Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kamila.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16456, komentáře < 7 dní: 310, komentářů celkem: 416617, adminů: 60, uživatelů: 5183  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 326 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

cizinec
Willy
brusle7
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113055860
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Vyvíjí se Bůh?
Vloženo Pátek, 20. květen 2016 @ 09:19:24 CEST Vložil: Tomas

Dotazy čtenářů poslal Jan21

Vyvíjí se Bůh?
Tuhle otázku mi položil provokativně minule diskutér Zeryk, který zde poněkud nesměle  podporuje urputného popírače Boha i toho, co se o něm dozvídáme v Bibli pod přezdívkou Pozorovatelník.Pokusím se vyjádřit svůj názor, trochu si zafilozofuji.
Musím hned říci, že nikoliv. Pokud by se vyvíjel, pak by nemohl mít atributy pravého Boha, které mu Bible přisuzuje, zejména věčnosti (bez počátku a konce), vševědoucnosti, všudypřítomnosti (neplést s pantheismem) a neměnnosti.  Pak by sám musel podléhat nějakému principu, který by stál mimo něj  (na př. evoluce) a tento princip by byl vlastně víc než on, byl by tedy tím bohem (bytostí s inteligencí a vůlí), jak tomu věří darwinisté.  Bůh je nezapříčiněnou příčinou všeho (počátek i konec, Alfa i Omega), co existuje. Spekulovat o něm v intencích lidského rozumu dost dobře nejde a musíme se spokojit jen s tím, co nám o něm říká Bible. Především to, že je Duch (nikoliv stařeček na obláčku) a přebývá v nepřistupitelném světle, takže spatřit ho fyzickým zrakem je člověku nemožné. Není sám tím elektromagnetickým vlměním nebo ohnivou koulí slunce, jak věřili pohané, ale to, že je přirovnáván ke světlu je pouze slovní metafora. 
Omylem ateistů je to, že vlastní rozum postavili na nejvyšší piedestal jako produkt náhodných procesů evoluce  hmoty a neuznávají existenci ničeho, co je mimo pěti smyslů. Hmota samotná nemá schopnost sebeorganizace pro vznik ani té nejprimitivnější formy života, což je  potvrzeno mnoha pokusy, při kterých je možné uměle nastavit ty nejpříznivější podmínky.  Aby vznikl život, musí tu být kromě hmoty, energie a vhodných podmínek ještě inteligentní plán, tedy LOGOS (na počátku bylo Slovo), myšlenka (duch), dříve než může něco smysluplného a účelného vzniknout. Evoluce, pokud by nějaká probíhala, by sama tento inteligentní plán musela obsahovat  a nemohla by probíhat plíživě během milionů let, ale skokově  - okamžitě od jednoho druhu organismu k druhému, jelikož funkčnost a existence jednoho je závislá na druhém. Pokud nějaké změny pozorujeme, jsou to jen malé změny uvnitř stvořených druhů a to není evoluce v darwinistickém ateistickém pojetí.  A tady se plně přikláním ke stvoření, nikoliv k evoluci. 
Stejně platí požadavek inteligentního plánu u neživé hmoty. I tam existuje řád, nikoliv chaos, i když struktůry uspořádání jsou na úrovni jednotlivých látek jednodušší (na př.krystalová mřížka). Ovšem na subatomární úrovni toho moc nevíme, jen spekulujeme co vlastně hmota je, zda se může měnit v energii a naopak. Vznik vesmíru  - prostoru, hmoty a času v jediném okamžiku, ke kterému se přiklání současná věda (Velký třesk) , pokud nastal, musel být neuvěřitelně s důmyslnou přesností načasován ve zlomku vteřiny, aby vůbec ke vzniku známé hmoty mohlo dojít, tedy i zde výsledkem inteligentního plánu, nikoliv náhody. 
Jak to ve skutečnosti bylo s postupným naplňováním Země živými organismy, o tom se jen spekuluje a darwinisté k tomu potřebují miliony a miliardy let, jakoby čas byl tím motorem evoluce. Ve skutečnosti,  když se něco ponechá jen působení času, tak to stárne a posléze zaniká, platí zde druhý termodynamický zákon, čas je existenci věcí i života nepřátelský.  Nikdo z lidí u stvoření světa a života nebyl, vše jsou jen spekulace a datování je jen dokazování v kruhu, žádné přesné objektivní datovací metody neexistují, je to jako bychom dřevěným metrem měřili na př. ložiskovou hřídel.

 Bůh nemůže být jen nějaký princip či zákon, on je, stejně jako člověk, stvořený k jeho obrazu, osobou s inteligencí a vůlí, pokud člověka považujeme též za osobu, nikoliv za polidštěnou opici. Žel bez uznání tohoto faktu a bez morálního apelu odpovědnosti za své jednání vůči Stvořiteli i jeho stvoření se těmi opicemi velmi snadno stáváme. Neexistuje-li Bůh, pak může být vše dovoleno a člověk se pak snaží do pozice Boha stavět.  
Bible říká, že ten, kdo tvrdí, že Bůh neexistuje (ateista), tak je blázen. Tento odsudek možno chápat ve dvou rovinách. V rovině intelektuální, tedy nemožnosti činit rozumné  závěry  vyplývající ze zkoumání stvoření, ale především v rovině mravní – stavění sama sebe do pozice boha, neochoty uznat nad sebou autoritu z jejíž vůle jsme vznikli a existujeme a která má plné právo udělat se svým stvořením cokoliv se mu zachce. 
Přesto se Bůh rozhodl, jelikož jeho atributem je i láska, že své nejdokonalejší stvoření  zcela nezavrhne a nezničí,  ale přivede alespoň někoho k poslušnosti nikoliv násilím, ale příkladem sebeobětující lásky, jejíž význam nelze jen rozumem pochopit.
Bůh ve svém vztahu k člověku může svá rozhodnutí měnit za předpokladu, že se mu člověk dobrovolně podřídí, uzná jeho svrchovanost , autoritu a moc a činí pokání. Příkladem toho je biblický příběh starověkého  města Ninive, kdy Bůh změnil svůj záměr zničení města  pro jeho zkaženost po uposlechnutí výzvy k pokání. 


"Vyvíjí se Bůh?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 148 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Úterý, 24. květen 2016 @ 20:59:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Jane. 
 Co se týká materiálního důkazu o existenci Stvořitele, tak k tomu mi stačí matematický model vesmíru. Velký Projektant byl jak vidno i Velký matematik. Všechno ve vesmíru jede podle matematiky, všechno se dá vypočítat. Díky moderní výpočetní technice a díky tomu, že se všechno řídí matematicky vyjádřitelnými a neměnnými fyzikálními zákony, se dají zjisti události minulé a předpovědět události budoucí.  A to ve smyslu fyzikálním. U lidí je projev svobody ducha, a proto jsou matematické výpočty chování nepoužitelné. Je zde sice statistika, ale ta do svých výpočtů zahrnuje vysoce pravděpodobné reakce ideologicky zmanipulovaného lidského stáda. O tom ale snad někdy jindy.

 Otázka boží existence štěpí lidskou bytost na dvě složky. Na tělesnou a duchovní. Čím více převládá složka duchovní, tím více je naše víra a  poznání Boha hlubší. V tělesné složce je vždy projev slepoty, nevíry, vzdoru, pochybnosti, pýchy a  smrti. No a čím více je člověk tělesný, tím více je..

 Zpátky k tomu štěpení osobnosti. Naše tělesná lidská složka Boha nevnímá, je oslepená hříchem. Proto tělesný důkaz boží existence nejde poskytnout. Oproti tomu lidská duchovní složka Boha vnímá dobře, a všechny důkazy jsou pochopitelně v rovině duchovní. Duchovní důkazy se v rovině tělesné projevují nepřímo, třeba změnou života k lepšímu. Přímé duchovní důkazy vnímáme třeba jako lásku, důvěru, sílu, krásu, umění. Tyto důkazy se mezi lidmi předávají duchovně. Aneb "kde se v tobě ta síla stále bere"? Anebo, jak může být někdo tělesně nehezký, a přitom z něho vyzařuje vnitřní krása, pro kterou tělesnou ohyzdnost přehlížíme? Anebo, z tělesně překrásného člověka známého z filmů, jde při osobním setkání cítit prázdnota a něco moc nehezkého.

 Napíši Ti jeden zajímavý postřeh, který mne nyní při psaní tohoto komentáře přišel na mysl. Když byl člověk (duch, tělo) stvořený k obrazu božímu, musel přece Syn Boha být tělesný dávno předtím, než byl člověk k božímu obrazu stvořený. Logicky, ne?. Ostatně to Kristus potvrzuje, když říká " dříve než Abraham, Já jsem". (jsem který jsem). 

 Syn Boha přijímá od smrtelné ženy smrtelné tělo. Početím se vlastně narodil proto, aby mohl zemřít. Jelikož podle obrazu Boha byl tělesný člověk stvořený, lze od toho obráceně odvodit, že Syn Boha měl asi tělesné tělo dávno před stvořením člověka. Nestvořený tělesný Syn Boha, to zní jinak, než ponížený, počatý a narozený pro smrt. Ale co, o tom jak to bylo, se brzo dozvíme.

 Někdo řekne, že Kristus odešel již dávno před dvěma tisíci lety. Dva tisíce let však na Krista nikdo nečeká. Lidský věk je cca 80 let. Mrtvým čas neběží, ani těm co se zatím nenarodili. Čas běží jen nám živým. Každý člověk čeká na Krista přibližně stejně- jeden svůj život. Jak dlouho je tedy podle takové počítadla Kristus od nás pryč?Zůstávej v Kristu Jane.

MyslivecRe: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pondělí, 23. květen 2016 @ 08:20:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bůh je stejný včera, dnes i zítra.


Dokonalost se nevyvíjí.

Vyvíjí se lidé ve svém poznání Boha.Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: Willy (stanislav.velicky@seznam.cz) v Sobota, 21. květen 2016 @ 14:57:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Bůh se samozřejmě nevyvíjí, ale je možné říci, že Bůh prošel jistým procesem. Jako Syn se totiž stal člověkem, který žil lidským životem, čímž vnesl božství do lidství, jako člověk zemřel na kříži a třetího dne byl vzkříšen a vystoupil na nebesa, čímž vnesl lidství do božství a zaujal to nejvyšší postavení ve vesmíru. 
Tento proces lze nazvat také procesem vtělení, lidského žití, smrti, vzkříšení či oslavení a nanebevstoupení. Tento proces učinil Boha a člověka jednou entitou za účelem naplnění Božího plánu a uskutečnění Božího věčného záměru, která bude završen vybudováním Nového Jeruzaléma, Božího svatého města jako vzájemného příbytku Boha a člověka coby univerzálního manželského páru navěky.Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Pátek, 20. květen 2016 @ 20:52:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Bůh se nevyvíjí protože je dokonalý, není omezený ani časem ani prostorem. Vyvíjejí nebo degradují se jenom jeho manifestace.  Příklad degradace je Adam, příklad vývoje bude syn člověka.Morálka a křesťanský Bůh (Skóre: 1)
Vložil: pozorovatelnik (Náboženství je tmářství) v Pátek, 20. květen 2016 @ 21:02:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Sam Harris - Morálka a křesťanský Bůh; CZ titulkyRe: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: zeryk v Pátek, 20. květen 2016 @ 21:34:34 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hmm...
Provokativně...?! 
Co konkrétně vadí na otázkách ? Reformace se vyvíjela , vyvíjí se církev , křesťané, lidé, dokonce i lidé " spasení" " znovuzrození" Ducha mající" se vyvíjí . No a Bůh  se svými  atributy ? Ty mu stejně  dali lidi... dobrá , Duch svatý je stejně "dokonalý" Bůh, tak co je vývin? Bůh je v lidech nebo není , skrze Ducha? Duch je hotový, člověk nehotový,a přesto....neumím vysvětlit proč se Bůh vyvíjí , čekám  odpověď od "jemu blízkých "....
Ingmar píše  nevyvíjí, jan21 taky, mikim píše vyvíjí  se... chápu  neujasnili jsme si pojem vývin,  je li Bůh v člověku nevyvinutém,  vyvíjí se s ním? Jde o Boha  nebo člověka ? Z jaké strany to vzít? ??

Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: pozorovatelnik (Náboženství je tmářství) v Pátek, 20. květen 2016 @ 13:17:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zeryk, který zde poněkud nesměle  podporuje urputného popírače Boha i toho, co se o něm dozvídáme v Bibli pod přezdívkou Pozorovatelník

Lžeš. Popírat mohu leda něco, co reálně existuje. Bůh je jen abstraktní pojem. Mimochodem jsem tu psal, že ateismus neznamená dokazování neexistence, páč to ani není možné. Z logických důvodů. Ty si pořád meleš kolovrátek o nepřátelích. Vidíš to jako fotbalové kluby. My a oni. Jenže tak to není. Ateista by třeba rád věřil v Boha, ale nemá pro to žádné přesvědčivé důkazy, nebo indicie, takže tu víru ze sebe prostě nevytřepe. Ty už to stavíš tak, jako by byla povinnost věřit. To je přece blbost. Nebo bys chtěl povinně donutit lidi, aby věřili? Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: pozorovatelnik (Náboženství je tmářství) v Pátek, 20. květen 2016 @ 14:17:50 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Musím hned říci, že nikoliv. Pokud by se vyvíjel, pak by nemohl mít atributy pravého Boha, které mu Bible přisuzuje, zejména věčnosti (bez počátku a konce), vševědoucnosti, všudypřítomnosti (neplést s pantheismem) a neměnnosti. 

V tom máš pravdu. Všecko, co víš o Bohu, víš z té knížky. Bez knížky jsi namydlený. (S knížkou taky, ale to je na jiné téma)

Spekulovat o něm v intencích lidského rozumu dost dobře nejde a musíme se spokojit jen s tím, co nám o něm říká Bible. 

No to je potvrzením předchozí věty. Nic než Bible. Dokazování kruhem. 

Omylem ateistů je to, že vlastní rozum postavili na nejvyšší piedestal jako produkt náhodných procesů evoluce  hmoty a neuznávají existenci ničeho, co je mimo pěti smyslů. 

Ateistů jsou miliony a každý má svoje vlastní svobodné myšlení: ty v tom vidíš nějakou organizovanost? To jsi fakt mimo. Ateisti si na piedestal nic nestaví. Oni jenom nevěří na ty nadpřirozené bytosti, na které věříš ty. 

Hmota samotná nemá schopnost sebeorganizace pro vznik ani té nejprimitivnější formy života, což je  potvrzeno mnoha pokusy, při kterých je možné uměle nastavit ty nejpříznivější podmínky.  Aby vznikl život, musí tu být kromě hmoty, energie a vhodných podmínek ještě inteligentní plán, tedy LOGOS (na počátku bylo Slovo), myšlenka (duch), dříve než může něco smysluplného a účelného vzniknout. Evoluce, pokud by nějaká probíhala, by sama tento inteligentní plán musela obsahovat  a nemohla by probíhat plíživě během milionů let, ale skokově  - okamžitě od jednoho druhu organismu k druhému, jelikož funkčnost a existence jednoho je závislá na druhém. Pokud nějaké změny pozorujeme, jsou to jen malé změny uvnitř stvořených druhů a to není evoluce v darwinistickém ateistickém pojetí.  A tady se plně přikláním ke stvoření, nikoliv k evoluci. 


Jo, to klidně přikláněj. Ale nemůžeš dokázat nic z toho, co jsi psal. Evoluce předpokládá miliardy roků a ty nemáš k pokusu a ověření. To, co jsi napsal, že byla vyvrácena evoluce tím, že něco nevzniklo hned na to tata - to je kravina. Jak to bylo před miliardami roků nikdo neví. Nedá se dokázat ani stvoření, ani evoluce. Jsou to jen dvě teorie proti sobě, přičemž evoluci věří více vědců než stvoření, ale to samozřejmě taky není žádný důkaz. 


 Bůh nemůže být jen nějaký princip či zákon, on je, stejně jako člověk, stvořený k jeho obrazu, osobou s inteligencí a vůlí, pokud člověka považujeme též za osobu, nikoliv za polidštěnou opici. Žel bez uznání tohoto faktu a bez morálního apelu odpovědnosti za své jednání vůči Stvořiteli i jeho stvoření se těmi opicemi velmi snadno stáváme. Neexistuje-li Bůh, pak může být vše dovoleno a člověk se pak snaží do pozice Boha stavět.

I opice jsou altruistické. Dával jsem tu video, jak se dělí o potravu a jak si pomáhají. Nemáš pravdu, že bez tvého Boha je vše dovoleno. Jsou tu zákony a potom v kulturách, kde nemají křesťanského Boha, např Japonci mají nižší kriminalitu než křesťanské země. Čili ty tu jenom papouškuješ pověry a předsudky, co tě naučili. 

Bible říká, že ten, kdo tvrdí, že Bůh neexistuje (ateista), tak je blázen.

Bible taky říká, že bys měl ukamenovat toho, co posbíral dřívka v sobotu... A neděláš to... Nebo děláš?  Bible je fejk...


stavění sama sebe do pozice boha, neochoty uznat nad sebou autoritu z jejíž vůle jsme vznikli a existujeme a která má plné právo udělat se svým stvořením cokoliv se mu zachce. Bůh ve svém vztahu k člověku může svá rozhodnutí měnit za předpokladu, že se mu člověk dobrovolně podřídí, uzná jeho svrchovanost , autoritu a moc a činí pokání. Příkladem toho je biblický příběh starověkého  města Ninive, kdy Bůh změnil svůj záměr zničení města  pro jeho zkaženost po uposlechnutí výzvy k pokání.

Ono to je kapku jinak. Ty bys chtěl prostě povinně donutil lidi věřit. Totalitní pobožné království.  A nejlépe kdybys měl moc, viď? 

Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: mikim v Pátek, 20. květen 2016 @ 15:20:34 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bůh se jistě vyvyjí a je stále lepší a lepší narozdíl od nás lidí, kteří více a více degenerujeme až se nakonec i sami zničíme, ale Bůh to všechno ukončí dříve a tuto zemi kompletně vypálí ohněm a pak bude už Nová země a na ni ti, kteří věří jako Ježíš. Takže ateisti, a spolu s nimi i většina křesťanů a dalších, kteří věří v nějakého pohanského bůžka budou kde? V pekle jednou navždy zničeni!Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: tele v Pátek, 20. květen 2016 @ 19:46:19 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bůh je osoba, protože je člověk osoba, Jane? Být stvořen k obrazu Božímu, znamená být stvořen jako osoba podle Boha? Je snad Bůh člověk, zpodobnitelný člověkem nebo čímkoliv ze stvoření?Re: Vyvíjí se Bůh? (Skóre: 1)
Vložil: pozorovatelnik (Náboženství je tmářství) v Pátek, 20. květen 2016 @ 20:13:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vyvíjí se lidská společnost. Hlavně pokud není brzděna tmářstvím. Kdyby nebylo křesťanství, tak v roce 1492 Kryštof Kolumbus neobjevoval teprve Ameriku, ale letěl by na Mars. Stránka vygenerována za: 1.59 sekundy