástí jejich politické či veřejné identity.

Hillary

Hillary Clintonová byla vychována v metodistické rodině, tedy jako protestantka. Říká, že metodistické křesťanství ji vedlo ke snahám pomáhat bližním, byť zřejmě rozhodující vliv na její světonázor měla 60. léta 20. století – hnutí proti válce ve Vietnamu a feminismus, kterému zasvětila svůj život. S metodistickým křesťanstvím se však dodnes identifikuje a vždy navštěvovala metodistické bohoslužby.

Její manžel Bill Clinton byl vychován jako jižní baptista, ale tuto církev – coby pro sebe příliš konzervativní – opustil. Když měl jako prezident nějaké skandály (např. ten s Monicou Lewinskou), rád jako kajícník navštěvoval černošské kostely a domáhal se odpuštění od černošských křesťanských církví, kterého se mu dostalo.

Hillary Clintonová je politicky velice flexibilní a pragmatická, ať už jde o politiku zahraniční či domácí. V její politické kariéře se však jako červená nit vine jedna naprostá konzistence: stoprocentní podpora práva na potrat.

Donald

Donald Trump se neprezentuje jako věřící člověk, ale nejvíce se identifikuje s presbyteriánskou církví. Občas navštívil presbyteriánský kostel v New Yorku, v němž měl i svatbu se svou první manželkou Ivanou, ale tuto církev, za jejíhož člena se považuje, nijak často při bohoslužbách nenavštěvuje. Trump je dvakrát rozvedený a třikrát ženatý.

Clintonovou i Trumpa tak lze zařadit k vlažnému, liberálnímu protestantismu.

Pokud jde o jejich rodinné příslušníky, dcera Hillary Clintonové Chelsea je stejně jako její matka metodistkou. Dcera Donalda Trumpa Ivanka se vdala za ortodoxního židovského mladíka a u této příležitosti konvertovala k ortodoxnímu (nikoli však ultraortodoxnímu) judaismu. Je zřejmě nejsilněji věřící z rodin Clintonů a Trumpů. O náboženské víře ostatních Trumpových dětí či jeho nynější manželky Melanie není nic známo.

Viceprezidenti

Ironie tomu chtěla, že zatímco Hillary Clintonová a Donald Trump jsou v náboženské víře spíše vlažní – i když Clintonová zdůrazňuje význam metodismu pro svou hodnotovou orientaci – jejich kandidáti na viceprezidenta, Tim Kaine u demokratů a Mike Pence u republikánů – jsou oba velice zbožní.

Tim Kaine byl vychován v katolické víře a dodnes je katolíkem. Byl ovlivněn americkými jezuity a jako dobrovolník pracoval coby učitel v americké jezuitské střední škole v latinskoamerickém Hondurasu. Spolu s manželkou je pravidelným účastníkem katolických bohoslužeb.

Jako mnoho amerických levicových demokratických politiků katolického vyznání, i on zastává v otázce potratů pozici: osobně jsem proti potratům, ale coby politik tento svůj názor nebudu vnucovat jiným. Je tedy za legální dostupnost potratů a odmítá jejich legislativní omezení, byť podporoval instituce, které odrazují mladé lidi od potratů a nabízejí jim praktickou pomoc.

Mike Pence byl vychován v rodině katolíků irského původu a jako mladík sloužil coby ministrant. S manželkou se seznámil v katolickém kostele, když v něm během mše hrála na kytaru.

Jako dospívající byl osloven protestantským evangelikálním křesťanstvím a sám se považuje za „znovuzrozeného křesťana“. Ale i nadále pak navštěvoval katolické mše, avšak rovněž i evangelikální bohoslužby.

Sám sebe označuje za „evangelikálního katolíka“ a rád o sobě říká, že je „křesťan, konzervativec a republikán – v tomto pořadí“. Tedy křesťanství má pro něj prioritu před politickým přesvědčením, a to prioritu před stranickou příslušností. Je stoupencem práva na život a odpůrcem potratů. Ze všech letošních kandidátů na prezidenta a viceprezidenta v USA je jeho náboženská víra zřejmě nejintenzivnější.

Roman Joch

Autor je politolog, pracuje v Občanském institutu

Zdroj: www.katyd.cz


 
Příbuzné odkazy
· Více Zajímavosti
· Novinky od Tomas


Nejčtenější článek Zajímavosti:
Dan Drápal opustil výsostné vody teologie a vydal se do řečiště publicistiky


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím, ohodnoť tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Průměrný
Špatný


Možnosti

 Vytisknout stránku Vytisknout stránku


Podělte se o tento článek s přáteli! Doporučte jej stisknutím tlačítka:

"Bůh, Donald a Hillary" | Přihlásit/Vytvořit účet | 24 komentáře | Prohledat diskusi

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Bůh, Donald a Hillary (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Laura67 v Neděle, 28. srpen 2016 @ 21:38:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když bude zvolen Donald Trump tak to bude poslední prezident Spojených Států. Na něm se bude plnit proroctví z knihy Daniela 11:21-45.Podle apoštola Pavla: "Musí se objevit ten bezbožník a zatracenec,4který se postaví na odpor a povýší se nade všechno, čemu se říká Bůh a co se uctívá. Usadí se dokonce v Božím chrámu a bude se vydávat za Boha!". 2.Tes. 2:3,4.Pravděpodobně bude to Trump kdo do tři a půl roku po svém zvolení zaútočí na Izrael.Re: Bůh, Donald a Hillary (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: rudinec v Pátek, 26. srpen 2016 @ 09:26:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kariéru Hillary Clintonovej lemuje 83 mŕtvol.Boli to ĺudia, ktori vedeli príliš veľa o jej o špinavých
obchodoch a podvodoch a tak museli zomrieť. 
Ďalej Hillary podporuje LGBT .

Písať o jej kresťanských postojoch na GS je výsmech kresťanstvu.

Re: Bůh, Donald a Hillary (Hodnocení článku - počet hvězdiček: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pátek, 26. srpen 2016 @ 09:41:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Nechci tím soudit, soudí jediný a to Otec. Osobně se mi Clintonová nelíbí vyzařuje z ní zlo a pokrytectví. Dále pak považuji USA za zemi "ženy v koši - ničemnosti" . Co se týče Donalda je to pro mě menší zlo.Stránka vygenerována za: 0.46 sekundy