Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Norbert.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16460, komentáře < 7 dní: 295, komentářů celkem: 416825, adminů: 60, uživatelů: 5185  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 173 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

redifon
Willy
brusle7
Frantisek100

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113129979
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Vývoj ´´tradičního´´ manželství v historii
Vloženo Čtvrtek, 02. říjen 2014 @ 16:48:12 CEST Vložil: Olda

Partnerství poslal Nepřihlášený

Manželství v rétorice ŘKC je staré pouhých 200 let. I v této oblasti se rétorika ŘKC přizpůsobila světskému vývoji

K otázce tradičního manželství

V diskuzích o adopci dětí homosexuálními páry či o homosexuálním manželství, jak je běžné v mnoha zemích na západ od nás, se často zapomíná na dějiny manželství. Rád bych odkázal na zajímavé informace na stránkách Brown University.

Podle nich se ve středověku brali lidé z lásky jen v nižších majetkových. Manželství u bohatších lidí bylo bráno především jako způsob převádění majetku, tedy bylo často nešťastné. Chudí venkované prý běžně ani manželství neuzavírali, neboť k tomu nebylo majetkových důvodů.

Pro církev bylo manželství způsobem, jak kontrolovat sexuální aktivitu. Tak např. mít sex pouze z důvodu rozkoše bylo vnímáno i v rámci řádně sezdaného manželství jako hříšné. Jediné ospravedlnění sexuality bylo plození potomstva.

O postavení žen v té době se lze dočíst výmluvná slova na stránkách historyofwomen.org. Podle anglického zvykového práva té doby žena po sňatku „zmizela“ jako samostatný subjekt práva po svém sňatku: právně za ni fungoval její muž. Manželství bylo často uzavíráno v dětském věku, a pokud došlo ke znásilnění a v důsledku znásilnění k otěhotnění, soudy měly tendenci vnímat otěhotnění jako Boží svolení.

Ženy byly vychovávány církví, že jsou nástrojem ďáblovým, že Adam byl stvořený dříve a Eva byla tělo z jeho těla, určená k tomu, aby mu sloužila. Vdané ženy musely být cudné, tedy musely si zakrývat vlasy, skrývat ňadra za korzety atd.

To všechno se začalo měnit s tím, jak manželství bylo stále častěji považováno a prosazováno jako akt vztahu mezi dvěma si rovnými lidmi, kteří se milují. Sexualita v takovém pojetí nemohla být ďábelstvím, ale naopak výrazem vzájemné lásky, žena nemohla být nesvéprávný otrok, ale naopak rovnocenný partner.

Podstatné najednou bylo to, zda ti dva lidé jsou spolu šťastni, nikoli to, zda se právním úkonem manželství podařilo jejich rodičům uspokojivě vyřešit transfer majetku. Toto romantické pojetí manželství, kdy vzájemná láska je rozhodující, je dnes naprostý základ naší společnosti, a přesto je naprosto proti staletým tradicím našich předků. Středověké autority by takový ideál manželství prohlásily za naprosto zrůdný, protipřirozený, proti Bohu zaměřený.

A samozřejmě v okamžiku, kdy došlo k modernímu pojetí manželství, kdy žena už není pouze majetek muže, ale má právo být šťastná a milovat a být milována, se musel umožnit i rozvod, umožnilo se ženám studovat a pracovat, mít nezávislý příjem, umožnilo se jim býti svobodnými matkami bez společenského cejchu (např. mimomanželské děti byly dříve chápány jako bastardi, aniž by v nejmenším mohly za to, kde se narodily) – to všechno jsou mnohem dalekosáhlejší změny než připuštění manželství homosexuálů, které prostě vyplývá z principu milostné lásky mezi dvěma lidmi a manželství jako jejího naplnění.

Ostatně obecnou pravdou se stalo dávno před legalizováním homosexuality, že člověk nemůže své lásce poručit, že láska je něco osudového – jsou o tom celé romány a básně, které jsou základem naší moderní civilizace. No a homosexualita není nic jiného než to, že člověk se zamiluje do člověka stejného pohlaví.

V souvislosti s důrazem na lásku a štěstí místo majetku a poslušnosti se také změnilo postavení dítěte. Dítě má mít milující rodiče, milující i milující se rodiče. To je základ, ostatní je podružné.

Sex and Spouses: Marriage, Pleasure and ConsummationZDE

The History of Female Oppression


-

"Vývoj ´´tradičního´´ manželství v historii" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Vývoj ´´tradičního´´ manželství v historii (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Čtvrtek, 02. říjen 2014 @ 18:49:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Takovou směsici polopravd a výmyslů jsem již dlouho nečetl. Kdo tu historii psal, nevěděl o vztazích muže a ženy v manželství snad vůbec nic. Tak si vymýšlel. Nikdo asi nepopře, že ženy měly dlouhou dobu ve společnosti podřadnou úlohu. Ale určitě ne v křesťanských společenstvích a určitě ne úplně ve výběru manžela. Ovšem, platilo i pravidlo, že na volbě partnera nebo partnerky nezáleží, že lépe rozhodnou rodiče. A světe div se, většinou to dobře fungovalo. K postavení žen při volbě manžela si stačí si přečíst něco od Shakespeara. Že by Angloameričané už úplně zpitoměli?Re: Vývoj ´´tradičního´´ manželství v historii (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pátek, 03. říjen 2014 @ 08:19:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jsem toho názoru že první manželství bylo uzavřeno v Ráji. Když přijal náš praotec Adam z Hospodinových rukou pramáti Evu jako kost ze svých kostí.
Je zvláštní co všechno přinesla "ženská práva", oddělená od práv lidských. Asi by mne to také dost zaskočilo, kdybych pamatoval dobu jejich vzniku. Předpoklad vypadal lákavě. Hrdé a svobodné dámy, všeobecně obdivované. Které svou krásou a rozumem ovládají muže i divoké šelmy. S takovým přístupem se můžeme setkávat v literatuře konce 19. století a první republiky. Například v knížkách pana Londona nebo Carwooda. Zákon kyje a tesáku a bohyně, které složí šťastný a okouzlený muž dravé povahy k nohám celý svět a nebo alespoň výtěžek ze zlata které s nasazením života po dlouhá léta dobýval. U nás se to realizovalo tak že se majetní mužové pokoušeli vytvořit svůj vlastní malý ráj a ženu v něm zavřít. Nějakou vilku obehnanou zdí na odlehlém místě, do kterého se po práci ve své továrně řítili nejnovějším modelem automobilu rychlostí 60 km v hodině, s dlouhou šálou a brýlemi. Stejně to většinou nedopadlo moc dobře. 
Nakonec  místo hrdých dam a bohyní máme samoživitelky a osamělé ženy psychicky závislé na zvířatech, na drogách a na psychiatrech. My muži kteří jsme to dopustili jsme na tom občas ještě mnohem hůř, i když to na nás nebývá navenek tolik vidět. Zejména tehdy když nemáme děti a nebo se k nim nehlásíme. Když nemáme na stará kolena vůbec nikoho. Proto je tolik mužů na ulici bez domova oproti ženám. Až donedávna vždycky měly nějaké děti a měly tudíž pro koho a s kým žít. Poslední dobou jich ale přibývá a poměr se vyrovnává.
Nevíte někdo co je to ta Brown university ? Napdá mne jedno poněkud vulgární vysvětlení. Pokud ten název přeložíme. Názory by tomu odpovídaly.
Pokud chce někdo ospravedlňovat vraždy dětí před narozením tím že by neměly lásku obou rodičů tak by se mohl zamyslet nad tím jaké má se svými rodiči vztah on a jestli by kvůli tomu měl být raději brutálně zavražděn. Pokud jsou například rodiče rozvedení a něco ve vztazích skřípe.Re: Vývoj ´´tradičního´´ manželství v historii (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Pátek, 03. říjen 2014 @ 11:10:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No a homosexualita není nic jiného než to, že člověk se zamiluje do člověka stejného pohlaví.

S takovým pojetím "lásky" můžeš třeba jako nekrofil "milovat" i mrtvolu!
Nebo v této "lásce" milovat jako pedofil malé dítě! A jaký je sexuální projev takové "lásky" u pedofila? Pohlavní zneužití dítěte a jeho psychická újma.
Buzeranstká "láska" a její sexuální projev láskou řiťopichů. Konečník je konstruovaný k něčemu jinému. Buzeratská "láska" je vysoká promiskuita, AIDS, HIV, žloutenka....a jiné infekční nemoci tolik řiťopichům typické.


Re: Vývoj ´´tradičního´´ manželství v historii (Skóre: 1)
Vložil: Bylina (k.bylina@seznam.cz) v Neděle, 12. říjen 2014 @ 12:16:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Autor tohoto článku zřejmě žije mimo realitu a nevidí kolem sebe tu spoustu nešťastných, psychicky narušených a nemocných lidí, které vypůsobila tato falešná doktrína.
Doporučuji autorovi si přečíst 13. kapitolu 1. listu Korintským v Novém zákoně, aby pochopil co je to vlastně láska. A pak také sledovat méně romantických filmů a číst méně knih červené knihovny. Pak možná prohlédne a uvidí realitu kolem sebe.Stránka vygenerována za: 0.30 sekundy