Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Martina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16716, komentáře < 7 dní: 824, komentářů celkem: 435109, adminů: 60, uživatelů: 5259  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 363 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
Tolstoj
gregorios777

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119402396
přístupů od 17. 10. 2001

S úsměvem: Šalamounova moudrost?
Vloženo Úterý, 19. listopad 2013 @ 11:34:07 CET Vložil: Olda

O Bibli poslal unshaken

Všichni známe příběh dvou prostitutek, které se u Šalamouna přely o dítě (1. Královská 3:16-28). Neslyšel jsem nikdy z úst kazatelů něco jiného, než že bylo projevem velké Šalamounovy moudrosti, když nechal přinést meč a nařídil rozetnout to živé dítě ve dví. To, že šlo o krutý rozsudek, naštěstí nevykonaný, že se jednalo o projev krutého bezohledného člověka nemajícího žádné slitování a pochopení pro matku, nás s odstupem více než dvou tisíců let ani nenapadne. Nanejvýš si pomyslíme, že jsme příliš změkčilí nebo že tehdejší doba byla drsná. Žádného kazatele ani nás nenapadlo, že je to však tak, jak pociťujeme dnes a stejně tak, jak pocítili již tehdy sami Izraelité: Šalamouna se báli (viz poslední verš výběru). A měli hodně důvodů, nejenom tento krutý králův projev.Je dobré naučit se číst Bibli správně. Abychom z jejího textu pochopili, o co vlastně jde. Abychom sami dokázali zjistit, že Šalamoun byl sobecký, egocentrický král bez trochy empatie a soucitu, který zotročil celou svěřenou zem, obcoval s pohanskými vládci a bohy, nechal si od pohanů vystavět dům a současně chrám podle jejich zvyklostí. Aby do něj mohl umístit Izraelského Boha a měl ho tak v dosahu a pod svou kontrolou. Jak bychom z pohledu Šalomounovy moudrosti mohli hovořit o Bohu plném lásky, když činy tohoto krále svědčily o opaku! Nakonec přivedl zem k ekonomickému rozkladu. Protivil se Božím příkazům a jeho vláda skončila rozdělením země a občanským znepřátelením.

Pohled na Šalamouna, který jsem se snažil svými slovy vylíčit, jsem převzal z výkladů Doc. Jiřího Beneše. Pro Trans World Radio je připravil Petr Vaďura. V rozhlasovém pořadu „Ke kořenům“ si jej můžete ještě pár týdnů poslechnout nebo stáhnout z archivu TWR, případně si o ně tamtéž napsat. Celý cyklus má 9 dílů a opravdu stojí zato. Nelituji, že mi člověk na slovo vzatý dal tímto potvrzení, že Bibli máme brát doslova, ale o jejím obsahu přemýšlet, abychom dokázali extrahovat, co nám autor chtěl vlastně říci a k čemu nás Pánbůh chce přivést."Šalamounova moudrost?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 58 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 19. listopad 2013 @ 12:02:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Co se týče krále Šalamouna tak bych se držel zejména  toho co nám o něm říká Bible, Vyvolený národ a Církev.  To že si Hospodin Bůh přeje aby mu postavil  přesně stanovený Chrám řekl skrzeva proroka již jeho otci Davidovi. Který se styděl  bydlet v lepším domě než kdy byla uložena  Hospodinova Archa.

Král Šalamoun má v pravoslavné ikonografické tradici zajímavou vyjímku. Jako jediný se nedívá sám přímo na vzkříšeného Krista ale na otce Davida, který se dívá na Krista. Jako symbol vztahu mezi otcem a synem.

Zajímavé je že zatím  snad  nikoho nenapadlo že by to dítě dal opravdu zabít. Což je jeden ze vzácných případů myšlení a kreativity odpůrců Boha a církví. Obvykle naštěstí jenom kopírují svoje předchůdce.
Re: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 19. listopad 2013 @ 12:54:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
V tomhetom článku vidím zároveň motivaci k tomu abychom se každý zamysleli sám nad sebou. Jak krutý, jízlivý, odpudivý a směšný ve své pýše je ten náš egoistický bůžek, kdykoliv si ho třeba jen na okamžik postavíme na místo Boha a Církve. Co všechno vypovídá o nás a my o něm.
Re: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: unshaken v Středa, 20. listopad 2013 @ 19:58:25 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když čtu některé komentáře, tak se nestačím divit. Doc. Beneš dává výklad na základě textů Písma, nic víc, nic míň. Všichni si mohou o Šalamounovi přečíst z 1. Královské a porovnat text zaznamenaný v Písmu s obsahem výkladu, který Doc. Beneš předložil. Já osobně jsem byl tímto výkladem příjemně překvapen, protože mi odstranil pochynosti, které jsem například o vraždách spáchaných Šalamounem při nástupu k moci měl i o tom, proč byl Chrám postaven a bez okolků vydán Hospodinem ke zničení od nepřátel. A proč Ježíš a mnoho dalších hovoří o "chrámu těla", proč Ježíš vyslovuje předpověď zničení chrámu, aniž by podal cokoliv doplňujícího o tom, jak se budou ty všeliké liturgie a oběti řešit. Ježíš totiž nemusel myslet na svou oběť, On pouze z Písma (tehdy pouze Starý zákon, možná s knihami dnes označovanými za deuterokanonické) vyňal jen to, co je v něm explicitně (přímo) i implicitně (uvnitř) zahrnuto.

A to Doc. Beneš ani trochu nebere v úvahu a nerozvíjí poznatky historické vědy. Že o králi Šalamounovi neexistuje žádný historický důkaz, že Jeruzalém mohl mít tehdy nanejvýš 800 až 1000 obyvatel a tudíž podle historiků se v Bibli jedná o výmysly. A díky preciznímu výkladu Doc. Beneše (a díky Petru Vaďurovi) máme nyní možnost nahlédnout do Písma a zjistit, že tyto výmysly dali autoři do biblické zprávy úmyslně, aby každý rozumný čtenář mohl poznat, že se o výmysly jedná.

Ještě jednou vzdávám za výklady Doc. Beneše dík.

Pak je ještě možné se chovat opačně: Strčit hlavu do písku aby se vám autor (autoři) této části Písma vysmáli a s nimi i další, kteří nezavírají svou mysl a srdce před lidským rozumem a moudrostí.

Na závěr: Z některých komentářů jsme nabyl dojmu, že si výklad Doc. Beneše ani neposlechli, zato začali troubit na poplach před nebezpečím hereze. No - troubí kdejaký trouba.
Re: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 20. listopad 2013 @ 20:59:41 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
To, že šlo o krutý rozsudek, naštěstí nevykonaný, že se jednalo o projev krutého bezohledného člověka nemajícího žádné slitování a pochopení pro matku, nás s odstupem více než dvou tisíců let ani nenapadne. Nanejvýš si pomyslíme, že jsme příliš změkčilí nebo že tehdejší doba byla drsná.


  No, Unshakene, už když jsem byl malé dítě, tak jsem rozuměl, 
že v daném nařízení nebyla žádná krutost, ale vzácná moudrost. 
A rozumím tomu tak dodnes. 

  Člověka, který takto překrucuje psaný text a tak základní věc nechápe, 
bych neposlouchal ani náhodou. Lze analogicky předpokládat,
že tak jak zcela blbě pochopil jednu věc, pochopí blbě i ty ostatní.

  Ale jistě je ten článek dobrá ukázka stylu uvažování některých lidí,
co všechno může někoho napadnou, takže díky za něj. Nenapadlo by mne, 
že by mohl takto někdo uvažovat  a už vůbec by mne nenapadlo, že podobné 
úvahy budou na TWR.

  ToníkRe: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Sobota, 23. listopad 2013 @ 21:27:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
K podobnému závěru dochází i Joseph Heller v knize Bůh ví.Re: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: timg v Úterý, 26. listopad 2013 @ 15:15:17 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Šalamounovu moudrost miluji a obdivuji, narozdíl od tuposti žvanilů typu Beneše. Tahle tupost se mi opravdu velmi hnusí, proto ji i nenávidím.Re: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: timg v Středa, 27. listopad 2013 @ 15:17:52 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Na těchto stránkách se dá už dočíst :

Šalomoun = krutý sobecký a bezcitný psychopat
Jákob = bezbožný ubožák
Mojžíš = masový vrah
Samson = trochu smutný a pyšný hrdina , prostě borec jako hrom.

Inu dnešní kazatelé tzv."odborníci " ...Re: Šalamounova moudrost? (Skóre: 1)
Vložil: Momonka (Tinidril@seznam.cz) v Pondělí, 02. prosinec 2013 @ 21:02:57 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
42 Královna jihu povstane na soudu s tímto pokolením a odsoudí je, neboť přijela z kraje světa, aby slyšela Šalomounovu moudrost, a hle, zde je někdo víc než Šalomoun."

Někdo holt jede kraj světa, aby slyšel tuto moudrost, zatímco jiný mluví o ní pohrdavě. Na Tvém místě bych se bála, aby pohanská královna nepovstala na soudu i proti mne... Zajímavé taky je, že pan docent Beneš rozumí a vykládá Písma lépe než Kristus... Pravděpodobně to bude tím, že Kristus nebyl docent...
 
(Divím se jen, že na něčem takovém se podílel Petr Vaďura... nebo se vlastně ani nemám čemu divit? Hm. Že to zaznělo na TWR mi jako Cizincovi až tak divné nepřipadá. Stačí si pustit pořad Zrcadlo a nyní probírané téma "miluj sám sebe", to taky "stojí za to"!)Stránka vygenerována za: 0.57 sekundy