Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Ivo.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 15436, komentáře < 7 dní: 494, komentářů celkem: 343160, adminů: 60, uživatelů: 4861  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 69 návštěvník(ů)
a 7 uživatel(ů) online:

rosmano
JirkaB
Melissokomos
brusle7
LD
wollek
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Ať se jdou homosexuálové zastøelit, hlásá americký baptistický pastor.
·Nepøelezeš
·Dobrá zpráva pro každého ètenáøe
·Odpovìï Pavla Steigera na recenzi Aleše France knihy „Svou slávu nikomu nedám“
·Problémy laického fundamentalismu I
·E. S. Williams: Fenomén nového kalvinismu
·Nesuïte, abyste nebyli souzeni
·O katech
·Reakce Pavla Coufala na dopis odcházejících baptistù z lovosického sboru
·Týraní baptisté ukonèili èlenství v BJB Lovosice

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
99069395
přístupů od 17. 10. 2001

Recenze: … jako slovo v našem jazyce
Vloženo Pondělí, 08. srpen 2011 @ 09:15:38 CEST Vložil: Olda

Zamyšlení poslal Nepřihlášený

Nad knihou Tomáše Halíka Divadlo pro anděly

 „Bůh v našem světě nesporně existuje – a to přinejmenším jako slovo v našem jazyce“ – píše Tomáš Halík ve své poslední knize. Jsem v pokušení dát té nenápadné větě radikální smysl – nic neexistuje vně jazyka, realita není nikdy před námi, ale vždy někde mezi námi jako slovo, které nás spojuje, nebo rozděluje, záleží na příběhu, v němž je zarámováno. „Kde tedy existuje Bůh, kde se s ním i naši nevěřící přátelé mohou setkat? Existuje v příbězích, které se o něm vypravují. To je dnes nebe, ve kterém bydlí Bůh, to je nebe, které se otevírá tomu, kdo je připraven vejít do příběhu.“


Ano, Bůh je velký příběh, který si lidé vyprávějí od okamžiku, kdy se polidštili, jak nás učí antropologie. Příběhy dvacátého století extrémů ale vyprávějí o zlu, před kterým je mlčení všemocného a vševědoucího Boha skandálem. Vyznávání Boha staré metafyziky, všemocného, ale mlčícího ke zlu, Boha mlčícího k Osvětimi či Hirošimě se nedá ospravedlnit. Proč mlčel, když byl všemocný? Když je první příčinou? Když bez jeho vůle ani vlas z hlavy nespadne? Svým mlčením se starý všemocný Bůh lidem definitivně odcizil. Kdo ve dvacátém století nebyl alespoň na chvíli Ivanem Karamazovem, nepochopil nic ani z toho století, ani z křesťanství.

Skandálem božího mlčení začíná nová teologie, epocha víry v Boha bezmocného v lidských dějinách. Bůh staré teologie je dnes pouhou modlou, nemodlářský vztah k Bohu musí vzít vážně boží mlčení ke zlu, ke kterému lidé mlčet nesmějí. Pro mě je teologie Tomáše Halíka především zápasem o víru v Boha, který vždy zůstává skryt a oslovuje nás jen svým mlčením, není možné zapřáhnout ho do našich dějin jako jejich „prvního hybatele“, který nás vede k happyendu.

Shrnul jsem si sám pro sebe teologické jádro diskurzu, který Tomáš Halík s velkým mezinárodním ohlasem již několik desetiletí vede v českém, radikálně modlářském, kulturním prostředí, asi takto: vůle k moci, která ovládá veřejný prostor ve společnostech komunikační hojnosti, vypuzuje z křesťanské víry distanci k modlářskému pojetí Boha; amodlářské pojetí Boha je vše, co vystupuje jako „garant našich plánů“, jako Gott mit uns, jako Bůh je na naší straně, jako happyend.

„Na otázku našich nevěřících přátel, zda existuje Bůh, bych nikdy nereagoval zabřednutím do scholasticko-katechismového dokazování, které považuji nejen za neúčinné, nýbrž dokonce za rouhavé. Svět, v němž žijeme, není už přirozeným světem archaického či premoderního člověka a jeho náboženská zkušenost, kterou ve svém světě patrně zakoušel, už není naše. My se rodíme do světa, který je nám zprostředkován jazykem, kulturou, technikou naší civilizace, a v takto daném světě stěží učiníme onu přirozenou, bezprostřední (tedy: pohanskou) zkušenost s božstvím.“

Myslím, že tyto formulace, přes jejich ekumenickou vstřícnost, jsou ve skutečnosti velmi radikální. Se smyslem se můžeme setkat jen uvnitř nějaké tradice, která byla „vychýlena“ ze své samozřejmosti nějakým textem, slovem nebo činem. Oslovení vždy vychyluje: skrze známou tradici se ohlašuje něco, co je sice nesrozumitelné, co ale nemůže být odmítnuto jako cizí, co si vynucuje interpretaci, co má svou nepotlačitelnou evidenci, i když pro to ještě nemáme slova. Oslovení nás tak donutilo vidět naši tradici v její historické relativnosti – nevidět ji tak by bylo modlářstvím! Bohové lidských příběhů jsou různí, někteří zůstanou pouhou modlou navždy, jiní naopak, jako Bůh příběhu křesťanů, kladou své modlářské podobě vytrvalý – a často zoufalý – odpor.

