Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ivo.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 15436, komentáře < 7 dní: 494, komentářů celkem: 343160, adminů: 60, uživatelů: 4861  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 68 návštěvník(ů)
a 7 uživatel(ů) online:

rosmano
JirkaB
Melissokomos
brusle7
LD
wollek
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Ať se jdou homosexuálové zastøelit, hlásá americký baptistický pastor.
·Nepøelezeš
·Dobrá zpráva pro každého ètenáøe
·Odpovìï Pavla Steigera na recenzi Aleše France knihy „Svou slávu nikomu nedám“
·Problémy laického fundamentalismu I
·E. S. Williams: Fenomén nového kalvinismu
·Nesuïte, abyste nebyli souzeni
·O katech
·Reakce Pavla Coufala na dopis odcházejících baptistù z lovosického sboru
·Týraní baptisté ukonèili èlenství v BJB Lovosice

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
99069417
přístupů od 17. 10. 2001

Recenze: Rozbitý obraz
Vloženo Pondělí, 21. květen 2012 @ 13:12:43 CEST Vložil: Olda

Intimity poslal Nepřihlášený

Leanne Payneová: Rozbitý obraz – obnova osobní identity skrze modlitbu (Praha: Návrat domů 2012), 165 stran

Mario Bergner: Obnova lásky – hledání sexuální identity (Praha: Návrat domů 2012), 165 stran  

Nakladatelství Návrat domů vydalo v tomto roce dvě knihy, které jsou nesmírně cenným příspěvkem k tématu homosexuality. Autorkou první knihy je pozoruhodná myslitelka Leanne Payneová (* 1931), autorka mnoha knih (u nás vyšla její díla Skutečný a přítomný – myšlenkový svět C. S. Lewise, Naslouchající modlitba, Uzdravení duše Boží přítomností a Uzdravující přítomnost). U nás je zejména v evangelikálních kruzích známa její žačka Tony Kalma, která pořádá i v naší zemi pravidelné semináře o vnitřním uzdravení.


Kniha Rozbitý obraz je nejlepším příspěvkem k tématu homosexuality, který jsem kdy četl. Je to kniha na pomezí psychologie, filosofie i teologie. Zabývá se příčinami homosexuality a službou lidem, kteří trpí homosexuální neurózou. Leanne Payneová na konkrétních případech ukazuje, proč se homosexuální neuróza rozvinula a jaké jsou možnosti terapie.

         Kniha Obnova lásky (anglicky Setting Love in Order) od Mario Bergnera je osobním svědectvím jednoho z těch, pro něž byla služba Leanne Payneové přínosná.

         Křesťanské církve v postoji k homosexuální neuróze spíše selhávají. Buď upadají do fundamentalistického zákonictví a homosexualitu hlasitě odmítají, nebo naprosto rezignují na hledání biblického pohledu a skutečně křesťanské pastorační pomoci a v podstatě přejímají sekulární ideologii, která v homosexualitě nevidí neurózu či – řečeno slovy Leanne Payneové – rozbitý Boží obraz v člověku, ale považuje ji za „normální“ variantu lidského sexuálního chování. Ani jeden z těchto extrémů (které jsou u nás ovšem spíše pravidlem) nepřináší žádnou naději lidem, kteří chtějí brát Písmo vážně.

         Nečiním si naději, že by tyto knihy mohly oslovit všechny. Patrně neosloví fundamentalistické sudiče, ale ani ty, kdo beze zbytku přejali dnes panující homosexualistickou ideologii. Pokud ale člověk upřímně hledá Boha a pokud touží po tom, aby se proměňoval k Božímu obrazu, přečte si obě knihy s velkým užitkem – a ani nemusí mít nějaké homosexuální sklony.

         Payneová nehledá příčinu těchto sklonů v genech (tento přístup v podstatě odezněl již i v homosexuální komunitě), ale zejména v prožitcích v nejútlejším dětství, někdy dokonce ještě v prenatálním stavu. V podstatě mi potvrdila zkušenosti z mé pastorační praxe – v naprosté většině případů chyběla lidem s homosexuální orientací, kteří se na mě obrátili jako na pastýře, postava otce v útlém dětství. Buď otec nebyl přítomen vůbec, tj. ani fyzicky, nebo nebyl přítomen emocionálně.

Netvrdím, že touto absencí funkčního otce se dají vysvětlit všechny případy homosexuální neurózy, a netvrdí to ani Payneová. Dalším „nebezpečným obdobím“, kdy se může objevit homosexuální neuróza, je období dospívání. Člověk je ale velice složitá bytost a přes výše uvedená konstatování bych si rozhodně netroufl tvrdit, že ve všech případech odhalím, kde se homosexuální orientace vzala.

         Důležité je rozlišovat mezi homosexuální orientací a homosexuálním jednáním. Za svou orientaci nemůžeme; za své jednání jsme zodpovědní. Všem, kdo chtějí jednat zodpovědně, budou uvedené knihy jistě přínosem.

         Za zmínku stojí, že Mario Bergner bude přednášet v Praze ve dnech 28. – 30. září na konferenci Boží moc k proměně. Konferenci pořádá Křesťanská misijní společnost a bude se konat v Praze v kulturním domě Ládví.

Dan Drápal

http://www.dan-drapal.cz


"Rozbitý obraz" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Rozbitý obraz (Skóre: 1)
Vložil: helena v Úterý, 22. květen 2012 @ 08:40:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
rozbitý obraz je třeba zrestaurovat a v tomto pádě jen s pomocí Boží /moc k proměně/
ps díky nepřihlášenému za článek!
Re: Rozbitý obraz (Skóre: 1)
Vložil: unshaken v Čtvrtek, 24. květen 2012 @ 22:16:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Z tohoto stručného článku lze hned získat několik poučení, resp. potvrzení známých skutečností.

Homosexualita se považuje za neurózu - tedy jakousi duchovní odchylku, která tudíž nesouvisí s tělem (fyzicku podstatou) člověka. Přesně, jak Ježíš vyháněl zlé duchy. A co též pochopili mnozí psychiatři, totiž, že medikamenty používané na duševní poruchy mohou působit na tělo, na duši však ne a tudíž jsou při léčbě neúčinné. Dokonce dnes již údajně existují dva druhy psychiatrů: Práškaři a duchaři. Viz http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/martin-jarolimek.php?itemid=16407 .

Další blud, který je často uváděn v souvislostech s různými úchylkami chování, je tvrzení, že se jedná o odchylku, která je vrozená geneticky. V tomto článu se homosexualita za genetickou vadu nepovažuje, což je správné. Jako že se nenašel ani gen, který souvisí s intelektem, s nadáním, sklonem k hudbě, atd. Ona stačí již jednoduchá úvaha, aby člověk zjistil, že genom se 4 miliardami informačních jednotek může postačovat sotva na několik popisů jednoduchého orgánu. Informací v genomu je tak málo, že lze naprosto věrohodně prohlásit, že genom obsahuje pouze odkazy na vnější řízení, které tělesnou schránku živé bytosti ovládá. A duchovní stránka se v žádné hmotné struktuře živé bytosti nenachází.

Děkujme Pánu, že se nad námi smiloval a přestože o hmotě mnoho víme, neupadli jsem do bludů tohoto světa, který stejně, ať dělá co chce a vymýšlí si čím dál sofistikovanější metody popření Boha, vždy svým poznáním jenom potvrzuje Boží existenci.Stránka vygenerována za: 0.27 sekundy