Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Zina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 6, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 214, komentářů celkem: 423064, adminů: 60, uživatelů: 5229  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 86 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

gregorios777

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115613694
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Možné bludy o www
Vloženo Úterý, 18. říjen 2011 @ 17:37:40 CEST Vložil: Olda

Kritika bludů poslal Karels

Za svůj křesťanský život jsem se setkal s celou řádkou mýtů, pověr, blbostí, které nemají jinak obdoby a docela mě překvapuje, že se najdou tací, kteří těmto blbostem věří. Jednou z „kravin“, kterou jsem si musel docela nedávno opět vyslechnout a to dokonce z úst kazatele, byla, že prý „www“ je číslem šelmy „666“.

K naší hanbě musím přiznat, není tomu dlouho, kdy jsem se doslechl o jedné paní z Olomouce, byla z jednoho tamního křesťanského sboru. Ta byla tak zblblá touhle myšlenkou www=666, že když uviděla na nějaké potravině www, nebo čárový kód, pak takovou potravinu odmítala konzumovat. Nutno podotknout, že zmíněné paní už bylo hodně přes 70 let a na nějaké vrtochy měla přeci jenom nárok.

WWW je zkratkou pro World Wide Web, ve volném překladu „celosvětová pavučina“, což je označení pro aplikace internetového protokolu HTTP. [1]

Pro celou řadu čtenářů bude nejspíš nesrozumitelné ono číslo 666. Jedná se totiž o vysvětlení v jednom z textů poslední knihy Bible, v knize Zjevení: „To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.“ (Bible, kniha Zjevení 13:18)

Výše uvedený text z knihy Zjevení odkazuje na určitou vykladačskou techniku spojenou s biblickým textem, tahle metoda se jmenuje gematrie[2], kdy se sečtou čísla písmen v nějakém slově, v našem případě jména, potom číselný součet písmen tohoto jména má mít hodnotu 666. Tato logika umožňuje skrýt toho, koho se týkala /je to snad kvůli pronásledování, pokud by jasně v Bibli bylo uvedeno „Nero Caesar“[3], jeho současníci, první křesťané by měli o to větší problémy/. Nadto umožňuje tahle biblická pasáž také další naplnění – pod tímto číslem se skrývá někdo, kdo přijde teprve na konci věků.[4]

Do dalších výkladů se nechci pouštět, protože je to jednak obtížná pasáž a jednak to nebylo cílem tohoto článku. Jak někdo přišel na spojení „www“ a čísla „666“?

Každé hebrejské písmeno má svou numerickou hodnotu, takže písmeno alef (první písmeno hebrejské abecedy) א má hodnotu 1. Druhé písmeno hebrejské abecedy ב má číselnou hodnotu dva. No a hebrejské písmeno vav ו má numerickou hodnotu šest. Tohle počítání - gematrie snad funguje i u řečtiny, ale třeba u latiny to podle mě není zase tak běžné. Navíc u nelatinkových jazykových systémů existuje nějaká transkripce v latince – jak u čínštiny, arabštiny, tak i u hebrejštiny. Například בית [bajit], což znamená dům, arabsky by dům byl بيت [bajtun].

Pro hebrejské písmeno vav ו číslo šest je transkripce písmeno„w“ – ale tahle transkripce je přijímaná především v anglicky mluvícím prostředí. (je tedy už jasné, že celá tahle záležitost, tenhle blud vznikl někde v Británii či v USA). U nás přepisujeme hebrejské písmeno vav ו jako „v“ /jednoduché v/

Aby toho nebylo málo, náš „chytrák“ hebrejštině nerozumí a počítání v hebrejštině naprosto ne, „přišel totiž na to“, že www musí být převedeno zpět do hebrejštiny ווו – což podle tohoto „experta“ jistě bude ono číslo 666. www tedy podle něj je 666. A potom z toho vyvozuje jakési závěry, že internet je zlo, znamení šelmy atd. :-)

666 určitě hebrejsky není ווו /tedy v latince www/, ale 666 by hebrejsky bylo takto  תרסו Navíc přidám jedno malé překvapení, pokud bychom už připustili, že www je hebrejsky ווו  - potom by tato tři vav určitě nebyla v číselném vyjádření číslo 666, nýbrž by to bylo třikrát šest, což je číslo 18. V biblické, především ale v židovské mystice má číslo 18 zvláštní symboliku. Číslo 18 je totiž číselným součtem slova חי [chaj], což značí život, živý aj. Takže 18 je vyjádřením života, život, ten pravý život se skrývá pod číslem 18 atd.