Dvě poznámky na závěr. Myslím, že „křesťanství oslovení“ Tomáše Halíka je rozporné, přes všechnu svou otevřenost. Z křesťanské víry, ve všech jejích historických formách, nelze vypudit nárok na happyend. Není takový nárok obsažen třeba v hodně diskutovaném projevu papeže Ratzingera v Řezně? Není teze, podle níž je křesťanský Bůh bohem vyplývajícím nutně z rozumu, zatímco pro islám je Bůh transcendentní vůči všem kategoriím lidských dějin včetně rozumu (jak tvrdí papež) metafyzickým happyendem? Toto už není Bůh jednoho historického příběhu, je to Bůh nutnosti, se kterým se Tomáš Halík může smířit jen za podmínky, že opustí svou radikální otevřenost vůči bohům lidských příběhů, tedy vůči historičnosti, skrze niž jsme osloveni božským. „Bůh bydlí v každém člověku, nakolik mu člověk nepřekáží, nakolik žije v pravdě a ne v existenciální lži…“ Kdo je ale pánem rozdílu mezi existenciální pravdou a existenciální lží? Nesídlí náhodou v Římě?

Druhá poznámka je pro mě zvláště aktuální. Papež Ratzinger ve své volební řeči mluvil o boji proti relativismu a nihilismu a ve své první encyklice pak jmenoval Nietzscheho jako nejnebezpečnějšího myslitele naší doby. Nietzschův nihilismus ale není „rozpad hodnot“ nebo „odvrat od hodnot“. Naopak, je uskutečněním zakládající hodnoty Evropy – hledání pravdy. Pravda sama je morální kategorie, máme morální povinnost hledat pravdu a hájit ji. Pravda jako hodnota se ale obrátila proti všem ostatním hodnotám. Ty totiž nejsou než pouhé pohádky, které si vyprávíme, abychom vydrželi žít. Pravdy se člověk bojí jako smrti a naslouchat útěšlivým pohádkám jsme si my, moderní lidé, zakázali, říká Nietzsche. Toto je nihilismus, toto napětí mezi západními hodnotami a morální interpretací pravdy. Mezi pravdou a našimi příběhy – mezi vědou a tradicí – se otevřel konflikt, který je jádrem modernosti.

Dvojice Bush a Ratzinger je pro mě symbolem slaboduché odpovědi na Nietzschovu vizi nihilismu: kritiku našich pohádek jednoduše označíme za „diktaturu relativismu a nihilismu“ a budeme bránit jako základ naší identity ne hledání pravdy, ale naše staré pohádky. Nazývám tento obrat obratem k identitě – hledání pravdy nesmí ohrozit příběhy, o které se opírá naše historická identita.

Proti Ratzingerově pojetí evropské tradice je třeba hájit, myslím, hlubší kořen naší evropské identity. Mám na mysli schopnost vidět sami sebe ze zcizující vzdálenosti. Jednodušeji: ochotu připustit, že druhý nám rozumí lépe než my sami, že bez zcizující distance, kterou zakoušíme v jeho pohledu, bychom neuměli mluvit o sobě pravdivě. Jen když tento vztah k druhému neztratíme, můžeme být „osloveni Bohem“ v Halíkově smyslu. Ať už je to bůh jakéhokoli z lidských příběhů.

Václav Bělohradský

Zdroj: www.multiweb.cz/hawkmoon"… jako slovo v našem jazyce" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: … jako slovo v našem jazyce (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 17. srpen 2011 @ 18:21:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dost dobře nechápu proč pan Bělohradský vyčítá monsignoru Halíkovi to že mluví k nevěřícím lidem o Bohu řečí filozofů. Když je sám filozof a jeho řeč je pro mne skoro úplně nesrozumitelná. Jediné co jsem z toho vydedukoval je to že pravděpodobně nemá moc v lásce Svatého otce Benedikta XVI., o kterém mluví jako o Ratzingerovi, monsignora Halíka ani pana prezidenta Bushe a že se snaží vykonstruovat jakousi teorii o tom že mezi papežem a monsignorem Halíkem existují nějaké rozpory. Přestože si ho Svatý otec ve skutečnosti váží a jeho celoživotní obětavou misionářskou práci veřejně oceňuje. Zajímalo by mě kolik lidí asi přivedl k víře v Boha pan Bělohradský a jak se to u nich projevuje. Pater Halík přivedl k víře a také pokřtil stovky a možná tisíce lidí. Což uznávají i jeho odpůrci a občas se to snaží zlehčovat tvrzením že prý je mezi nimi málo kněžských a řeholních povolání.Stránka vygenerována za: 0.23 sekundy