Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 419 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116474393
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Církve na rozcestí
Vloženo Neděle, 06. duben 2014 @ 22:31:36 CEST Vložil: Olda

Žhavá témata poslal Nepřihlášený

Ve starověku se křesťanské církve zabývaly ze všeho nejvíc evangelizací a ve středověku zase politikou. V obou případech se stejnou chutí a s nemalými úspěchy.

V novém věku (včetně věku přítomného) se církve soustředí především samy na sebe. Což nemusí být nutně tak špatné, pokud to nebude sobecké, pokud to bude spojeno s tím, že půjdou trochu do sebe a podaří se jim udělat to, čemu se v oblasti IT říká aktualizace.

Církve potřebují důkladně obnovit svoji duchovní identitu, výrazně zjednodušit svoji organizační strukturu, nekompromisně zmodernizovat svoje vnější projevy.

Tento proces ovšem může komplikovat skutečnost, že středověk skončil v některých velkých církvích s dlouhou tradicí o několik staletí později než v okolním světě. V některých ohledech dokonce možná ještě trvá.

Další komplikací může být přesvědčení některých náboženských představitelů, že církve jsou tu od toho, aby lidem říkaly, jak mají žít, a lidé jsou tu od toho, aby je živili. Případně, pokud jim bylo živobytí nějakým způsobem nespravedlivě zkomplikováno, mají nárok na právoplatnou náhradu a kompletní odškodnění i s úroky.

Proč? Protože vy nás přece potřebujete! Jenže co když ne?

Církve by měly skoncovat se svou ekonomickou a možná i mentální závislostí na státu. Přestat s trapnými tahanicemi o peníze, domy, lesy, pozemky a deskové malby Mistra vyšebrodského oltáře, protože tyhle právní tanečky poškodí jejich pověst na dalších sto let. Měly by začít hledat nový, eticky čistý zdroj příjmů v podnikatelské činnosti a formou desátků svých členů nebo jiným způsobem hradit platy pastorů, pastoračních asistentů a misijních pracovníků.

Takovéto sebevědomé, ekonomicky nezávislé, komunitě užitečné a svému poslání věrné církve by dozajista přitáhly pozornost mnohých sponzorů a firemních i individuálních dárců.

Pro dobrý příklad netřeba chodit daleko. Největší křesťanská autorita, Pavel z Tarsu, to takhle dělal. Ačkoli cestoval, psal, organizoval a vyučoval v míře pro většinu lidí nepředstavitelné, současně byl schopen postarat se o své příjmy tak, aby nebyl nikomu ekonomicky na obtíž. A tohle učil: Zakládejte si na tom, že budete žít pokojně, věnovat se své práci a získávat obživu vlastníma rukama. Tak získáte úctu těch, kteří stojí mimo, a na nikoho nebudete odkázáni (1. list Tesalonickým, 4,11-12).

Na ochotě církevních představitelů klást si nové otázky a odpovídat na ně jiným způsobem než dosud závisí do značné míry budoucnost křesťanství v naší zemi. Protože konkurence roste a o slovo se už nehlásí pouze ateisté, ale i mnohá další silná a expanzivní náboženství, především muslimové. A brzy to slovo dostanou.

Pavel Kosorin
ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy v Brně a autor většího počtu úspěšných sbírek aforismů

Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz


"Církve na rozcestí" | Přihlásit/Vytvořit účet | 17 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Církve na rozcestí (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pondělí, 07. duben 2014 @ 16:57:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
...cirkev v stredoveku sa chovala a vládla ako ,,Pani,, namiesto toho mala byť ,,služobnicou,,...sme svedkami (v Európe) toho že nastáva ,,polčas rozpadu,,...asi bude musieť povstať od nuly...inštitút cirkvi zanikne a zrodí sa cirkev ako ,,malé stádečko,, Lk 12,32...

ivanp



Re: Církve na rozcestí (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Pondělí, 07. duben 2014 @ 23:21:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Důležité je, abychom se navzájem nepobili jako naši prapředkové kvůli víře.



Re: Církve na rozcestí (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Pondělí, 07. duben 2014 @ 23:54:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Autorovi článku, který sem někdo pověsil, zcela zřejmě uniká význam a postavení Univerzální Církve a potažmo místních církví, jaké má v Božích očích, stejně jako fakt, že je to Kristus, kdo buduje svou Církev, nikoliv lidé v Jeho Církvi a už vůbec ne lidé v denominacích a sektách. Na druhou stranu je v článku evidentně vidět úpadek a skutečnost, že křesťanství a křesťanstvo je vskutku padlé křesťanstvo, které selhalo podobně jako selhal Izrael ve starozákonní době. 

V prvním i druhém případě selhání musí přijít a přijde náprava a obnova všeho z Boží strany a z Boží iniciativy, nikoli z lidské padlé přirozenosti, tzn. z Boží milosti, z níž se svatí Boží lidé vždy těšili, těší nyní a těšiti budou navěky a navždy.



Re: Církve na rozcestí (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Úterý, 08. duben 2014 @ 09:42:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Církev je stále stejná,
jako slova Krista v Duchu pravdy zřejmá.
Církev nepotřebuje ducha obnovu,
opakuji všem to po znovu.
Církev nevěsta Ducha vždy krásná,
ne organizace lidská naoko jen spásná.

K čemu jsou chybné církve bezduché,
jenž silou lidskou na svých vratkých nohou stojí?
Na sílu vlády Ducha spolehnout se bojí..

Církev nepotřebuje obnovu,
to by jí pak Kristus špatně Duchem vedl!
Že nechápeš? Pak tě "někdo" ke lži svedl.
Pak slova Krista nemají v srdci tvém místa.
Ano, to nepříjemná slova pravdy čistá,
která podivný nepokoj v srdci budí.
Že jen pravda Ducha k žití duši tvoji vzbudí.

Že zní to jako klišé,
které v mrtvé duši pýše nejde stále pochopit?
A stačí tak málo!
Pravdu Ducha ve slovech Krista pevně v srdci uchopit!





Re: Církve na rozcestí (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 09. duben 2014 @ 09:05:57 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Starověká ani středověká církev nežila v sekularizované společnosti. Ve státě ve kterém by vládli bezvěrci  kteří by se nějakým způsobem pokoušeli víru potlačovat. Světští vládcové i jejich služebníci  byli součástí církve a po duchovní stránce představitelům církve podléhali. V důsledku toho všechno souviselo se vším a světskou a náboženskou stránku života nebylo možné oddělit. 

Myslím že by církev neměla být sebevědomá. Ani nějak zvlášť ekonomicky činná a soběstačná.  Ani bychom jí neměli podporovat. Měli bychom v ní žít a podílet se na všem, tako ve své biologické rodině. Jako stát i jako jednotlivci.




Re: Církve na rozcestí (Skóre: 1)
Vložil: BohemianAnonymus v Úterý, 15. duben 2014 @ 15:19:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já bych rozhodnutí církví zvláště ve věci CR nijak nepřeceňoval, protože vím, že dnešní církve nemají s církví Kristovou, sestávající z jednotlivých spasených údů, vůbec nic společného. Viz např. PŠENICE A KOUKOL V CÍRKVI  .   Z tohoto důvodu již dnešní církve nehrají v dějinách spásy již žádnou úlohu. A tyto církve ROZHODNĚ nestojí na rozcestí.  Stát na rozcestí znamená především mít SVOBODU VOLBY – a tu dnešní církve nemají. Jejich dnešní stav způsobilo odpadnutí od Krista v minulosti – a je logickým následkem tohoto odpadnutí.   Církve mají sloužit v rámci možností, jež jim vytvořil Bůh.  Jenže církve se rozhodly vytvořit si svůj vlastní rámec možností – bez Boha.   I když dnešní církve vědí, že CR byly chybným krokem, nemají SVOBODU toto své rozhodnutí revidovat – tím méně ho pak vzít zpět.  Kdyby tak učinily, vzbudily by tím nejen sympatie u národa – ale navíc by svým odpůrcům vyrazily argumenty z ruky. A tak směřují, unášeny v řečišti času, ke svému neblahému konci. Církve  neustále prohlašují, co všechno s penězi nabytými v CR pro národ podniknou – ale národ jim nestál ani za to, aby se ho zeptaly, zda o tyto nabízené služby vůbec stojí. A možností, jak se to dovědět, bylo jistě dost. Nicméně se tyto možnosti ani nepoužily, protože církve názor národa prostě NEZAJÍMÁ.   A tím se církve stávají překážkou na cestě ke Kristu. Samy nevcházejí, a těm, kteří vejit chtějí, brání.   Lk. 11:52 „Běda vám zákonníkům, nebo jste vzali klíč umění; sami jste nevešli, a těm, kteříž vcházeli, zbránili jste.“ (BK)   Církve, tedy církevnické spolky a náboženské organizace, již zpečetily svůj zánik. Bratr Křesina v knize „KRISTUS V OBĚTECH STARÉHO ZÁKONA“ v kapitole „VYJDĚME K NĚMU VEN Z TÁBORA!“ na str. 102 praví: „Venku za táborem“, mimo státně organizované náboženské a politické společnosti, je místo každého skutečného, opravdového Křesťana.“ A já mu rozumím a s jeho výroky souzním. K „vyjití z tábora“ situace nezadržitelně spěje. A přesně zde bude brzy místo pro každý úd církve Kristovy.  Ne nadarmo vyzývá bratr bratr Křesina  k exodu z těchto církví. Hrozí totiž riziko, že bychom se tam mohli nakazit falešným evangeliem a usnout spánkem smrti (Ž. 13:4).   Církve mohou sloužit národu i v zařízeních, jehož nejsou vlastníky (jako tomu bylo i za totality), aniž by tedy disponovaly penězi. APOŠTOLÉ K HLÁSÁNÍ KRISTA PENĚZ TÉŽ NEPOTŘEBOVALI!!! Posloužit bližnímu ke spáse mohu tím, co Pán mi daroval – nepotřebuji k tomu světských zákonů!!! Tato možnost vůbec nebyla vzata v úvahu – zřejmě proto, že by se pro prosazování CR vůbec nehodila.   Jestliže církve chtějí sloužit národu za podmínek, jež si vymohly a vytvořily pomocí světských zákonů, nechť si pak laskavě uvědomí, že podstatný nástroj hlásání evangelia –  totiž láska k bližnímu tím definitivně vzala zasvé, a její služba národu se bude tak odehrávat jen ve světské rovině. Jejímu svědectví o Kristu totiž málokdo uvěří. Jde o fatální propad důvěry.   Církve nepotřebují „obnovit svoji duchovní identitu“ – církve potřebují návrat ke Kristu – čehož zřejmě již nejsou schopny a tak samy nad sebou vynášejí soud.     Dále viz: F.L.KŘESINA - Církev, která je Jeho Tělo a místní sbor v Písmech Nové smlouvy F.L.KŘESINA - Zpronevěra nauce o Církvi a místním sboru Nekonvenční pohled na narovnání vztahu mezi státem a církvemi   NÁROD POTŘEBUJE KRISTA, NIKOLI CÍRKVE!!!  BA



Re: Církve na rozcestí (Skóre: 1)
Vložil: unshaken v Čtvrtek, 10. duben 2014 @ 15:47:24 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Cit.: "Další komplikací může být přesvědčení některých náboženských představitelů, že církve jsou tu od toho, aby lidem říkaly, jak mají žít, a lidé jsou tu od toho, aby je živili."

Poslechněte si kázání, poslechněte si křesťanské pořady. Aby jste si ověřili, jak hluboce pravdivé je toto tvrzení ředitele Armády spásy. Přitom kazatelé, kteří nám takové bludy káží, nám sice nahrazují psychology a filozofy tohoto světa a mnohdy nás takovým vyučováním vedou k výchově v lepší osobnost. My však máme být Božími dětmi, ne dětmi tohoto světa, byť dokonalými. V podstatě si takový kazatel ani neuvědomuje, že třeba nevěřící kopáč příkopů pro kanalizaci dělá větší spásný čin, než křesťan, který následuje učení takových kazatelů. Kopáč totiž zachrání spousty lidí před nebezpečnými infekcemi, zatímco ten křesťan se zpravidla zmůže jen na hudrování, jak je to s lidmi kolem špatné.



Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy