Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Petr a Pavel.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 4, článků celkem: 16173, komentáře < 7 dní: 307, komentářů celkem: 395891, adminů: 60, uživatelů: 5073  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 145 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

ivanp
JirkaB

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
108460544
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Náboženské vysílání Českého rozhlasu má změnit svou koncepci
Vloženo Neděle, 21. září 2014 @ 18:37:49 CEST Vložil: Olda

Společnost poslal Nepřihlášený

Náboženské vysílání Českého rozhlasu se má změnit. I kvůli kritické analýze vedení veřejnoprávního média připravilo novou koncepci duchovních sekvencí.

Náboženské vysílání veřejnoprávního rozhlasu není vyvážené, největšího prostoru se dostává katolické církvi. Tak duchovní pořady zhodnotila analýza religionisty brněnské Masarykovy univerzity Davida Václavíka. Materiál, který si nechalo vypracovat současné vedení média, upozorňuje na fakt, že program nereflektuje některé zásadní společenské posuny ve společnosti po roce 2010.

Specialisté veřejnoprávního média proto vytvořili novou koncepci náboženského vysílání. Frekvence se má od příštího roku více otevřít i jiným názorům, členové Rady Českého rozhlasu už mají dokument několik dnů k dispozici. "Končí doba, kdy jediným, kdo vehementně promlouval, byl kardinál Dominik Duka. Náboženské vysílání bude spíš duchovní a spirituální, dostane se i na ostatní náboženství včetně islámu," popisuje hlavní body strategie Jiří Vejvoda, místopředseda rady.

Samotný rozhlas se zatím nechce k novinkám obšírněji vyjadřovat. "Koncepci se věnujeme zhruba osm měsíců. V komisi byli naši lidé i externisté včetně religionisty Davida Václavíka, filozofa Jana Sokola a dalších," přiblížil René Zavoral, programový náměstek generálního ředitele. Jeho vystoupení na srpnovém zasedání rady glosoval sám šéf Peter Duhan tak, že rozhlas odstupuje od tradičního náboženského vysílání. "Považuji za nutnost, aby se ve vysílání objevily i pořady řešící muslimskou tematiku. Už jen proto, že téma je velmi diskutované, médium musí tyto věci respektovat," nastiňuje budoucnost David Václavík.

Na mě si tlačit nikdo netroufl

Za to, že na veřejnoprávních vlnách dostávali hodně prostoru katolíci, může i dohoda o spolupráci mezi rozhlasem, Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví ČR. Už v roce 1999 ji podepsal kardinál Miloslav Vlk a tehdejší generální ředitel média Vlastimil Ježek.

Deklarace uvádí, že všechny tři strany budou úzce spolupracovat při tvorbě náboženských pořadů, zástupci obou křesťanských organizací se navíc podle smlouvy mohou vyjadřovat k personálním otázkám či k "teologické odbornosti a duchovní způsobilosti" vedoucího příslušné redakce. Místopředseda Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda mluví o "reliktu doby", dikce smlouvy je podle něj ze současného pohledu nesnesitelná.

Nynější vedení veřejnoprávního rozhlasu odmítá, že dohoda by dnes měla jakýkoliv vliv na vnitřní fungování. "Záměrem této deklarace mělo být vyjádření spolupráce na bázi poradenství a Český rozhlas nebyl případnými návrhy nijak vázán. Český rozhlas si i po uzavření této deklarace v plném rozsahu zachovával svobodu a nezávislost při vysílání svých programů, jak je stanovují příslušné zákony, náš kodex a další předpisy," reaguje Kateřina Moravcová, vedoucí oddělení komunikace rozhlasu.

S ní souhlasí i Vejvoda, který v letech 2004 až 2010 působil jako šéf druhého okruhu Praha. "Na mě si netroufl nikdo tlačit. Ředitel Kasík (Václav Kasík, bývalý generální ředitel rozhlasu – pozn. red.) mi dal smlouvu přečíst, ale on ani nikdo z katolických kruhů na mě netlačil a nenabádal, abych se jí řídil," vybavuje si Vejvoda.

Pochválen buď Hergot!

Za zmínku stojí, že zatímco pořady jako Svět víry, Doteky víry či Křesťanský týdeník si od religionisty Davida Václavíka v jeho analýze vysloužily kritiku, nejlépe vyšel program Hergot! z dílny Radia Wave.

Relace prý jako jediná ukazuje pluralitu religiozity v české společnosti. Václavík si to vysvětluje i tak, že stanice je na rozdíl od ostatních mainstreamových kanálů veřejnoprávního rozhlasu silně zaměřená na alternativu a redakci tvoří mladí lidé.

Ondřej Stratilík

Lidové noviny, 9.9.2014

Zdroj: www.josefhurt.cz


"Náboženské vysílání Českého rozhlasu má změnit svou koncepci" | Přihlásit/Vytvořit účet | 4 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Náboženské vysílání Českého rozhlasu má změnit svou koncepci (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 22. září 2014 @ 08:54:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bylo by krásné kdyby Český rozhlas ukázal krásu a bohatství islámského světa a kultury, která se dá poznat i v mnoha dokumentárních filmech. Od Maroka až po Indii a Čínu. Krásné a dobré lidi kteří na rozdíl od nás žijí pravdivým a poctivým životem, z plodů své každodení práce a kteří se často podobají našim předkům. Z biblických dob i ze středověku. Poctivé a se smyslem pro rodinu.Úctou k životu a ke stáří. Měli bychom si z nich v mnoha věcech brát příklad.Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy