Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Matěj.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16615, komentáře < 7 dní: 257, komentářů celkem: 427687, adminů: 60, uživatelů: 5242  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 84 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116133110
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním
Vloženo Neděle, 21. září 2014 @ 19:35:17 CEST Vložil: Olda

Z hnízda poslal Nepřihlášený

Počet německých katolíků a protestantů, kteří oficiálně opustili církev, byl loni podle listu Wall Street Journal nejvyšší za posledních dvacet let. Věřící z církve vystupují zejména kvůli vysokým daním. Placení církevních daní je v Německu tradiční, přesto se tomu řada lidí dosud úspěšně vyhýbala.

Němečtí věřící musí církvím navíc odvést okolo devíti procent z částky, kterou odvádí jako daň z příjmu. Podle Wall Street Journalu tak musí například registrovaný člen církve, jehož roční příjem činí 100 tisíc eur (v přepočtu zhruba 2,7 milionů korun) a odvádí 30% daň (téměř 830 tisíc korun), zaplatit navíc od 2 400 do 2 700 eur (zhruba 70 tisíc korun).

Z 81 milionů obyvatel Německa se ke katolické církvi hlásí třetina, přibližně stejně je i protestantů. Věřící ročně církvím na daních přispějí zhruba deseti miliardami eur. Zvláštní církevní daně platí i pro židy, nikoli ale pro muslimy, kteří nejsou oficiálně uznávanou církví. Narozdíl od například Itálie a Španělska, kde věřící mohou své peníze raději věnovat na dobročinné účely, Němci tuto možnost nemají.

Povinnost odvádět zvláštní daně mají věřící již tradičně. Nově ale odpovědnost za jejich výběr přešla přímo na banky, které jsou povinny hlásit, k jaké církvi její klienti patří. Dosud jim lidé tento údaj sdělovali pouze dobrovolně. Neochota odvádět „kostelní daň“ může vést i k tomu, že církve danému člověku odepřou křest, večeři Páně nebo církevní pohřeb.
    
Církve chtěly více peněz, místo toho ztrácí členy

Někteří kněží bankéře obviňují z toho, že svým klientům radí, aby z církve vystoupili. To ovšem banky popírají. „Církve se z toho snaží vyvléct. Měly by se ptát samy sebe, proč je tak osobní rozhodnutí, jakým je příslušnost k církvi, omezeno na problém daně z příjmu,“ řekl agentuře Reuters Thomas Lange z bankovní asociace v Düsseldorfu.

I když církve samy toto opatření prosazovaly, může se jím podle Sunday Times vymstít - vzhledem k masivnímu odchodu lidí se jejich sen o penězích navíc, které měly daně vynést, možná brzy rozplyne. Podle Frankfurter Allgemeine už letos ve srovnání s minulým rokem z církví vystoupilo o více než 50 % více lidí.

Vedou je k tomu i obavy z toho, jakým způsobem církve získané peníze utrácí. Symbolem marnotratnosti se stal především „biskup luxusu“ Frank-Peter Tebartz-van Elst, který si nechal postavit rezidenci za peníze z nadace pro chudé.

www.idnes.cz


"Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním" | Přihlásit/Vytvořit účet | 19 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Neděle, 21. září 2014 @ 22:01:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Již před několika lety jsem slyšel základní radu každého daňového poradce v NSR: Neplaťte církevní daň. Teď k tomu ještě patří "a vystupte z církve".

Škoda, že církve nenásledují Ježíšův příklad.Re: Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 22. září 2014 @ 10:25:44 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zajímalo by mne jak to ty církve dělají, jestliže opravdu chceme víc peněz. Když jsou ty daně tradičně dané zákonem, co do účelu i výše. Jediné co se zřejmě změnilo je to že stát uložil bankám za povinnost špiclovat a hlásit křesťany.
To abychom se báli Abrahamových a Ismaelových synů a učili je svojí sekularizované "kultuře" mi připadá v celosvětových souvislostech dost směšné.Re: Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním (Skóre: 1)
Vložil: JirkaB v Pondělí, 22. září 2014 @ 20:45:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nábožní lidé vystupují z náboženských organizací. Nic nového pod sluncem. Pána pro tvrdost slova opustilo také mnoho učedlníků a dál s ním nechodili. Zákon považuji za velmi dobrý, je to sice hrubé síto, ale i takové síto již dokáže oddělovat zrno od plev. A přitom jediné pronásledování co mají nést je platit si svoji náboženskou organizaci. Nikdo jim nesahá na práci, život, ...mají se velmi dobře. Jen mají odvést trochu peněz do církevního rozpočtu.
Já tuto možnost nemám a platím z daní sportovce, církevní organizace, kterým komunisti nic nevzali, umělce,.... ale jak říká Pán, Což císařovo císaři.
Re: Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním (Skóre: 1)
Vložil: martino v Pondělí, 22. září 2014 @ 22:11:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
No, když je zdroj idnes.cz, tak to jistě bude pravda. Právě jsem asi hodinu mluvil se známou z Frankfurtu, kde žije 60 let a toto nezaregistrovala ve své farnosti...Re: Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Úterý, 23. září 2014 @ 14:36:21 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Povinně platit za "duchovní" služby, které v důsledku nejsou ani duchovní, ale pouze lidské a většinou marnivé? To hodně vadí! A vadí to z principu. Nechá si snad Bůh za svou milost platit? 

Takovou nebetyčnou drzost, lze nejlépe pozorovat u papežského antikrista a jeho idiotských vazalů. Protestanti se jak vidno hodně od papežského antikrista přiučili. Peníze, majetek a moc. To jsou tři hlavní pilíře každé padlé církve! Podle toho je snadno v pravdě Ducha rozpoznáte!Re: Němci hromadně vystupují z katolické a evangelické církve kvůli církevním daním (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 24. září 2014 @ 17:51:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jak pravil Martino - ono to nebude tak zlé. Přestože prý lidé z Církve vystupují následkem zklamání již 2 000 let a úplně nejvíc to vždycky děláváme před českými volbami. V tomhletom období míváme někdy i záporné počty členů.
Pokud se s tím ale opravdu někdy setkáme, že by někdo z Církve vystoupil tak bychom ho kvůli tomu rozhodně neměli proklínat. Ani na něho vrhat krvavé pohledy. Přát mu aby ho Bůh potrestal, aby ho potkalo něco zlého. Modleme se za něho a prosme aby nám bylo dopřáno pro něho připravit lázeň ( myšleno tak trochu obrazně, nemusíme ho příliš propírat :o))) ), nové roucho, střevíce a prsten až se vrátí domů. Abychom pro něho mohli zabít to nejtučnější tele, které nám náš Otec nikdy nedal. Radujme se z toho že jsme s ním den co den, to je nad všechna telata a poklady. Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy