Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 441 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116462545
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Dan Drápal: Jistoty ve stáří?
Vloženo Pondělí, 12. září 2011 @ 16:19:48 CEST Vložil: Olda

Společnost poslal Nepřihlášený

V den, kdy píšu tento článek, přinesly noviny zprávu o tom, že celý týden významně klesaly ceny zlata. Domnívám se ovšem, že jde o dočasný výkyv a že cena zlata dále poroste.

Jen o týden dříve referovaly noviny o tom, že Češi nakupují zlato jako nikdy dříve. Ne zlaté mince, ne zlaté šperky (prodej tohoto zboží prý naopak mírně klesá), ale čisté zlato, zlaté cihly, či spíše cihličky.

Čím to je? Movitější lidé, kteří si zlato mohou koupit, dospěli k závěru, že je to nejjistější způsob uložení peněz a zajištění na stáří. Nemohu tvrdit, že investovat do akcií se nevyplatí, protože nemohu vyloučit, že zítra začne cena akcií opět růst a poroste třeba deset let. Ovšem vzhledem k tomu, jak se akciové trhy chovaly v posledních pěti letech, soudím, že dnes bude do akcií investovat opravdu spíše jen nenapravitelný optimista nebo člověk, který vážně neví, co s penězi.

Hlavním problémem je, že lidé dnešní ekonomice nevěří. Nevěří akciím, nevěří různým podobám pojištění, a termínované účty nenabízejí žádné zajímavé úročení.

Sám jsem letos začal pobírat starobní důchod. Díky Bohu, zatím si vzhledem ke svému zdraví mohu přivydělávat – se samotným důchodem bych rozhodně nevystačil. Stál jsem před volbou, zda odchod do důchodu neodložit a nepobírat pak důchod o něco vyšší. Rozhodl jsem se touto cestou nejít. Proč? Protože nepovažuji za jisté, zda nakonec celý náš důchodový systém nezkolabuje, a rád dostanu od státu nazpět aspoň něco z toho, co jsem během života na důchod odevzdal. Beztak toho bude jen zlomek, i kdyby systém ještě vydržel.

Celý náš ekonomický systém je v hluboké krizi. Tato krize má své ekonomické příčiny a projevy, její kořeny leží ale za horizontem ekonomiky. Jsou to kořeny duchovní a civilizační.

Továrny se neruší. Banky plošně nekrachují. Zemědělci dále obdělávají zemi. Služby vesměs fungují. Kde se tedy bere takový mrak nejistoty, ba dokonce beznaděje?

Lidstvo nedokáže žít bez vize. Byli jsme stvořeni k něčemu více než k tomu, abychom zde nějakých sedmdesát či devadesát let vegetovali, pak zemřeli a zmizeli z tohoto světa kremací bez obřadu. Národy i jednotlivci potřebují mít ke svému životu vizi, a pokud tato vize schází, společnost se hroutí a začíná propadat nejen do beznaděje, ale i do anarchie. Obávám se, že nedávné rabování v Londýně a jiných anglických městech je pouhou předzvěstí toho, co přichází.

Křesťanství dalo lidstvu, národům i jednotlivcům vizi Království nebeského. Pravda, byla to vize nebezpečná, protože (některé) lidi čas od času napadlo, že by ji mohli uskutečnit vlastními lidskými silami. Tak to ale původce a dárce této vize – Ježíš Kristus – nikdy nemyslel. Jednak zdůrazňoval, že jeho království není z tohoto světa (a proto se ani nedá prosazovat lidskými prostředky), jednak nás upozorňoval, že „bez něj nemůžeme činit nic“. To první a často i to poslední, co pro přiblížení této vize můžeme udělat, je nechat Krista kralovat ve svém srdci. Pokud to nevezmeme za tento konec, mohou nastat strašlivé katastrofy.

Když lidé začali opouštět Boha, nastala „vhodná“ doba, aby vize Božího království nabyla sekulárních rysů. Svým způsobem se utrhla z řetězu a lidé si začali myslet, že když Kristus tak dlouho otálí, musí vzít věci do svých rukou. Výsledkem byl komunismus – se vším co přinesl. Bohužel, mnozí lidé neztratili víru pouze v tuto vizi, ale v jakoukoli vizi.

Rozdíl mezi rabováním v anglických městech a studentskými nepokoji z roku 1968 je právě v tom, že tehdy měla značná část mládeže ještě určitou vizi, byť šlo o vizi ve svých důsledcích ďábelskou, zejména pokud šlo o tzv. sexuální revoluci a podkopání všech autorit. Byla to ovšem generace, která mohla vidět uskutečnění své vize. Mnozí ji dodnes obhajují. Nedochází jim, že společenské změny, k nimž v důsledku této úspěšné revoluce došlo, navodily situaci, kdy se už žádná velká vize nemůže zrodit. Děti těch, kdo prosadili „volnou lásku“, už nedokáží nic než rabovat.

V dobách nejistoty přichází ke slovu zlato. Je symbolem trvalé hodnoty – tedy něčeho, co z našeho světa pomalu ale jistě mizí. Ježíš nás ale upozorňuje, že i když zlato na rozdíl od jiných kovů nerezaví, může nás o něj připravit zloděj. Celoživotní úspory mohou zmizet v jediném okamžiku.
Existuje tedy vůbec způsob, jak se zajistit na stáří? Naprosto spolehlivý nikoli. Přesto bych jeden návrh měl.

Tím návrhem je pěstování rodinného života a mezigenerační solidarity. Možná akcie padnou, důchodový systém zkolabuje a zlato vám ukradnou. Budete-li ale mít děti, do nichž jste nějakých dvacet let investovali především svou lásku, nebezpečí, že zemřete hladem, bude velice nízké. To ovšem znamená vrátit se kamsi nazpět, řekněme do počátků devatenáctého století. Komu by se do toho chtělo, že?

Jenže mít dobrou rodinu se skutečnou, nikoli fiktivní mezigenerační solidaritou je dobré tak jako tak. Ostatně, patří to k oné křesťanské vizi. Beztak si myslím, že bychom se k ní měli vrátit. Čím dřív, tím lépe.

26. srpna 2011

http://dan.drapal.org


"Dan Drápal: Jistoty ve stáří?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Dan Drápal: Jistoty ve stáří? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 12. září 2011 @ 16:46:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tomu říkám ZLATÁ slova. A přitom jsou úplně zadarmo.



Re: Dan Drápal: Jistoty ve stáří? (Skóre: 1)
Vložil: rive v Pondělí, 12. září 2011 @ 23:26:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
latiník by řekl: Verba movent, exempla trahunt. 

říkám, co asi politik dan drápal myslí příměrem investovat dvacet let do dětí lásku, hmm, to by určitě bylo zajímavé zjištění, co v dnešní době pro politika znamená investovat do dětí,  v tak sobecké době konce 20. a začátku 21. stol. v době tak vysokého procenta rozvodů - době tak intenzivní člověčí sebelásky - volné lásky - sexismu ? kolik životních partnerů ještě není a nebo už je volnou láskou?  kolik životních  partnerů je už totální ignorací Boha a Jeho Slova a důkazem toho, že to není Kristus, kdo kraluje v našem srdci ...vyjadřuji naprostý souhlas s konzervativním názorem, že pokud to nevezmeme, za tento konec, nastanou katastrofy ..... rozvod - druhý partner- rozvod - další partner -  takhle provozována volná láska je tou největší katastrofou pro děti (z počátku neviditelnou - bagatelizovanou)  ... pro naši společnost .... pro naše křesťanská společenství

rive


 





Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy