Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Kazimír.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16620, komentáře < 7 dní: 204, komentářů celkem: 428021, adminů: 60, uživatelů: 5244  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 60 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Akuzativ
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116193691
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor
Vloženo Úterý, 03. květen 2016 @ 12:56:53 CEST Vložil: Tomas

ULTRAS poslal pozorovatelnikPrakticky všichni křesťané, s kterými jsem se za 23 let potkal, tvrdili, že Ježíš je jejich meta, jejich vzor. A měli přitom na mysli Ježíše vykresleného v evangeliích. Když se podíváme na soubor Ježíšových vlastností, tak zjistíme, že jsou tak unikátní, že ho ani křesťan nemůže následovat. 


1. Měl nadpřirozené schopnosti. Když má někdo nadpřirozené schopnosti, snadněji se mu žije. Když umíš chodit po vodě, umíš zastavit bouři, umíš proměnit vodu ve víno, umíš uzdravit každou nemoc, umíš vyrobit z ničeho ryby a chléb, vidíš lidem do hlav atd., tak tvůj život je snazší. Podstatně. Máš zpětnou vazbu do říše nadpřirozena. Obyčejný smrtelník bez těchto nadpřirozených schopností to má nesrovnatelně těžší. Navíc, když vidíš, kolik zcela mimořádných věcí se skrze tvé ruce událo, tak tvá víra je neotřesitelná a mimořádně silná.

2. Při zahájení kazatelské činnosti věděl, že to bude jen krátce (3 roky). Když budeš vědět, že za 3 roky končíš, tak samozřejmě tomu věnuješ veškerý čas. Co to jsou 3 roky? Nic. Takže logicky nebudeš stavět dům, zakládat rodinu a investovat do hmotných věcí, když by to nemělo cenu a brzy mizíš pryč. Kdybys věděl, že tu budeš jen na tři roky, tak se podle toho zařídíš. Samozřejmě ti přijde sepětí s majetkem jako srandovní, totéž budování kariéry. Ani ženit se nemá smysl... Jenže lidi tu jsou většinou na více než 3 roky a tudíž se nemohou chovat jako Ježíš. 

3. Speciální vybavení pro bezhříšnost. Tím se myslí zejména nenásilí a asexualita. Ježíš žil s největší pravděpodobností jako potulný kazatel, občas poustevník, a k tomu bez partnerky. V Bibli není žádná zmínka o jeho sexualitě. Což není normální. Buď nějakou sexualitu měl a Bible to tají, nebo žádnou neměl, nebo měl tak snížené libido, že nemůže sloužit jako vzor pro normálního smrtelníka. 

Možná bych našel více bodů, ale už jen tyto tři ukazují, že pokud chtěl Ježíš, ať ho lidi následují i ve způsobu života, chtěl nesplnitelné. To by museli mít ty dispozice, které měl on. Ty ovšem nemají. Takže je to ujeté, bláznivé. Všichni lidé, kteří chtějí Ježíše napodobovat, nutně selžou. Po vstupu do vody se začnou topit, voda v sudech bude pořád voda a nikdy víno, bouře si bouří dál, žádné ryby a chléb z ničeho nevyrobí. Většina lidí nemůže být asexuální jako Ježíš, většina lidí nemůže myslet jen v horizontu tří let, páč tu jsou déle. A tak bych mohl pokračovat. Ježíš jako vzor je nesmysl. Je to jako by jsi měl závodit s někým, kdo sedí ve Ferrari a tobě dali trabanta. A řekli ti, jezdi jako jezdí ten ve Ferrari. Nebo jako by želvě řekli, že má běhat jako gazela. A když ty želvo nebudeš běhat jako gazela, půjdeš do pekla. 

Z toho je patrno, že křesťanství je frustrující, neuspokojivý stav. Protože nikdy nemůžeš být jako Superman. Superman nemůže sloužit jako vzor. Jako vzor nemůže sloužit někdo vybájený ze supernaturálními schopnostmi, literární postava ze starověku, ale leda někdo reálný, a někdo ze současnosti. A pak je i otázka, proč být něčí kopie? Proč nebýt originál? 

Každý se na svět rodíme jako originál. Proč z něj odcházet jen jako něčí kopie? A kdyby hypoteticky existoval Bůh, co by z toho měl, kdyby všichni byli jako stroječky, jako kloni Ježíše? To by toho Boha bavilo se dívat na 7 miliard Ježíšů nebo skoroJežíšů? To by bylo to štěstí? Není naopak variabilita, pestrost, různost prospěšná a unifikace totalitní a umrtvující? Je život ve tvoření nového nebo napodobování starého? 

"Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor" | Přihlásit/Vytvořit účet | 135 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Úterý, 03. květen 2016 @ 14:55:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Jan 14 12Amen, amen, říkám vám: Kdo věří ve mne, bude dělat skutky, které dělám já. A bude dělat ještě větší skutky, neboť odcházím k Otci.
Píšeš o tom, že znáš hodně lidí jejich vzor je Ježíš...po tom ale ve skutečnosti nevěří tak jak jejich ústa mluví. Protože ten kdo skutečně věřit bude, ten taky skutečně přijme svatého ducha. Je mnoho těch co říkají "mám svatého ducha" ale realita je taková, že není na světe člověka který ho má protože až ho bude mít bude činit to co řekl JK.Ano a máš pravdu, každá duše je originální, ale bůh je jen jeden a ten dělá duše živými.Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: mikim v Úterý, 03. květen 2016 @ 17:03:44 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
pořád je Ježíš, i když o něm z Písma nevíme všechno, protože všechny jeho skutky a život v Písmě zaznamenány nejsou, pro mně milionkrát lepší vzor než ateista Pozorovatelník, který mi neumí nabídnout vůbec nic, ani nemluvě o životu věčném, který nikdo jiný než Ježíš nabídnout neumí...Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: hirali (hirali@seznam.cz) v Úterý, 03. květen 2016 @ 17:04:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
At už to bylo jak bylo zkus se zamyslet nad jednou maličkosti. Buh v Bibli dal lidem jen 6 zakladních pravidel (zákonu jak se mají k sobě chovat)a vem si jen v české republice má sbirka zakonu podle které funguje naše země prý více jak 100 000 zákonu a nařízení a moc dobře to nefunguje pořád se něco mění a opravuje ale 6Božích pravidel nemusíš opravovat každej vi že kdyby byla aplikována tak na zemi je ráj.
něco takového muže vymyslet jen inteligence mnohonásobně vyšší než inteligence lidí poměr 6 ku 100000 to vyjadřuje dostatečně.těch 6st pravidel nevymysleli lidé bud Buh nebo mimozemštani ale mnohonásobně inteligentnější. takže neber informace v Bibli na lehkou váhu tuto knihu inspirovala inteligence nesrovnatelně vyšší než ta naše lidská at už věříš v mimozemštany nebo Boha.Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: tele v Úterý, 03. květen 2016 @ 17:46:33 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ježíš jako vzor? Nebo jako Vůdce - Mesiáš - Kristus? TeleRe: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: pozorovatelnik (Křesťané ze mě udělali ateistu) v Úterý, 03. květen 2016 @ 20:19:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jen bych dodal, že v mnoha jiných ohledech jako vzor sloužit může. V lidských vlastnostech. V chování, v soucitu s druhými, ve způsobu komunikace apod. Tam, kde se ukazovalo jeho lidství. Ale ve věcech speciálního pověření a speciálních dispozic to nejde. Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: skalaa v Úterý, 03. květen 2016 @ 20:20:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Prečítaj si knihu „Viac ako tesár“ Josh-McDowell
Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Úterý, 03. květen 2016 @ 21:05:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pozorovatelnik píše: ///Po vstupu do vody se začnou topit, voda v sudech bude pořád voda a nikdy víno, bouře si bouří dál, žádné ryby a chléb z ničeho nevyrobí.///
A ty si jako myslíš, že Ježíš mohl sám od sebe kterýkoliv z těchto zázraků sám zopakovat? Jasně že ne. Vždy jednal pouze na popud Boha Otce. Nemohl chodit po vodě, kdy se mu zachtělo nebo přeměňovat vodu ve víno atd. 

K Boží moci: Vidíš tu nyní na zemi nějaké apoštoly? Nebo alespoň jednoho? Pokud tu nejsou, znamená to, že věřící v Krista jsou nyní pouze děti, točené každým větrem učení - nejsou v jednotě víry a poznání Syna Božího. Tak co od nich kdo může chtít? Boží moc? Dal by jsi dětem hrát si s ostrými výbušninami? 

Blíží se Kristův příchod a Boží soud. A k tomu vždy docházelo v dobách největšího úpadku Božího lidu. Ani teď nebude výjimka. 


Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: Ingmar v Úterý, 03. květen 2016 @ 21:40:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Co se na to podívat tak, že jako vzor ano, ale ty věci, které popisuješ, už jsou lidskými interpretacemi a konstrukcemi - teď nemyslím Tvými, ale malým dílem autorů evangelií a zejména pak těch, kteří formovali křesťanskou tradici. A Bůh je nad tím vším a na pozadí toho všeho. Tu předchozí větu si klidně odmysli, ale na tom pře tím bychom se shodnout mohli, ne?Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Úterý, 03. květen 2016 @ 22:00:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Takže je to ujeté, bláznivé. Všichni lidé, kteří chtějí Ježíše napodobovat, nutně selžou. ... Nebo jako by želvě řekli, že má běhat jako gazela. A když ty želvo nebudeš běhat jako gazela, půjdeš do pekla. 

  Dobrá úvaha.

  Kolik let snažení a napodobování ti trvalo, než jsi k tomuhle dospěl? A dospěl jsi k tomu sám?

  Tonik
Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: Vacant v Středa, 04. květen 2016 @ 10:37:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ježíš je příkladem toho To že dělání zázraků jako je třeba chůze po vodě nebo křísení mrtvých neznamená že bude mít člověk lehký život. Jinak by neumřel za nás na kříži. Zve nás hlavně k lásce k Bohu a bližnímu a k tomu abysme trpělivě nesli svůj kříž jako on. V tom je nám vzorem. Chůze po vodě není až tolik důležitá. Když jí budeme potřebovat tak nám jí stejně umožní.Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: Karels v Středa, 04. květen 2016 @ 16:09:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pán Ježíš měl tak mnoho mimořádných obdarování, protože měl i mimořádně těžký úkol - zemřít za hříchy celého lidstva.

Počítám, že po nikám z nás nechtěl, nechce a nebude Pán Bůh chtít, abychom umírali za svoje nebo za cizí hříchy. Mimořádné požadavky vyžadují i mimořádná obdarování. Nevím, jaké pocity a myšlenky měl Pán Ježíš na kříži, ale rozhodně bych tohle prožít nechtěl.

Pokud mu už někdo závidí, nebo se podivuje (ať už to nazveme správně), jeho schopnosti chodit po vodě, proměňovat vodu ve víno, proč se nepodivuje (nezávidí) nad úkolem nejdůležitějším - a to nad zástupnou smrtí na kříži? A nad tím, že to dokázal? Pokud někdo řekne, že Ježíše nelze následovat, potom byla marná víra našich předchůdců i naše. (pochopitelně naše následování Ježíše je nedokonalé)

Obyčejně bývají námitky oponentů křesťanství, že naše víra je berlička. Ale takový člověk nezpochybňuje výchovu v rodině, výchovu, kdy je matka i otec autoritou a jejich rady mají cenu pro život jejich dítětě. Většinou se stává, že jejich děti jim dají v pozdějším věku za pravdu.

Proč bych měl přestat následovat Ježíše a přestat se držet Božího slova? Když mě Boží slovo vede na věčnost?

Těžko budu dělat takové zázraky jako Ježíš, ale já ani nic podobného dělat nechci - protože ani nemůžu. Vždyť všechno, co můžeme dělat, je stejně možné jedině díky tomu, že to chce On - tj. Bůh. Nejsme jako nějací Šimoni mágové, kteří bychom podle svých nálad udělali tohle a tamto - všechno, co třeba ke zbožnému životu už nám Pán Bůh daroval. (2 Petrova 1,3)Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: lema v Středa, 04. květen 2016 @ 17:10:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jsem si jista, že Bůh přivře obě oči, jestli jste obdržel trabanta Pozorovatelníku, když vidí vaši snahu. Ohlédněte se za sebe, na čem jedou jiní. Jinak...článek se mi líbil, ale váhám to napsat, abyste v tom neviděl manipulaci, jak máte ve zvyku. Dokonce mám strach zmínit Boha, abych neranila vaše ateistické cítění a nemě jste pocit, že vás obracím na víru. Těžké tedy.Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: Kjubik (forrest.gump.junior@gmail.com) v Čtvrtek, 05. květen 2016 @ 12:57:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj pozorovatelníku z nadpisu článku jsem čekal, že se dočtu Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor, místo toho jsem spíše dostal plytké argumenty proti křesťanské víře jako uvadí třeba pan Richard Dawkins. Nezlob se na mně ale stojí na vodě i když na první pohled můžou mnohé ateisty osloví podobně jako kniha pana Richarda Dawkinse Boží blud. Jdu Ti tedy podle Tvých slov opět vyhrožovat jak jinak. :) Ad1) Píšeš: Prakticky všichni křesťané, s kterými jsem se za 23 let potkal, tvrdili, že Ježíš je jejich meta, jejich vzor a Měl nadpřirozené schopnosti. Když má někdo nadpřirozené schopnosti, snadněji se mu žije.
Já nevidím důvod, proč bych měl napodobovat zrovna v nějakých nadpřirozených schopnostech. Nikdy to po mně Bůh nechtěl. A jsem spíše svědkem pravého opaku, že tam kde jsem já slabý, můj Bůh je silný.

Ad2) Při zahájení kazatelské činnosti věděl, že to bude jen krátce (3 roky). Když budeš vědět, že za 3 roky končíš, tak samozřejmě tomu věnuješ veškerý čas. Co to jsou 3 roky? Nic. Takže logicky nebudeš stavět dům, zakládat rodinu a investovat do hmotných věcí, když by to nemělo cenu a brzy mizíš pryč. Kdybys věděl, že tu budeš jen na tři roky, tak se podle toho zařídíš. Samozřejmě ti přijde sepětí s majetkem jako srandovní, totéž budování kariéry. Ani ženit se nemá smysl... Jenže lidi tu jsou většinou na více než 3 roky a tudíž se nemohou chovat jako Ježíš.
Promiň, ale tento argument nechápu. Chceš říct, že tři roky je málo a proto Ježíš fungoval tak na plno? Jasně, že tři roky, je krátká doba, ale i po třech letech jde fungovat naplno a s Bohem. Opět i zde vidím ve svém, životě že Boží sila se projevuje tam, kde já jsem slabý.

Ad3) Speciální vybavení pro bezhříšnost. Tím se myslí zejména nenásilí a asexualita. Ježíš žil s největší pravděpodobností jako potulný kazatel, občas poustevník, a k tomu bez partnerky. V Bibli není žádná zmínka o jeho sexualitě. Což není normální. Buď nějakou sexualitu měl a Bible to tají, nebo žádnou neměl, nebo měl tak snížené libido, že nemůže sloužit jako vzor pro normálního smrtelníka.
Opět argument trošku vedle. I kdyby Ježíš žil částečně jako potulný kazatel, čí poustevník. Zajisté měl i svou sexualitu jako každý jiný člověk. Domnívám se, že pro biblické autory nebyla Ježíšova sexualita tak důležitá jak pro tebe.A řekl bych, že je to normální Ježíš žil v jiné době než my a v jiné kultuře. Možná bych našel více bodů, ale už jen tyto tři ukazují, že pokud chtěl Ježíš, ať ho lidi následují i ve způsobu života, chtěl nesplnitelné. To by museli mít ty dispozice, které měl on. Ty ovšem nemají. Takže je to ujeté, bláznivé. Všichni lidé, kteří chtějí Ježíše napodobovat, nutně selžou. Po vstupu do vody se začnou topit, voda v sudech bude pořád voda a nikdy víno, bouře si bouří dál, žádné ryby a chléb z ničeho nevyrobí. Většina lidí nemůže být asexuální jako Ježíš, většina lidí nemůže myslet jen v horizontu tří let, páč tu jsou déle. A tak bych mohl pokračovat. Ježíš jako vzor je nesmysl. Je to jako by jsi měl závodit s někým, kdo sedí ve Ferrari a tobě dali trabanta. A řekli ti, jezdi jako jezdí ten ve Ferrari. Nebo jako by želvě řekli, že má běhat jako gazela. A když ty želvo nebudeš běhat jako gazela, půjdeš do pekla.
Uvádíš jen vlastností které bych řekl, že jsou druhořadé v napodobování Krista. Promiň, ale to jak vykresluješ svojí tehdejší víru mi přijde dětinské. Možná i proto nyní máš Boží slovo (Bibli) jen za Staré pověstí židovské. Nerostl jsi se svojí vírou a zůstal si bohužel na bodě dítěte. Stále je šance, to změnit. Nenutím tě do toho, rozhodni se sám. Máš odpovědnost za vlastní život.

Z toho je patrno, že křesťanství je frustrující, neuspokojivý stav. Protože nikdy nemůžeš být jako Superman. Superman nemůže sloužit jako vzor. Jako vzor nemůže sloužit někdo vybájený ze supernaturálními schopnostmi, literární postava ze starověku, ale leda někdo reálný, a někdo ze současnosti. A pak je i otázka, proč být něčí kopie? Proč nebýt originál? 
Nemám být jen nějakou kopii ani v to nevěřím a přijde mi to jako myšlenka z pera pana Dawkinse. Jaký smysl pro Boha, který je plnost všeho, mělo kdyby lidé, kteří jsou stvoření na jeho obraz a podobnost měli být jen čisté kopie. Vždyť i Bible vypraví o tolika různých lidech a Bohu jak v každém jinak se projevuje. Křesťanství není frustrující. Snad jen pro ty, kteří Bibli vidí jen jako Staré pověstí židovské, a redukuje víru jen na nějaký soubor pravidel, příkazu, zákazu, pokynů apod.

Každý se na svět rodíme jako originál. Proč z něj odcházet jen jako něčí kopie? A kdyby hypoteticky existoval Bůh, co by z toho měl, kdyby všichni byli jako stroječky, jako kloni Ježíše? To by toho Boha bavilo se dívat na 7 miliard Ježíšů nebo skoroJežíšů? To by bylo to štěstí? Není naopak variabilita, pestrost, různost prospěšná a unifikace totalitní a umrtvující? Je život ve tvoření nového nebo napodobování starého?
Promiň pozorovatelníku v takového Boha jak ho popisuješ ve svých příspěvcích nevěřím a řekl bych, že takový není.     Re: Proč Ježíš nemůže sloužit jako vzor (Skóre: 1)
Vložil: pozorovatelnik (Křesťané ze mě udělali ateistu) v Čtvrtek, 05. květen 2016 @ 22:51:34 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Velmi mě zaujalo, že kdysi zde na tomto serveru měl uživatel Willy přezdívku Kristus. To je symptomatické. Identifikace s literární postavou dovedená do krajnosti. Do jistě míry to je i roztomilé. Ostatně dělají to i světští lidé. Dávají si nicky známých osobností. Např. James Bond, Sandokan, Batman apod. 

Jen jsem si představil, jaké by to bylo, kdyby i ostatní uživatelé si dali také nick Kristus. Jak by mezi sebou diskutovalo 20 - 30 Kristů. Museli by se číslovat. Kristus 1, Kristus2, atd. Ale vedli by mezi sebou boj o nick Kristus 1  :-) :-) :-)Stránka vygenerována za: 1.27 sekundy