Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 631 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116493896
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Papež před soudem a muslimské topánky - dvě perličky z Británie
Vloženo Čtvrtek, 15. duben 2010 @ 17:43:08 CEST Vložil: Stepan

Zajímavosti poslal ssns

Jakkoli může název článku naznačovat, že jde o nějaký komentář k mezináboženskému dialogu, není tomu tak. Sám nevím, je-li následující k smíchu nebo ne. Posuďte sami.

Muslimské topánky

Pro muslimy je obuv,a zejména pak podrážka, rituálně nečistá. Z tohoto důvodu se je také každý povinen vyzout před vstupem do mešity. Poněkud zarážející je pak v této souvislosti tradiční islámské rčení:"Nebe ženy je pod nohami jejího mažela." A tak nijak nepřekvapí, že v případě muslimských protestů se často setkáme s vrháním obuvy. Mediálně nejznámějším je asi případ Muntadhara al-Zaidi, který hodil botou po bývalém americkém prezidentovi Bushovi. Ačkoli ten nebyl zraněn, vrhač byl iráckými soudy odsouzen ke tříletému vězení, i když byl po devíti měsících podmínečně propuštěn. Dotyčný měl smůlu, že svůj hněv a nesouhlas projevil tradičním islámským způsobem v islámské zemi. V Británii by totiž souzen vůbec nebyl. Při projednávání loňských incidentů před izraelskou ambasádou v Londýně, kdy dav rozzlobených muslimů vrhal boty po policistech, totiž birtské orgány (policie a soudy) dospěly k závěru, že vrhání bot muslimy při protestech je jednoduše rituální forma protestů a vzhledem ke svobodě náboženství se tedy nemůže jednat o trestný čin. Demonstranté tedy nebudou stíháni za vrhání bot, i když ty, kteří se neomezili jen na boty, nějaký ten trest čeká. Vzhledem ke skutečnosti, že rituálním projevem je vrhání jakýchkoli bot, vztahuje se tento právní výklad i na případ protestů, kdy muslimové vrhali po policistech při protiválečném protestu v Edinburghu lyžáky, čímž poranili 3 policisty.

Dawkins papaže prostě rád nemá - bude papež zatčen?

Dva z předních ateistů Británie, z nichž jistě znáte jméno Richard Dawkins, druhým je pak Christopher Hitchens, chystají v souvislosti s plánovanou zářijovou návštěvou papeže opravdu originální uvítání. Spolu s právnickým týmem totiž budou požadovat, aby byl papež zatčen. Předpokládají, že bude možné použít právní principy a precedens, kdy byl v Británii zatčen bývalý čilský diktátor Pinochet. Podobná žaloba byla podána i na izraelského politika Tzipi Livni, a to v souvislosti s izraelsko-palestinským kofliktem v letech 2008-09. Politik nakonec z obavy, že by opravdu mohl být zatčen, návštěvu Británie odvolal.

Papež má být zatčen a vyšetřován kvůli "zločinům proti lidskosti". Sám Dawkins k tomu říká:"Toto je muž (papež - pozn. ssns), jehož první rekací je, když jsou jeho kněží přistiženi s kalhotami na půl žerdi, ututlat skandál a donutit mladé oběti k mlčení." Hitchens se přidává:"Tento muž není nad nebo mimo právní řád. Institucionalizované utajování znásilňování dětí je zločin v každém právním řádu a nevyžaduje soukromé projevy lítosti a církví financované výplaty odškodného, ale spravedlnost a trest." V souvislosti s papažem se dokonce mluví o Mezinárodním trestním tribunálu. Právnící rovněž upozorňují, že papež jako hlava Vatikánu nemůže počítat s diplomatickou imunitou, neboť Vatikán není státem podle mezinárodního práva a není jako takový ani uznán OSN.

Nejsem právník, ale ti, se kterými jsem o tom mluvil, se nejprve této myšlenkce podivili, ale následně shodně dodali, že Dawkins a jeho kolega mají s pomocí svých právníků reálnou šanci zatčení papeže dosáhnout. Papež by se tak dostal do situace diktátora nějaké země, který sice osobně nikoho nevraždil a nemučil, ale o takové činnosti věděl a kryl ji. V neprospěch papeže pak má hodně mluvit samotný status Vatikánu.

Mám-li být upřímný, nedokážu si reálně představit, že by tu papeže opravdu zatkli a že by snad nakonec skončil i před soudem. Zřejmě jsem pod vlivem rozšířeného názoru o jakémsi zvláštním postavení papeže, protože v případě Pinocheta, izraelského politika či dokonce šéfa nějaké jiné církve za podobných okolností mi to přijde přirozené. Pokud jde o papeže, pak bych mu v případě zatčení poradil inspirovat se rozhodnutím o muslimech, a prohlásit, že nešlo o trestné činy ale o rituální záležitost a tudíž projev náboženské svobody. Kdo ví, třeba by to prošlo:-)

Dawkinse asi není třeba představovat. Hitchens je autorem v češtině vydané knihy Bůh není veliký.


