Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Barbora.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16543, komentáře < 7 dní: 284, komentářů celkem: 423252, adminů: 60, uživatelů: 5230  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 73 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
115638845
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Srdcem jsem opět katolík
Vloženo Pátek, 07. říjen 2011 @ 23:17:46 CEST Vložil: Olda

Svědectví poslal Kojard

Tento článek vlastně vznikl jako odpověď Studentovibible .Rád bych se s vámi podělil o svou zkušenost
Děkuji ti za to, že mě nazýváš náboženským člověkem, neboť jím vskutku jsem. Mým náboženstvím je křesťanství, mým Pánem je Kristus. Taky mě odvedl z ŘKC, i když asi jen využil toho, že jsem chtěl odejít. Teď mi však pomalu ukazuje cestu k návratu.

Vezmu to, ale od začátku. V Boha jsem uvěřil ve 12-ti letech. Byla to moje reakce na evoluční teorii. Moje babička byla katolička, takže to prostředí jsem znal. Bylo proto jen přirozené, že jsem skončil v katolickém kostele. Mnozí si totáč asi pamatujete a tak víte, že Bible k dostání běžně nebyla. Já jsem svůj hlad po Písmu řešil tím, že jsem často chodil na mše.  Bydlel jsem v Olomouci, tak nebyl problém, i ve všední den ráno navštívit dvě mše. Obíhal jsem kostely, je jich tam dost. Hltal jsem čtení a kázání. To ostatní jsem moc nechápal. Pak mě oslovil jeden kněz a začal se mi věnovat. Půjčil mi katechizmus a vysvětlil mi, o co jde. Připravil mě ke zpovědi a naučil mě modlit se.

Gymnázium jsem studoval v Praze, kde jsem poznal spoustu katolíků, ale i křesťanů jiných církví, zvláště z Jednoty Bratrské. Do JB jsem začal chodit i na setkání mládeže. Katolická mládež se svobodně scházet nesměla, zatímco mládež JB mohla. Když jsem se na to ptal, bylo mi řečeno, že oni jako následovníci Komenského se scházet mohou. Bylo to fajn, ale taky se dost často naváželi do katolíků, tak jsem tam chodit přestal.

Během těch let se mi dostala do ruky kniha Hovory na nemocničním lůžku, kterou napsal Jiří Mrázek. Jako vědec se zabýval kosmonautikou. Ta kniha byla o jeho umírání. Oslovila mě a otevřela mi svět Františkánské spirituality.

Oženil jsem se a oba se ženou jsme vstoupili do Sekulárního řádu sv. Františka. Ten řád existuje od 13. Stol. Je určen lidem, kteří žijí ve světě, ale chtějí víc žít podle Evangelia a rozhodněji následovat Krista. Narodily se nám 4 děti. Pracoval jsem v Charitě s nepřizpůsobivými občany. Často jsem prožíval stresové situace a tak jsem začal pít. Následoval rozvod. Dál jsem chodil do kostela a účastnil se mší.  V Charitě jsem poznal lidi z KS a přišli mi opravdoví. Často jsme diskutovali. Navíc jsem byl svědkem obrácení svého kamaráda, který Ježíše dřív moc nemusel, měl raději Marihuanu a v KS uvěřil. Znal jsem i jejich pastora, kterého považuji za člověka Božího.

V té době na mě při mších začala padat těžká deka. Necítil jsem se tam dobře. Nevím, jak to přesně popsat. Četl jsem Bibli a dospěl jsem k rozhodnutí, že z ŘKC odejdu. Jednoho rána jsem se probudil a rozhodl se, že zajdu za tím pastorem z KS a požádám o křest. Jenže když jsem dorazil na shromáždění, zjistil jsem, že se koná jinde. A než bych tam dorazil, přijdu pozdě. Hodně blízko má modlitebnu AC. Tak jsem šel tam. A už jsem tam zůstal. Nechal se pokřtít a přijmout za člena sboru. Z Františkánského řádu jsem se nechal vyloučit. Z ŘKC jsem byl exkomunikován automaticky. Tady by můj příběh mohl skončit, ale bohužel neskončil.

Loni kolem listopadu jsem začal pociťovat, že mi v AC bohoslužbě něco chybí. Uctívání a klanění. Chvály jsou fajn, kázání taky, modlitby v jazycích rovněž. Jenže pořád mi něco chybělo. Tak jsem jednoho dne opět po roce zavítal na mši. A bylo to ono. Najednou jsem pocítil ten rozdíl: V ŘKC je Kristus viditelně přítomen v Eucharistii. Věřící se scházejí kolem svého Krále a vzdávají mu úctu, která mu náleží. Jsou jím živeni. Kristus je v ŘKC skutečně Hlavou i Životem. Šel jsem ke zpovědi a kněz mi řekl, že nemohu ke stolu Páně, pokud se nerozejdu s AC. Šel jsem za pastorem a oznámil mu, že odcházím. On mi řekl, že si myslí, že Bůh není Bohem zmatku, a že když mě přivedl do AC, měl bych zůstat, ale ať si to rozmyslím. Rozmyslel jsem si to. Šel jsem domů a vyházel všechny katolické knihy a předměty, které mi zbyly. Nějakou dobu byl klid. Abych proces dokončil, nechal jsem se z ŘKC vypsat.

Vlastně ani nevím, kdy to začalo znova. Bůh mi opět vložil do srdce neklid. Použil k tomu Večeři Páně, kdy mě naplnil pocitem naprosté prázdnoty. Něco ve smyslu, že Večeře jako pouhá smlouva nestačí, že Kristus nám chtěl dát víc - sám sebe, tak jako kmen vyživuje ratolesti. Pak mi dal možnost přečíst si Gorazdův katechizmus Pravoslavné církve, kde jsem zjistil, že v podstatných věcech se pravoslaví od Říma neliší, spíš naopak, shodují se. I přes 900 let rozdělení. A protože Pravoslaví uznává jen učení prvních 8 ekumenických koncilů, nese nám asi křesťanství nejvěrnější původnímu.

No a pak vydalo nakladatelství Apoštolské církve tu knihu o katolicismu a ta mě přinutila k reflexi. Když jsem ji četl, začaly mi naskakovat některé otázky. Např: Byl jsem modlář? A začal jsem si vybavovat, jak jsem chodil v Praze, kde jsem studoval, ke svatému Ignáci k jednomu obrazu ukřižovaného Krista a modlil jsem se tam. Bylo to modlářství?  Dospěl jsem k tomu, že nikoliv. Ano, ten obraz se mi líbil, ale já si nepovídal s obrazem, ale s ukřižovaným Kristem. Je to něco, jako když víš, že na určitém místě potkáš přítele. Tohle není modlářství. A řekl bych, že takto to má většina katolíků.

 Výsledkem toho je, že jsem pochopil, kde je pravda. K tomu ještě přidávám svou dvouletou zkušenost s Biblickým křesťanstvím, které občas umí kombinovat texty a zacházet s Biblí poněkud svévolně. Takže jak jsi Studente správně napsal jinde, jsem srdcem opět katolík.

Kojard"Srdcem jsem opět katolík" | Přihlásit/Vytvořit účet | 62 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Sobota, 08. říjen 2011 @ 03:01:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ahoj Kojarde.

  Díky za otevřenou výpověď z reálného života, tolik vzácnou na těchto stránkách.

  Budeš ochoten odpovědět na nějaké otázky?

  1. Píšeš, že "Jsi uvěřil v Boha ve 12 letech". Co pro tebe znamená pojem "Uvěřit v Boha"? Dokázal bys to prosím nějak lépe popsat?

  2. Píšeš, že si se v AC nechal pokřtít. Proč? To si se nenechal pokřtít dříve, když jsi uvěřil v Boha? Uvěřil jsi a chodil jsi nepokřtěný do katolického kostela? Oženil ses a vstoupil do řádu bez křtu? Vyučovali tě katechismus a nevedli ke ktřtu? To se mi nezdá.

  3. Jak dlouhé je to období kdy jsi se nechal pokřtít v AC až dodnes? Dva roky?

  4. Píšeš, že jsi - asi teď někdy - "vyházel všechny předměty, které ti zbyly". Co to bylo za předměty, které ti zbyly?

  Díky

  ToníkRe: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: svata_tradicia (svatatradicia@jesuits.tv) v Sobota, 08. říjen 2011 @ 11:25:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.jezuiti.sk/
Kojarde, ty jsi můj člověk! Kojarde, vrat se do katolické církve, nebyl si nijaký modlář. Obrazem se běžně klaněli lidé v celé bibli, Pavel, Petr a společně vzývali Matku Boží před Její Obrazem ! Ti protestanti se v tomto mýlí. Že to zatím není v Bibli? To nevadi, bible není a nemuze byt zaruka pravdy a kromě toho to tam brzy i šašek dopíše, aby si mohl mít klidně svědomí. Inac v AC můžeš klidně zůstat, je to skoro totéž co RKC čím dál tím více ale v AC ještě dlouho nebudes moct jest IHS oplatky, takže raději se vrať k jediné pravé církvi. Ať Te Matka Boží, Svatá Semiramis stále vede. Amen!Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: rive v Sobota, 08. říjen 2011 @ 12:17:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
v tomto příběhu pro mě zaznívají některá překvapení:

 za totality poznat na  jednom gymplu hned  hodně křesťanů, a to od katolíků, z jiných církví a ještě hodně právě z JB

a pak jsem překvapena další zkušenosti, že v Charitě poznal lidi z KS ... nezvyklé na jednom pracovišti Charity a hned několik lidi a ještě k tomu z KS

pak jsem si myslela, že automaticky rozvodem, se z Františkánského řádu vylučuje 


taky jsem slyšela mnoho katolíků, říkat to, jak to říkáš ty s tím obrazem - místo setkávání ...myslím si, že rozmlouvat s Kristem určitě není modlářství ... a to jsi tu knihu asi špatně pochopil .... modlářství tam bylo popsáno určitě jinak ... nebo se mýlím

riveRe: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Sobota, 08. říjen 2011 @ 14:05:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kojarde, znáš Pera Vlčka? Ten se zde také (mám za o, že i pod různými nicky) vracel z AC srdcem do katolické církve.Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: demagog (quokam@seznam.cz, http://www.bohu-a.svetu.cz/) v Sobota, 08. říjen 2011 @ 14:05:45 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog) http://www.bohu-a.svetu.cz/
To, co mne od RKC nejvice odrazuje, je jejich nedostatecna reflexe vlastni minulosti, a tim lpeni na tzv apostolske posloupnosti a pocitu vlastni vylucnosti.

Podrobneji:
Kristus stavi svou cirkev na skale - na Petrovi: http://bohu-a.svetu.cz/23760-kristus-stavi-svou-cirkev-na-skale-na-petrovi.html
Proč nejsem Římským katolíkem - http://bohu-a.svetu.cz/10029-proc-nejsem-rimskym-katolikem.html
O apoštolské posloupnosti - http://bohu-a.svetu.cz/18049-o-apostolske-posloupnosti.htmlRe: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Sobota, 08. říjen 2011 @ 14:33:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Někteří jsou srdcem dokonce i ateisty.Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Sobota, 08. říjen 2011 @ 15:07:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Kojarde,

píšeš:
Např: Byl jsem modlář? A začal jsem si vybavovat, jak jsem chodil v Praze, kde jsem studoval, ke svatému Ignáci k jednomu obrazu ukřižovaného Krista a modlil jsem se tam. Bylo to modlářství? Dospěl jsem k tomu, že nikoliv. Ano, ten obraz se mi líbil, ale já si nepovídal s obrazem, ale s ukřižovaným Kristem. Je to něco, jako když víš, že na určitém místě potkáš přítele. Tohle není modlářství. A řekl bych, že takto to má většina katolíků. 

Ano, byl jsi modlář! Pokud jsi mluvil k obrazu ukřižovaného Krista, bylo to modlářsví! Chceš-li mluvit s Kristem ukřižovaným a přesto živým navěky věků, musíš být ve svém duchu a mluvit s Ním ve svém duchu, kde, pokud jsi znovuzrozený, přebývá Duch Boží a v Něm a s Ním také Kristus, který se stal ve vzkříšení Duchem oživujícím (1K 15:45b). Není jiné "místo", kde bys mohl Krista nalézt a mluvit s Ním třeba i jako s Přítelem, je-li tvým Přítelem (srovnej také s J 4:24)! Tož tak.

willyRe: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: Studentbible v Sobota, 08. říjen 2011 @ 19:08:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kojarde, podstata modlářství je,když cokoliv a kehokoliv dáš před Krista.Podotýkám, živého Krista v Nebi!Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: oko v Neděle, 09. říjen 2011 @ 10:11:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."Najednou jsem pocítil ten rozdíl: V ŘKC je Kristus viditelně přítomen v Eucharistii. Věřící se scházejí kolem svého Krále a vzdávají mu úctu, která mu náleží. Jsou jím živeni. Kristus je v ŘKC skutečně Hlavou i Životem."...Tímto jsi přesně vylíčil i mé pocity, mé vnímání společenství katolíků kolem Krista. Kristus je nám posilou, proměňuje nás, abychom se mu stále více podobali. Stačí mu k tomu náš souhlas a naše touha, povzbuzovaná Duchem svatým.


..."Ano, ten obraz se mi líbil, ale já si nepovídal s obrazem, ale s ukřižovaným Kristem."...

A to je také na umění podstatné - že nám skrze krásu pomáhá se přiblížit k Bohu, který je krásou dokonalou. Dokáže to podobně i hudba.


Osobně bych se ve tvé situaci snažil dát věci do pořádku.
A začal bych nejdřív (pokud by to bylo jen trochu možné) u své rodiny, nikoli v kostele. Každé dítě rozvodem nesmírně utrpí. Neznám žádného z rozvedených manželství, kdo by si sebou nenosil bolavou jizvu. Pro tvé děti by bylo velkým povzbuzením už jen vyjádření takového úsilí ze tvé strany - ať už to dopadne jakkoli.Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Neděle, 09. říjen 2011 @ 18:04:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Kojarde, tu knihu, kterou vydala AC, jsem nečetl, ale je jistě dobře, že tě přivedla k zamyšlení. To, že jsi se dříve modlil u obrazu samozřejmě modlářství nebylo. 

Současně oceňuji, že jsi se podíval i na pravoslaví. Nerozumím však tvému tvrzení, že srdcem jsi opět (římský) katolík. Znamená to, že jsi se vrátil do ŘKC? A pokud ano, proč jsi dal přednost této církvi, když sám píšeš, že pravoslaví reprezentuje věrněji původní křesťanství?Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 10. říjen 2011 @ 14:12:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
V té době na mě při mších začala padat těžká deka. Necítil jsem se tam dobře. Nevím, jak to přesně popsat. Četl jsem Bibli a dospěl jsem k rozhodnutí, že z ŘKC odejdu. Jednoho rána jsem se probudil a rozhodl se, že zajdu za tím pastorem z KS a požádám o křest. Jenže když jsem dorazil na shromáždění, zjistil jsem, že se koná jinde. A než bych tam dorazil, přijdu pozdě. Hodně blízko má modlitebnu AC. Tak jsem šel tam. A už jsem tam zůstal. Nechal se pokřtít a přijmout za člena sboru. Z Františkánského řádu jsem se nechal vyloučit. Z ŘKC jsem byl exkomunikován automaticky. Tady by můj příběh mohl skončit, ale bohužel neskončil.

To je fakt divný příběh. Františkánský terciář sice může opustit církev, i taková věc se může stát. Že by ale zašel až tak daleko že by se chtěl nechat znovu pokřtít a zároveň by mu bylo jedno kde to bude ? O takové kombinaci jsem ještě neslyšel. Neznám sice moc dobře církevní právo ale nezdá se mi ani ta exkomunikace. Automatická nebo neautomatická. Prapodivné jsou i ty další reakce. Nemohu so pomoct ale působí to na mě dojmem naprosto totálního a nepochopitelného chaosu. Nebo jako kdyby se někdo mezi nás pokoušel hodit jablko sváru. Mezi katolíky, pravoslavné, AC a KS. Přestože s posledně jmenovanými vycházíme v rámci Ekumeny velice dobře, o pravoslavných nemluvě. Paradoxní je na tom to že právě tyhle 3 církve momentálně někdo zneužívá v záležitosti církevních restitucí.Re: Srdcem jsem opět katolík (Skóre: 1)
Vložil: ekumenickykrestan (ekumenickykrestan@ekumenickykrestan.sk) v Pátek, 14. říjen 2011 @ 11:14:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.christiantoday.com/
Petre kojarde Vlčku, mám pro Tebe vzkaz od Betmy: ty patris k tym, ktori ak zostanu u protestantov a nevratia sa do katolickej cirkvi a aspon pred smrtou to neolutuju , pojdu do pekla,lebo opustili Kristovu katolicku cirkev.To sa vola hereza, citujem „Heréza je tvrdošijné popieranie ...
Tvoj priatel ekumenikStránka vygenerována za: 0.38 sekundy