Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Martina.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 13, článků celkem: 16716, komentáře < 7 dní: 824, komentářů celkem: 435109, adminů: 60, uživatelů: 5259  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 365 návštěvník(ů)
a 5 uživatel(ů) online:

JirkaB
rosmano
Willy
Tolstoj
gregorios777

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
119401631
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Možné bludy o www
Vloženo Úterý, 18. říjen 2011 @ 16:37:40 CEST Vložil: Olda

Kritika bludů poslal Karels

Za svůj křesťanský život jsem se setkal s celou řádkou mýtů, pověr, blbostí, které nemají jinak obdoby a docela mě překvapuje, že se najdou tací, kteří těmto blbostem věří. Jednou z „kravin“, kterou jsem si musel docela nedávno opět vyslechnout a to dokonce z úst kazatele, byla, že prý „www“ je číslem šelmy „666“.

K naší hanbě musím přiznat, není tomu dlouho, kdy jsem se doslechl o jedné paní z Olomouce, byla z jednoho tamního křesťanského sboru. Ta byla tak zblblá touhle myšlenkou www=666, že když uviděla na nějaké potravině www, nebo čárový kód, pak takovou potravinu odmítala konzumovat. Nutno podotknout, že zmíněné paní už bylo hodně přes 70 let a na nějaké vrtochy měla přeci jenom nárok.

WWW je zkratkou pro World Wide Web, ve volném překladu „celosvětová pavučina“, což je označení pro aplikace internetového protokolu HTTP. [1]

Pro celou řadu čtenářů bude nejspíš nesrozumitelné ono číslo 666. Jedná se totiž o vysvětlení v jednom z textů poslední knihy Bible, v knize Zjevení: „To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.“ (Bible, kniha Zjevení 13:18)

Výše uvedený text z knihy Zjevení odkazuje na určitou vykladačskou techniku spojenou s biblickým textem, tahle metoda se jmenuje gematrie[2], kdy se sečtou čísla písmen v nějakém slově, v našem případě jména, potom číselný součet písmen tohoto jména má mít hodnotu 666. Tato logika umožňuje skrýt toho, koho se týkala /je to snad kvůli pronásledování, pokud by jasně v Bibli bylo uvedeno „Nero Caesar“[3], jeho současníci, první křesťané by měli o to větší problémy/. Nadto umožňuje tahle biblická pasáž také další naplnění – pod tímto číslem se skrývá někdo, kdo přijde teprve na konci věků.[4]

Do dalších výkladů se nechci pouštět, protože je to jednak obtížná pasáž a jednak to nebylo cílem tohoto článku. Jak někdo přišel na spojení „www“ a čísla „666“?

Každé hebrejské písmeno má svou numerickou hodnotu, takže písmeno alef (první písmeno hebrejské abecedy) א má hodnotu 1. Druhé písmeno hebrejské abecedy ב má číselnou hodnotu dva. No a hebrejské písmeno vav ו má numerickou hodnotu šest. Tohle počítání - gematrie snad funguje i u řečtiny, ale třeba u latiny to podle mě není zase tak běžné. Navíc u nelatinkových jazykových systémů existuje nějaká transkripce v latince – jak u čínštiny, arabštiny, tak i u hebrejštiny. Například בית [bajit], což znamená dům, arabsky by dům byl بيت [bajtun].

Pro hebrejské písmeno vav ו číslo šest je transkripce písmeno„w“ – ale tahle transkripce je přijímaná především v anglicky mluvícím prostředí. (je tedy už jasné, že celá tahle záležitost, tenhle blud vznikl někde v Británii či v USA). U nás přepisujeme hebrejské písmeno vav ו jako „v“ /jednoduché v/

Aby toho nebylo málo, náš „chytrák“ hebrejštině nerozumí a počítání v hebrejštině naprosto ne, „přišel totiž na to“, že www musí být převedeno zpět do hebrejštiny ווו – což podle tohoto „experta“ jistě bude ono číslo 666. www tedy podle něj je 666. A potom z toho vyvozuje jakési závěry, že internet je zlo, znamení šelmy atd. :-)

666 určitě hebrejsky není ווו /tedy v latince www/, ale 666 by hebrejsky bylo takto  תרסו Navíc přidám jedno malé překvapení, pokud bychom už připustili, že www je hebrejsky ווו  - potom by tato tři vav určitě nebyla v číselném vyjádření číslo 666, nýbrž by to bylo třikrát šest, což je číslo 18. V biblické, především ale v židovské mystice má číslo 18 zvláštní symboliku. Číslo 18 je totiž číselným součtem slova חי [chaj], což značí život, živý aj. Takže 18 je vyjádřením života, život, ten pravý život se skrývá pod číslem 18 atd.

