Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16654, komentáře < 7 dní: 172, komentářů celkem: 429698, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 559 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

Willy
Ekrazit
ivanp
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116587006
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry
Vloženo Neděle, 25. červenec 2010 @ 18:37:59 CEST Vložil: Olda

Z hnízda poslal Nepřihlášený

Časopis Život víry ve svém čísle 2010/7+8 oslavil 20 let své existence vyhlášením dvaceti českých evangelikálů, kteří měli podle tohoto periodika Křesťanské misijní společnosti v posledních dvaceti letech největší vliv (na koho či na co zůstalo nedořečeno).

Tento výběr významných postav českého evangelikalismu - reformovaného, charismatického a letničního - má být podle redakce Života víry povzbudivým připomenutím bohatství, které v sobě církev chová.

Pro baptisty je zajímavé zjištění, že se toho tohoto seznamu TOP 20 českého evangelikalismu nedostal nikdo z prostředí BJB.

Miroslav Heryán (1923–2003)
Evangelický teolog, duchovní a spisovatel. V touze po jednotě křesťanů přerůstal svoji denominaci, kde byl nejvýraznějším reprezentantem pietistické a charismatické zbožnosti. V 70. letech se podílel na ekumenickém překladu Písma. V roce 1991 založil Českou evangelikální alianci a stal se jejím prvním předsedou. Jako předseda evangelizačního odboru ČCE v první polovině 90. let ve své církvi propagoval Pochod pro Ježíše. Vyučoval na ETS.

John MacFarlane (1946–2003)

Misionář a apoštol. V 60. letech zažil charismatické probuzení ve Velké Británii. Od října 1968 studoval v Praze a kázal zde evangelium. Vytvořila se kolem něj skupina 70 křesťanů (z některých z nich se pak stali významní vedoucí). V roce 1972 byl z Československa vyhoštěn, jeho vztahy a vliv však pokračovaly, i když se usadil v sousedním Bavorsku. Po Listopadu u nás často kázal a spolupracoval s pastory různých církví. Působil však i v řadě dalších zemích bývalého východního bloku a také např. v Indii.

Rudolf Bubik (* 1941)

Dlouholetá vůdčí osobnost AC. Krátce před pádem komunismu tuto do té doby ilegální letniční církev dovedl k registraci. Kvůli své misijní aktivitě byl v roce 1982 vězněn. Napsal o tom knihu Šedesát dnů pro Krista. Je autorem dalších knih, redigoval a zčásti napsal šestisvazkové Dějiny letničního hnutí. Mezidenominačně se zasloužil o smíření letničních a reformovaných, s charismatiky spolupracoval na evangelizacích Impresionante (1999 i v následujících letech).

Stanislav Kaczmarczyk (* 1936)
Luterský a evangelický duchovní a teolog, autor několika knih. Patří k našim nejvýraznějším evangelistům. Za totality i po jejím pádu kázal na stovkách evangelizačních shromážděních a přivedl ke Kristu tisíce lidí. V období komunismu byl na čas zbaven státního souhlasu. Po Listopadu vedl Dětskou misii a radu TWR.

Stanislav Piętak (* 1946)

Pedagog, teolog a luterský biskup. Je průkopníkem evangelikálního školství. V letech 1993 až 2003 vedl katedru křesťanské výchovy na PdF Ostravské univerzity. Podílel se na vzniku a činnosti Církevní základní školy v Třinci. Jako biskup SCEAV (od roku 2006) odmítl podepsat problematický dokument Charta Oecumenica.

Pavel Černý (* 1949)

Teolog a kazatel, v letech 1993–2010 předseda Rady CB a v letech 2005–2009 i předseda ERC. Představuje polistopadovou generaci CB, která přinesla změnu. Výrazně přispěl k tomu, že se CB otevřela vztahům s letničními a charismatiky, že v ní charismaticky orientovaní lidé našli prostor pro službu a že CB jako jedna z mála našich evangelikálních církví průběžně roste. Jako učitel na ETS ovlivnil současnou generaci kazatelů CB. Na postu předsedy Rady CB na zmíněné tendence navázal evangelista Daniel Fajfr.

Dan Drápal (* 1949)

Teolog, pastor, novinář, autor řady knih. Jako liberální absolvent teologie prožil radikální konverzi, ve sboru ČCE v Praze 7 (tzv. Maniny) pak v 80. letech přicházely ke Kristu stovky mladých lidí. To byl základ dnešního KS Praha a nové církve KS, kterou založil a vedl do roku 2004. Je jedním z iniciátorů mezidenominačních Křesťanských konferencí (od roku 1988) a KMS. Je šéfredaktorem Konzervativních listů, politického měsíčníku, který neoslovuje primárně křesťany.

Stuart Angus (* 1960)

Novozélandský misionář působil v Česku v letech 1993–1997. V té době založil českou pobočku ACET a stál u vzniku mládežnického festivalu KristFest. Pro ACET napsal knížku „Sex, AIDS, vztahy“, která ovlivnila životy tisíců českých středoškoláků. Na jeho práci průběžně navázali Michal Malina (KristFest) a Tomáš Řehák a František Krampota (ACET).

Dave Patty (* 1961)

Americký misionář žije v ČR od roku 1993. V roce 1997 založil Křesťanskou akademii mladých, jejíž různé programy (např. Škola vedoucích mládeží, Celoživotní biblické vzdělávání) ovlivnily stovky mladých lidí snad ze všech u nás působících církví. Je otcem televizního programu pro mládež Exit 316, který vidělo milion diváků. Spoluzaložil mezinárodní misijní organizaci Josiah Venture.

Petr Raus (* 1956)

Rozhlasový a televizní pracovník. Duchovní otec českého TWR (ředitel 1993–1999). Na jeho práci v TWR navázal Aleš Bartošek, který mj. inicioval Rádio 7. V současnosti Petr Raus pracuje jako dramaturg Centra náboženské tvorby brněnského studia ČT. Byl jedním z iniciátorů televizního programu pro mládež Exit 316.

Lubomír Ondráček (* 1962)

Pastor největšího evangelikálního sboru v Čechách (KS Praha) a mezidenominační vedoucí. Od počátku 90. let organizoval jako tajemník KMS významné společné akce, např. Pochody pro Ježíše (1992 až 2000) a satelitní mise s Billym Grahamem (1993 a 1995). Organizačně vedl všech 23 dosavadních Křesťanských konferencí (od 1988). Je hlavním nositelem mezidenominační vize KMS o spolupráci křesťanů na šíření evangelia a proměně společnosti.

Karel Řežábek (* 1967)
Hudebník, pastor a spisovatel. Ve druhé polovině 80. let byl průkopníkem „chval“, tehdy nového stylu bohoslužebné hudby. Se skupinami Agapé a Filia vydal 14 alb. Byl ve vedení KMS. Je členem rady KS. V Plzni je jednou z vůdčích osobností ekumenické spolupráce, jako jeden z mála českých evangelikálů rozvíjí vztahy s římskými katolíky.

Antonín Zelina (* 1941)
Iniciátor a jeden z autorů Českého studijního překladu Písma. Projekt s ambicí vytvořit náš nejpřesnější překlad vznikl v roce 1992 s cílem prohloubit poznání Bible v českém národě a stát se základem budoucího duchovního probuzení.

Pavel Raus (* 1955)

Bývalý vedoucí nakladatelství, teolog a psycholog. V roce 1990 založil a do roku 2000 vedl největší české evangelikální nakladatelství Návrat domů. Knihy z Návratu ovlivnily všechny české evangelikály i tisíce sekulárních čtenářů. Pak vystudoval psychologii a založil organizaci Paraklétos, která má evangelikální církve připravit pro pastoraci a poradenství. Pořádáním přednášky a vede katedru pastorace na ETS.

Hana Pinknerová (* 1963)
Populární spisovatelka. Napsala 10 knih. V 90. letech byla hlavní organizátorkou mezidenominačních konferencí hudebníků a umělců Hrejte dobře a zvučně (první se konala 1993), které ovlivnily celou generaci českých „chváličů“. Na tuto práci částečně navázal tým Angel Mountain (John de Jong) a iniciativa 3C3B.

Jiřina Markovová (* 1967)
Hudebnice v oblasti chval, jedna z průkopnic spontánnosti při vedení uctívání. Napsala mnoho populárních chvalozpěvů, vydala tři hudební alba. V posledních letech spolupracuje s hudebníky mladší generace, iniciovala mezidenominační projekt Worship.cz.

Jiří Unger (* 1974)
Mezidenominační vedoucí. Jako tajemník ČEA (od 2003) organizuje akce a setkání vedoucích. Je prostředníkem myšlenek a vlivu britských evangelikálů a nositelem vize církve ovlivňující společnost. Od roku 2007 je také prezidentem Evropské EA.

Alexandr Flek (* 1968)

Iniciátor a hlavní překladatel Bible21. Koncem 80. a v první polovině 90. letech vedl Vodu života, charismatický sbor, z něhož vznikla dnešní církev Slovo života. V roce 1994 založil projekt Nová Bible kralická, v roce 2008 přejmenovaný na Bible21. Vytvořil překlad, který chce být čtivý a oslovit i nekřesťany. V roce 2009 to byla nejprodávanější kniha v ČR (prodalo se 70 000 výtisků).

Mojmír Kallus (* 1962)
Zakladatel a předseda české pobočky ICEJ (od 1995), která usiluje o to, aby čeští křesťané podporovali stát Izrael. Každoroční shromáždění proti antisemitismu Všichni jsme lidi (od roku 2004) pořádá s podporou českých politických špiček. Jde o jedinou akci organizovanou evangelikálními kruhy, které pravidelně věnují pozornost média. Je také šéfredaktorem měsíčníku Slovo z Jeruzaléma.

Tomáš Chvojka (* 1971)

Mezidenominační vedoucí. V rámci Nového života (kde pracuje od 1994) pracoval se studenty a dnes řídí práci s filmem Ježíš. Vedl evangelizační kampaně s tímto filmem v desítkách měst (Nový život 2000), film viděly desetitisíce sekulárních Čechů. Je předsedou ČEA.

připravili Tomáš Dittrich a Tomáš Coufal

Zdroj: Život víry 2010/7+8


"20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry" | Přihlásit/Vytvořit účet | 28 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Neděle, 25. červenec 2010 @ 19:12:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Jestli má Bůh nějaký svůj "seznam", obávám se, že v něm nikdo z výše zmíněných nebude. Tož tak.

w.



Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Krispus (ryba@iol.cz) v Pondělí, 26. červenec 2010 @ 06:56:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím si, že tito lidé ovlivnili a ovlivňují křesťanské prostředí v našem národě. Br.Antonín Zelina byl v Křesťanských sborech. Byl jsem u toho ( mladý a vyplašený), když mu na poradě bratři vytýkali, že podlehl "charismatickému vlivu" atp. Nakonec ze sboru v Praze odešel a dnes jsem rád, že se objevil v tomto seznamu. Mám trochu problém s označením, že jde o "evangelikály". Myslím, že většina z nich by měla být označena, že jsou "charismatici". Ale nevím. Moje představa pro Církev ve 21 stol. je ta, že se bodou rozdíly mezi církvemi a společenstvími smazávat a dojde k většímu porozumění "bez bariér" mezi jednotlivými směry. Nastoupí tolerance, která bude nutná ke spolupráci v době před koncem tohoto věku. Neznamená to, že by došlo k nějaké ekuméně delegované zhora a opuštění tradice jednových sborů. Půjde to spontánně, zespodu nahoru až se úloha "vedení církví" dostane na biblickou úroveň prvních křesťanů ( duchovní samostatnost jednotlivých sborů) . Biblické postoje si bude každý držet dál, ale když přijde do jiného sboru nebude se urážet na tom, že tam mávají praporama při chvalách a modlí se v jazyku ( např.). No nic, to už jsem někde na "procházce"



Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Didymos v Pondělí, 26. červenec 2010 @ 19:23:15 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bubik jenom na třetím místě? Co je to za nekázeň? Co je to za nepořádek?
Každopádně samé lepší osobnosti. Třešničkou na dortu bezbožník století Drápal.




Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Pondělí, 26. červenec 2010 @ 20:27:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Vida, nikdo z Liberce se uz na seznam nedostal... A.




Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Farel v Úterý, 27. červenec 2010 @ 19:22:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Teď jste ale těžce urazili až ranili Péťu Fiřta. Na prvním druhém i třetím místě měl být přeci ON.

Joe



Re: 20 nejvlivnějších českých evangelikálů podle časopisu Život víry (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Čtvrtek, 29. červenec 2010 @ 16:42:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Trochu mi tam chybí Pavel Kábrt, jak jsem psal již na Notabene.

A co takhle Aleš Opatrný ?



Stránka vygenerována za: 0.27 sekundy