Podobná témata

Zajímavosti

"Papež před soudem a muslimské topánky - dvě perličky z Británie" | Přihlásit/Vytvořit účet | 21 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Papež před soudem a muslimské topánky - dvě perličky z Británie (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Čtvrtek, 15. duben 2010 @ 18:21:09 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Tzippi Livni je zena.

A.Žádnou diskriminaci !!! (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Pátek, 16. duben 2010 @ 07:08:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
To by byl gól, kdyby Ratzingera zatkli. Nejde o to, jestli by byl (od)souzen či ne, ale o to dostat ho před soud. Představitel Vatikánu je přeci stejná hlava státu jako představitel Kolumbie. A nejvyšší představitel Římskokatolické církve je stejně tak zástupcem náboženské organizace jako předseda světové Jednoty Bratrské.Re: Papež před soudem a muslimské topánky - dvě perličky z Británie (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pátek, 16. duben 2010 @ 10:46:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Komupak to asi prospívá, nechat otloukat policisty botami a vyvolat v lidech pocit ohrožení a zároveň bezmoci ? Strach z muslimů, nebo spíš z věřících jako takový ?Re: Papež před soudem a muslimské topánky - dvě perličky z Británie (Skóre: 1)
Vložil: Didymos v Pátek, 16. duben 2010 @ 14:35:31 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jednoznačně papeže odosoudit a to na doživotní.Ovšem druhá věc je jestli se jim to podaří, o čemž silně pochybuji.
Re: Papež před soudem a muslimské topánky - dvě perličky z Británie (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 16. duben 2010 @ 18:40:06 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."tradiční islámské rčení:"Nebe ženy je pod nohami jejího mažela.""...

Ahoj ssns.
Má toto rčení oporu v nějakých konkrétních muslimských textech? Nemohl bys mě nasměrovat?

Považuji to za velmi zajímavé a rád bych zjistil zdroj.
Re: Papež před soudem a muslimské topánky - dvě perličky z Británie (Skóre: 1)
Vložil: Elo v Sobota, 17. duben 2010 @ 15:30:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Neviem ako vám, ale mne to pripadá ako reklama, ktoré si pán Dawkins robí. Postava pápeža je prirodzene vhodný typ presláviť sa. Ale pokiaľ viem, nemá žiaden podklad, a sotva ho môže mať. Pretože arcibiskup je taká hodnosť, že často je on posledný, čo sa  dozvie "prešľap" nejakého svojho kňaza, pretože je všeobecnou vlastnosťou ľudí utajovať, a neverím, žeby kňazi, aj keď by sa to mohlo čakať od nich právom, boli v tom príliš výnimoční... Problém je totiž niekedy v tom, že kňaz, ktorý niečo počuje na svojho kolegu od ľudí zo sveta, je v pokušeení neveriť, lebo si už zvykol /často aj na vlastnej koži/, že ľudia na kňazov často naozaj kydajú...

Pokiaľ viem, tak našli jeden prípad, ktorý vyčítajú dawsonovci pápežovi, a to je vraj prípad pedofila, ktorý bol pre niekoľkými rokmi vo väzení, ale pán arcibiskukp Ratzinger v jednom liste spochybnil radikálne vylúčenie tohto kňaza, teda pozbavenie možnosti  kňazskej služby. Dá sato pochopiť, a svedčí to o ľudskosti pána arcibiskukpa, pretože ak človek naozaj už v base bol, tak mu treba dať nejakú možnosť dokázať, že sa zmenil, a v Cirkvi sa dá urobiť veľmi dobre takm že sa dá do nejakého pred svetom uzavretého kláštora, prípadne - ak bol pedofil - tak na miesto, kde nie je možnosť styku s deťmi /služba sestričkám, v nemocnici starým a pod./...

Inak nie je známe vôbec nič, za čo by mal Benedikt mal byť zatknutý podšľa Dawkinsovej faantasmagórie... Jedine, žeby prekrútil fakty pred médiami, čo - ako vidieť aj tu na GS - mnohí ľahko uveria, len nech je to proti pápežovi, a cieľ - diskreditácia - sa dosiahne a Dawkinsovci predsa len čosi dosiahnu... Oni vedia využívať psychológiu ľudí pre svoje zámery skvele...Stránka vygenerována za: 0.28 sekundy