Já můžu naopak přijít s vlastním „nápadem“, že internet /www/ vede k životu a bez internetu není možný ten pravý život… :-) /doufám, že čtenáři pochopili můj pokus o nadsázku a vidí, jak vznikají podobné blbosti/

Internet není ani dobrý, ale ani špatný. Je pouze nástrojem, moderní informační technologií, která nám pomáhá s naším přístupem k informacím.


Poznámky:

1. Zdroj - Wikipedie.

2. Gematrie je způsob věštění, praktikovaný zejména starověkými hebrejskými mystiky a vyznavači kabaly. Je to numerologická metoda využívající znaky hebrejské abecedy, které mohou sloužit též jako symboly numerického systému. Jinými slovy, každé písmeno je zároveň i číslem. Tudíž každé slovo vytváří určité číslo.

3. Nero Caesar - tam by ten součet 666 snad šel. Někteří biblisté soudí, že text z knihy Zjevení 13:18 se týká právě jeho.

4. Je to moje porozumění této otázce.


"Možné bludy o www" | Přihlásit/Vytvořit účet | 8 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: Kojard v Středa, 19. říjen 2011 @ 10:55:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkuji? Karelsi.
Někteří křesťané si některé pasáže Písma vykládají poněkud svérázně, mnohdy z nedostatku jiných informací, nebo neznalosti. Kdysi jsem V katolickém časopise Světlo četl, že výrobce pracího prášku ARIEL podporuje satanskou církev v USA a že název toho prášku je jméno děmona. Věřící byli vyzýváni, aby výrobky této firmy nekupovali.
Jak je vidět, lidská hloupost jde napříč denominacemi.
KojardRe: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: kev v Středa, 19. říjen 2011 @ 12:33:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://krestan.livejournal.com
Tak z toho jsem paf. To by mi nikdy ani nenapadlo. Jak je vidět, byl by to dobrý námět na film :-)Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: vlastik v Středa, 19. říjen 2011 @ 12:58:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Podobní bludaři a "církevníci" kdysi zakazovali jíst  lidem v evropě brambory,přestože lidé umírali na hladomor ! Protože nějaký "neomylný chytrák" prohlásil ,že když hlízy rostou v zemi,musí být zákonitě od ďábla...
  

Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 20. říjen 2011 @ 15:03:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Říkám si, proč mnoho teologických bludů vyšlo zrovna z anglosaského prostředí. Nemyslím si, že by to bylo jen pro všeobecnou rozšířenost angličtiny ve světě, anebo kvůli historické orientaci anglosaského světa na kalvínský světonázor.

Myslím si, že problém bude v Bibli. Spousta Angličanů používá jako svou Bibli stále King James Version, což je překlad starý cca 400 let. Představte si Kralickou Šestidílku. Pro většinu Čechů je nesrozumitelná. Čest výjimkám z řad bohemistů a česko-slovenského pomezí, ale běžný, i vzdělaný, Středočech (nejen) si v ní prostě nepočte. Angličtina za posledních 400 let prodělala mnohem bouřlivější vývoj než čeština. Puritánská angličtina je současníkům srozumitelná asi tak, jako nám staročeština, experti nechť mě prosím opraví.
A tak se nelze divit, že v anglosaském světě rostou bludné názory jak houby po děšti, když běžní angličtí křesťané mají o tom, co praví Boží Slovo zkreslené představy. I když se Písmo čte, ale čte se v nesrozumitelné podobě (a vykládá se tak, jek se kazateli líbí),  není o bludy a nesmysly nouze.
Zkusme si pro sebe podívat, kolik % bludů v Církvi v Čechách pochází z letničního prostředí? Letniční teologové se nepodíleli (nechci nikoho urazit, dodávám ve významější míře) na Českém Ekumenickém překladu, a možná proto, mnoho letničních sborů dává přednost nesrozumetelnému Kralickému překladu před Ekumenickým z doby normalizačního Československa. Kam to vede vidíme!Re: Možné bludy o www (Skóre: 1)
Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Čtvrtek, 20. říjen 2011 @ 21:45:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/
Ja osobne bych tento nazor az tak lehce neodsuzoval - prece nemuzeme vyloucit, ze Buh dopredu vi, ze v anglii se bude vav prepisovat jako w a ze web budeme oznacovat trojlistkem www!

Osobne bych ale v tomto pripade nevidel v onom miste varovani pred internetem a weby, ale pred vedou a vedeckym pokrokem obecne. Vzdyt az nabozenska ucta vede je to njedinne, na cem se muze sjednotit islamista s ateistou! Vzdyt dokonce i sam slavny Usama se nechal fotit snad pouze s kalasnikovem po ruce...

OSobne to tedy pokladam za jeden z moznych (tedy rozumejme za jeden z moznych, nikoliv jedinny spravny!) vykladu Knihy Zjeveni...Stránka vygenerována za: 0.55 sekundy