Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jan.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16684, komentáře < 7 dní: 646, komentářů celkem: 432942, adminů: 60, uživatelů: 5256  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 438 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

rosmano
cizinec
ivanp
Tolstoj

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119037533
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Komentář k článku - Stanovisko formálního baptisty ing. Jana Kvasničky
Vloženo Pátek, 05. duben 2013 @ 11:31:58 CEST Vložil: Bolek

Církevní restituce poslal Benjamin

Článek formálního baptisty Ing. Jana Kvasničky mně mírně řečeno nadzvedl.

Třeba proto, že někdo, kdo se prohlašuje za baptistu, zároveň špiní a obviňuje denominaci, jejímž je sice jen formálním, ale přece členem.

Vylévá si svůj "spravedlivý" hněv nad její věrností svým zásadám. Už T.G. Masaryk řekl, že stát může existovat jen tehdy, když je věrný zásadám z kterých vznikl.

Baptistické zásady nejsou jen nějakým výtvorem určité skupiny lidí, ale jsou vyhlášením toho, jak baptisté chápou Písmo. A tudíž z něho také vycházejí.

Na výlevu zloby Ing. Jana Kvasničky proti baptistům uveřejněném v Kostnických jiskrách (mimochodem si myslím, že takové články nepatří do solidního ekumenického časopisu, jakým Kostnické jiskry bezpochyby jsou) mne mimo jiné nadzvedlo to, jak dotyčný obviňuje baptisty z farizejství.

Viz slova "Než by baptisté pokřtili pokropením starého uvěřivšího člověka, které nemůže vlézt do bazénu, raději ho nepokřtí."

Opak je ale pravdou - takovou situaci jsem ve své 35-ti leté službě baptistického kazatele musel s bratřími řešit nejednou. Staré, nebo vážně nemocné lidi jsme nikdy nenutili "vlézt do bazénu", ale uskutečnili jsme křest (se vším, co k tomu patřilo - jako je vyznání víry, vzkládání rukou, Večeře Páně atd.) tak, že křest byl uskutečněn pokropením, nebo politím vodou - třeba na nemocniční posteli umírajícího bratra či sestry.

Důvody toho, že baptisté nechtějí brát "cizí peníze" jsou také biblické. Jsou vyjádřením toho, jak chápou baptisté "odluku církve od státu" (Zasazujeme se o oddělení církve od státu, jež má svůj základ ve výlučnosti Kristovy vlády v církvi) s ohledem na první a hlavní zásadu - Nejvyšší autoritou naší víry a praxe je Ježíš Kristus, přítomný ve své církvi skrze Ducha svatého.

Ježíš je jediný Pán církve a na Něm jedině chceme být závislí.

Jan Vychopeň


Podobná témata

Církevní restituce

"Komentář k článku - Stanovisko formálního baptisty ing. Jana Kvasničky" | Přihlásit/Vytvořit účet | 44 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Komentář k článku - Stanovisko formálního baptisty ing. Jana Kvasničky (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pátek, 05. duben 2013 @ 12:09:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hned se mi nezdálo že by baptisti odmítli pokřtít z formálních důvodů starého a nemocného člověka. Na druhou stranu bych se ale nenechával nadzvedávat ze židle. Ideální by bylo kdybychom všichni pěkně a společně šlápli na ocas odvěkému proticírkevnímu nepříteli, což uděláme nejlépe tím když budeme společně milovat a chválit Boha a pomáhat jeden druhému. Jakékoliv spory nebo jen náznaky mu dělají radost a představují pro něho příležitost. Přeje si aby nás okradli ale klidně může zároveň předstírat že podporuje ty kteří se restitucí zřekli. Jen když se budeme navzájem prát a žrát co nejvíc. Nic ho to nestojí.

Jestli se nějaký baptista nebo kdokoliv jiný cítí v životě něčím dotčený nechť ať si přečte co o nás říkají pánové Rudinec a Rivera, jako v tom příspěvku hned vedle. Lépe je panu Riverovi odsloužit na hrobě mši a modlit se za něho, než mluvit špatně o mrtvém.
Re: Komentář k článku - Stanovisko formálního baptisty ing. Jana Kvasničky (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Pátek, 05. duben 2013 @ 13:15:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když čtu ty řeči o tom jak někdo chce být závislí na Kristu, jde mi ruka po zavazáku. Závislost si mějte na alkoholu, cigaretách a všem jiném zlém či dobrém co vás na duchu ovládá. Kristus nás neovládá. Vztah k Němu je založený na vzájemné důvěře, pravdě, naději, čisté lásce a na svobodě vlastního ducha. Závislost by tohle všechno pošpinila, znásilnila. Svoboda ducha a závislost jsou v ostrém protikladu. Byť by to byla závislost v dobrém slova smyslu. Vztah ke Kristu není a nikdy nebyl o žádné závislosti, ani není podmíněný členstvím v jakékoliv náboženské denominaci. Kdo je Kristův, je Kristův proto, protože v pravdě a svobodě chce a Kristus jej pro toto jeho svaté rozhodnutí neodmítá. Kdo si místo svobodného rozhodnutí následovat Krista vytvoří závislost na Kristu, stane se po čase náboženským fanatikem a modloslužebníkem. Negativních důsledků těchto duchovních závislostí je plná historie. Kořenem, základem, semínkem každé modloslužby je duchovní závislost. Proto Bůh vytváření model a následnou modloslužbu výslovně zakázal. Pro velké nebezpečí znásilnění svobody lidského ducha. Náš vztah k Bohu musí být vždy svobodný.
Svatost je o svobodě, ne o závislosti.Re: Komentář k článku - Stanovisko formálního baptisty ing. Jana Kvasničky (Skóre: 1)
Vložil: baptista v Sobota, 06. duben 2013 @ 17:22:57 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Také mě překvapilo, že Kostnické jiskry zveřejnily článek tohoto druhu. Pomineme-li jeho hrubozrnné vyjadřování, pak je diplomaticky řečeno tendenční, zavádějící, teologicky diletantský a ekumenicky (vůči BJB) nekorektní. Že by se redaktoři Kostnických jisker v tomto případě řídili heslem, že účel světí prostředky?Stránka vygenerována za: 1.34 sekundy