Já můžu naopak přijít s vlastním „nápadem“, že internet /www/ vede k životu a bez internetu není možný ten pravý život… :-) /doufám, že čtenáři pochopili můj pokus o nadsázku a vidí, jak vznikají podobné blbosti/

Internet není ani dobrý, ale ani špatný. Je pouze nástrojem, moderní informační technologií, která nám pomáhá s naším přístupem k informacím.


Poznámky:

1. Zdroj - Wikipedie.

2. Gematrie je způsob věštění, praktikovaný zejména starověkými hebrejskými mystiky a vyznavači kabaly. Je to numerologická metoda využívající znaky hebrejské abecedy, které mohou sloužit též jako symboly numerického systému. Jinými slovy, každé písmeno je zároveň i číslem. Tudíž každé slovo vytváří určité číslo.

3. Nero Caesar - tam by ten součet 666 snad šel. Někteří biblisté soudí, že text z knihy Zjevení 13:18 se týká právě jeho.

4. Je to moje porozumění této otázce.


"Možné bludy o www" | Přihlásit/Vytvořit účet | 8 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: Kojard v Středa, 19. říjen 2011 @ 11:55:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkuji? Karelsi.
Někteří křesťané si některé pasáže Písma vykládají poněkud svérázně, mnohdy z nedostatku jiných informací, nebo neznalosti. Kdysi jsem V katolickém časopise Světlo četl, že výrobce pracího prášku ARIEL podporuje satanskou církev v USA a že název toho prášku je jméno děmona. Věřící byli vyzýváni, aby výrobky této firmy nekupovali.
Jak je vidět, lidská hloupost jde napříč denominacemi.
KojardRe: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: kev v Středa, 19. říjen 2011 @ 13:33:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://krestan.livejournal.com
Tak z toho jsem paf. To by mi nikdy ani nenapadlo. Jak je vidět, byl by to dobrý námět na film :-)Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: vlastik v Středa, 19. říjen 2011 @ 13:58:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Podobní bludaři a "církevníci" kdysi zakazovali jíst  lidem v evropě brambory,přestože lidé umírali na hladomor ! Protože nějaký "neomylný chytrák" prohlásil ,že když hlízy rostou v zemi,musí být zákonitě od ďábla...
  

Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 20. říjen 2011 @ 16:03:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Říkám si, proč mnoho teologických bludů vyšlo zrovna z anglosaského prostředí. Nemyslím si, že by to bylo jen pro všeobecnou rozšířenost angličtiny ve světě, anebo kvůli historické orientaci anglosaského světa na kalvínský světonázor.

Myslím si, že problém bude v Bibli. Spousta Angličanů používá jako svou Bibli stále King James Version, což je překlad starý cca 400 let. Představte si Kralickou Šestidílku. Pro většinu Čechů je nesrozumitelná. Čest výjimkám z řad bohemistů a česko-slovenského pomezí, ale běžný, i vzdělaný, Středočech (nejen) si v ní prostě nepočte. Angličtina za posledních 400 let prodělala mnohem bouřlivější vývoj než čeština. Puritánská angličtina je současníkům srozumitelná asi tak, jako nám staročeština, experti nechť mě prosím opraví.
A tak se nelze divit, že v anglosaském světě rostou bludné názory jak houby po děšti, když běžní angličtí křesťané mají o tom, co praví Boží Slovo zkreslené představy. I když se Písmo čte, ale čte se v nesrozumitelné podobě (a vykládá se tak, jek se kazateli líbí),  není o bludy a nesmysly nouze.
Zkusme si pro sebe podívat, kolik % bludů v Církvi v Čechách pochází z letničního prostředí? Letniční teologové se nepodíleli (nechci nikoho urazit, dodávám ve významější míře) na Českém Ekumenickém překladu, a možná proto, mnoho letničních sborů dává přednost nesrozumetelnému Kralickému překladu před Ekumenickým z doby normalizačního Československa. Kam to vede vidíme!Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Čtvrtek, 20. říjen 2011 @ 22:45:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/
Ja osobne bych tento nazor az tak lehce neodsuzoval - prece nemuzeme vyloucit, ze Buh dopredu vi, ze v anglii se bude vav prepisovat jako w a ze web budeme oznacovat trojlistkem www!

Osobne bych ale v tomto pripade nevidel v onom miste varovani pred internetem a weby, ale pred vedou a vedeckym pokrokem obecne. Vzdyt az nabozenska ucta vede je to njedinne, na cem se muze sjednotit islamista s ateistou! Vzdyt dokonce i sam slavny Usama se nechal fotit snad pouze s kalasnikovem po ruce...

OSobne to tedy pokladam za jeden z moznych (tedy rozumejme za jeden z moznych, nikoliv jedinny spravny!) vykladu Knihy Zjeveni...Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy