Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Julie.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 5, článků celkem: 16275, komentáře < 7 dní: 468, komentářů celkem: 404603, adminů: 60, uživatelů: 5119  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 178 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
JirkaB

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
110289158
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: SPASENÍ POHANŮ
Vloženo Sobota, 10. březen 2018 @ 17:03:52 CET Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal BohemianAnonymus



MŮŽE BÝT SPASEN POHAN, KTERÝ KRISTA NEVIDĚL ANI O NĚM NESLYŠEL?


Zajímavá otázka: Jsou např. Keltové, Germáni, Indové či Číňané, Spasitelovi pozemští současníci automaticky vyloučeni ze spásy, když o Něm ani neslyšeli, protože působení Spasitelovo a jeho učedníků bylo za Jeho života omezeno pouze na Izrael (Mt. 15:24; Mt. 10:6)???

Mám za to, že od dokonané Spasitelovy oběti stanoví Písmo toto základní kritérium:

1) Každé náboženství, jehož základem není Kristus (1Kor. 3:11) se nachází nutně v konfliktu se zákonem svědomí (Ř. 2:15), který je Božím hlasem v člověku.
2) Takové náboženství se nutně nalézá k konfliktu s Bohem a je tudíž modlářstvím.

Před Bohem jsou si všichni rovni (Ř. 3:23)

Ř. 2:11 "U Boha není přijímání osob."  (SP)

To znamená, že pohan, který bez vlastní viny o Spasiteli neslyšel, nemůže být tímto nedostatkem znevýhodněn oproti nám, kterým byla darována kompletní svatá Písma. Bůh si nepřeje smrti bezbožného (Ez. 33:11) a chce, aby všichni (bez výběru!!!) spaseni byli (1Tm. 2:4). Proto také Kristova oběť postačí pro všechny lidi. To, že většina lidí spásu nehledá, nebo ji hledá mimo Krista, je už jiná otázka (Mt. 7:14). Nám bylo více dáno a proto bude od nás více požadováno!

Problém pohanů

Ř. 2:14-16 "Když totiž pohané, kteří nemají Zákon, přirozeným způsobem činí to, co Zákon požaduje, pak jsou sami sobě Zákonem, ač Zákon nemají. (15) Ukazují, že mají dílo Zákona napsané ve svých srdcích. Jejich svědomí bude svědčit spolu s myšlenkami, jež se navzájem obviňují, nebo také obhajují. (16) v den, kdy Bůh skrze Ježíše Krista bude podle mého evangelia soudit, co je skryto v lidech." (SP)

Totéž v jiném překladu:

Ř. 2:14-16 "Kdykoli totiž lidé z národů, kteří nemají zákon, činí přirozené věci zákona, tito lidé, ačkoli nemají zákon, jsou zákonem sami sobě. (15) Právě ti projevují, že mají záležitost zákona  napsanou ve svém srdci, zatímco s nimi jejich svědomí vydává svědectví a oni jsou svými vlastními myšlenkami obžalováváni, nebo též omlouváni. (16) To bude v den, až bude Bůh skrze Krista Ježíše soudit tajné věci lidstva, podle dobré zprávy, kterou oznamuji." (PNS) 

Ano, Židy i pohany bude soudit Boží Syn (J. 5:22). Pouze věřící v Syna se tomuto soudu vyhnou (J. 5:24).  

Zvláštním případem jsou občané asyrského města Ninive, kteří neměli o Zákonu, tím méně pak o Kristu nejmenší ponětí. Ač dostatečně nenaslouchali hlasu svého svědomí a sloužili své modle Ištar, Hospodin je neodepsal, smiloval se nad nimi a poslal k nim s varováním proroka Jonáše - kde se rozhojnil hřích, tam se rozhojnila také milost (Ř. 5:20). Poslechli Jonáše a proto budou soudit Izrael, který Spasitele viděl, slyšel - avšak zavrhl!!! 

Mt. 12:41 "Ninivští muži povstanou na soudu s tímto pokolením a odsoudí je, neboť učinili pokání na Jonášovo kázání - a hle, zde je někdo větší než Jonáš." (SP)
Mk. 12:10 "Ani toto Písmo jste nečetli: Kámen, který stavitelé po prozkoumání zavrhli, ten se stal hlavou úhlu." (SP)

Ten, kdo o Spasiteli slyšel, je vázán, je automaticky vystaven rozhodnutí, kterému nelze uniknout: Musí volit mezi Kristem a světem, za kterým se ovšem chytře skrývá vládce tohoto světa (J. 12:31). Nelze dvěma pánům sloužit. (Lk. 16:13). Třetí možnost neexistuje. 


Spasitel radikálně překvalifikoval do té doby platné podmínky spásy:

J. 10:7 " . . Že já jsem dvéře ovcí."
J. 10:9 "Já jsem dvéře. Skrze mne všel-li by kdo, spasen bude, . . ."
J. 10:30 "Já a Otec jedno jsme."
J. 14:6 " . . . Já jsem ta cesta i pravda i život. Žádný nepřichází k Otci než skrze mne."
J. 5:23 " . . . Kdo nectí Syna, nectí ani Otce, kterýž ho poslal."
(všechny texty BK)


Pokud považujeme evangelium nikoli za Krista samotného, ale za zprávu o Něm, integrálně s Ním spojenou (J. 1), za Novou smlouvu uzavřenou s Bohem (Žd. 8:8-10), pak jsou podle mého soudu přípustné i následující výroky:

Spása mimo Krista neexistuje. Nicméně spása mimo křesťanství existuje, či existovala pro ty, kteří bez vlastní viny o Kristu neslyšeli, a nadřadili zákon svědomí, který je hlasem Božím v člověku, zvykům a jakémukoli náboženství svého okolí.

Žasnu nad Boží láskou, spravedlností a velkorysostí, která myslela na všechny a na všechno!
BA




"SPASENÍ POHANŮ" | Přihlásit/Vytvořit účet | 484 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: zeryk v Sobota, 10. březen 2018 @ 18:18:11 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
nespecifikuješ pojem pohan

a nespecifikuješ ani pojem spasení

a nespecifikuješ pojem kristus....

na předpokladech "křesťanství" se dá postavit ledacos, a tak samo i zbourat.



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: noname (honza610@centrum.cz) v Sobota, 10. březen 2018 @ 18:54:44 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
U Boha není nic nemožného.

Musí se Bůh řídit Písmem a dodržovat co je psáno ?
H.



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: martino v Sobota, 10. březen 2018 @ 19:53:33 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
BA


MŮŽE BÝT SPASEN POHAN, KTERÝ KRISTA NEVIDĚL ANI O NĚM NESLYŠEL?


martino


Vůbec nechápu takové otázky, ve kterých je i odpověď.



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: Neprihlaseny v Neděle, 11. březen 2018 @ 00:29:39 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
No, mě nejvíce na vašem náboženství, ale i na mnoha dalších (hinduismus, islám) fascinuje představa, že tady existuje jeden nebo více paralelních světů s tím naším hmotným, pozorovatelným. Když přitom víte, že náš svět je založen na přísné kauzalitě. Např. jakýkoli zásah do mozku znamená automaticky zásah do myšlení a vědomí dotyčného. Můžete na mozek působit jak  mechanicky, tak chemicky. Na kondici a výživě mozku záleží kondice myšlení. A představa světa, kde tyto zákony neplatí, něco si volně poletuje vzduchem, vesmírem, něco, co nemá pohon, nepotřebuje jíst, pít, je to perpetum mobile... neuvěřitelné. Já vám to neberu, ale je to tedy pro mě ten nejpádnější důvod, že to z mého pohledu není technicky možné. Aby nic dělalo něco - to přece není možné. Aby nic dělalo něco a ještě k tomu ani nic nepotřebovalo, přesto to dělalo. Ani zdroj, ani pohon, ani doplňování energie. Nic. Jak žije vodník pod vodou? Prostě žije a hotovo. Co dýchá? Nemusí dýchat. A vy věříte v anděly, démony, atd. A dále věříte, že až umřete, tak se proměníte taky v nějaké nic, co nepotřebuje pohon a k tomu se do toho nic zkopíruje vaše identita z vašeho mozku. Je jedno, zda tomu nic dáváte jméno duch, duše, anděl, démon, zkrátka má to být něco, co není závislé ani na kyslíku, nedýchá to, nepije to vodu, nemá to trávicí trakt, nemusí to jíst, zkrátka neběží to na žádné známé bázi, nedělá to ani fotosyntézu jako stromy, prostě to nepotřebuje zdroj, Přesto to údajně existuje. V pohodě to nějak funguje, aniž by to mělo zdroj energie, pohon. Přitom bez pohonu nic nejede. Ani auto, ani žádný další stroj, ani člověk, ani zvíře, ani bakterie, ani rostlina, nic. A pak je tu báječný svět plný magických bytostí, které nic nepotřebují a přesto jsou. To je přece blbost, nerozum. Náboženství je zjevná blbost. Všechna empirie svědčí o tom, že to je velmi málo pravděpodobné. Pravděpodobnost blízká nule. 

Jak se píše ve vaší knížce, že lidi  z pozorování světa musejí vyvodit nadpřirozeno a nemají výmluvu, tak já to vidím přesně naopak. Z pozorování světa, všech jejich zákonitostí vyplývá, že je krajně nepravděpodobné, aby existoval další paralelní svět bez jakýchkoli zdrojů a omezení a ten dokonce vstupoval do našeho světa hmotného a měnil kauzalitu i následky dějů. Nic takového nikde není pozorovatelné. Vůbec se mi nejedná o křesťanství, je jedno, zda to je tohle nebo jiné náboženství nebo esoterika atd. Prostě obecně svět kouzelných sluchátek, Arabelina prstenu, kde nic zařizuje něco bez převodního mechanismu na základě přání - tento svět není nikdo k pozorování, tudíž ho nepředpokládám. Pozor já ho neodmítám, rád bych něco takového viděl, ale nikdy jsem neviděl a myslím, že jsem ho neviděl, protože prostě není. 

A ta další představa někoho nad tím vším, co údajně stvořil oba světy, jak ten hmotný, viditelný, přísně kauzální a přísně zdrojový a druhý nekauzální, bez zdrojů, bez možnosti pozorování - to je ještě bizarnější. A údajně dovolil nekauzálnímu světu vstupovat do kauzálního světa, z čehož je pak filozofický nonsens. Dále se baví nějakými hrami na spasení nespasení na základě nějaké četby židovské knížky, kterou musíš číst a musíš ji věřit.... Je to celé všecko tak nesmyslné, nelogické.... Když je něco tak přitažené za vlasy, tak šroubované, tak moc vyžadující fantazii a zapření všech zkušeností z běžného života, tak je to s největší pravděpodobností výmysl. Nedá se dokázat se 100% jistotou, že je to výmysl, ale dá se předpokládat a očekávat, že to je výmysl a nic takového, co hlásají různá náboženství a ezonauky, neexistuje. 



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: Tetra v Pondělí, 12. březen 2018 @ 10:48:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj,  
mám jen takovou poznámku k části listu Římanům. Máš napsáno "Problém pohanů" a cituješ kapitolu 2, která je dle mého názoru určena pro usvědčení z hříšného stavu Židům. Pohanům se věnuje kapitola 1 a tam najdeš usvědčení i pro ně. Myslím si, že není úplně dobré to vytrhávat z kontextu, protože pak mizí záměr autora v prvních kapitolách, což je usvědčení všech. 
(viz 3:9... Vždyť jsme už dříve obvinili Židy i Řeky, že jsou všichni pod mocí hříchu, 10jak je napsáno: ‚Není spravedlivého, není ani jednoho, 11není, kdo by rozuměl, není, kdo by horlivě hledal Boha...)

Jinak teda neprispeju k diskuzi, protože nevím jak Bůh ve své svrchovanosti bude soudit ty, kteří ho nepoznali ani o něm neslyšeli, tak jsi mi dal podnět k zamyšlení, za to dik.





Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: Dzehenuti v Úterý, 13. březen 2018 @ 07:45:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Nenávidím tento lživý, odporný, falešný svět. Věřím v Ježíše a těším se na jeho návrat. A ano, pohan, který o Ježíši ani neslyšel může být spasen. A už je jich zapsáno spousty.



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: Jan21 v Úterý, 13. březen 2018 @ 13:54:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jak vidno, je to z počtu více než čtyřiceti příspěvků za dva dny pro Pozorovatelníka vhodné téma k diskuzi, který je zde na křesťanském webu motivován především svou nenávistí a pomstychtivostí (nebo snad záchranou věřících před "nebezpečnými bludy"?) příležitostí se pořádně vyřádit. Doposud se jasně nevyjádřil k základní existenciální otázce odkud se vzal život, když ještě nedávno tvrdil, že na evoluci nevěří, současně však nemůže věřit ani ve stvoření. Čemu tedy věří?  Nejvíce má spadeno na "knížku", která usvědčuje lidi z hříchu a klade na ně určité mravní požadavky, což mu v tomto případě vadí nejvíce a proto hledá veškeré důvody a záminky ji zpochybnit a dehonestovat a vylučuje existenci všeho, co přesahuje rozumové poznání a musí tak přijmout názor, že autorem života a myšlenky (ducha) je hmota sama, která se sama rozhodla stát se člověkem, který si troufá pokládat nemístné otázky o své existenci a existenci všeho. Možná si tímto svým počínáním snaží uklidnit či přehlušit svědomí, pokud mu nějaké zbývá. Snaha je to ovšem marná a klid do duše mu to nepřinese. 

Izajáš 48:22  Nemajíť žádného pokoje, praví Hospodin, bezbožní.






Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: BohemianAnonymus v Úterý, 13. březen 2018 @ 14:02:48 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Třetí odstavec od konce je vadný. Přeformuloval jsem ho takto:

Pokud považujeme evangelium nikoli za Krista samotného, ale za zprávu o Něm, integrálně s Ním spojenou (J. 1), za Novou smlouvu uzavřenou Bohem s lidmi (Mt. 26:28; Mk. 14:24; Lk. 22:20; 1Kor. 11:25 ), pak jsou podle mého soudu přípustné i následující výroky:

***   ***    ***
Zpřesněný a doplněný článek na sousedním NB naleznete zde.
BA
 



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Středa, 14. březen 2018 @ 19:01:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokoušíš se z Bible odvodit řešení, které však v Bibli není. Zamýšlí se nad touto problematikou apoštol Pavel a jeho cti svědčí, že pohany nezatracuje, když jim přiznává jakousi schopnost žít přirozeně v souladu s Bohem, neboť on sám nemohl mít a neměl jinou představu o vzoru přirozeného žití. Pojem svědomí, který Pavel použil, je bohužel nesprávným vyjádřením, neboť i vraždící členové Einsatzgruppen a Reich jednali v souladu se svým svědomím.

Jinak všechny výlučné cesty "správného života", k nimž patří křesťanství, jsou z tohoto principu výlučnosti ideologiemi. Teprve když se oprostí od ideologických pouček, lze z nich extrahovat návod správného života harmonického se vším a všemi, co nás obklopuje. To lze však učinit i v buddhismu, snad trochu v konfuciánství, taoismu a nejsem si jistý, zda to umožňuje i hinduismus.

Jako občané evropské kultury můžeme přijmout jako ideál svého žití křesťanskou představu Krista, jako dokonalého obrazu Božího. Podmínkou je však vyloučit hrozného židovského Boha ze svých učení, ale extrahovat z něj jen skutečnou Boží tvář - ale to si snad pod Kristovým vzorem dokáže jeho následovník bez problému vytvořit.



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Neděle, 18. březen 2018 @ 09:14:13 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pak se musím zeptat, jaký je ten Kristus samotný, když nepřijímáme křesťanskou představu Krista. Co tedy přijímáme, když ne křesťanskou představu Pána Ježíše tak, jak je nám presentován v evangeliích? To máme každý svoji vlastní představu? Automaticky jednáme jako pravý Kristus? Poznal jsme různé lidi  a mnozí neznali nic o Pánu Ježíši a přitom to byli hodní lidé se schopností vcítit se do ostatních  a pomáhat. Nakonec při výběru do Božího království se vybírá přece takto: ·  31Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy; ·  32a budou před něho shromážděny všechny národy. I oddělí jedny od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů, ·  33ovce postaví po pravici a kozly po levici. ·  34Tehdy řekne král těm po pravici: ‚Pojďte, požehnaní mého Otce, ujměte se království, které je vám připraveno od založení světa. ·  35Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne, ·  36byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste za mnou.‘ ·  37Tu mu ti spravedliví odpovědí: ‚Pane, kdy jsme tě viděli hladového, a nasytili jsme tě, nebo žíznivého, a dali jsme ti pít? ·  38Kdy jsme tě viděli jako pocestného, a ujali jsme se tě, nebo nahého, a oblékli jsme tě? ·  39Kdy jsme tě viděli nemocného nebo ve vězení, a přišli jsme za tebou?‘ ·  40Král odpoví a řekne jim: ‚Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili.‘   Jsou to jen křesťané?



Re: SPASENÍ POHANŮ (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Pondělí, 19. březen 2018 @ 08:14:14 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Spasení  pohanů? Ale o jaké pohany se jedná? Když se podíváme na naši společnost, kolik lidí upřímně věří v Ježíše? A když se podívám na ty, kteří se tváří zbožně a jsou dokonce i součástí naší politické scény, tak se si říkám, zlatí pohané. Jaký je rozdíl mezi pohany  a křesťany? A když se podíváme na dějiny lidstva, jakou roli tam hráli ti zbožní křesťané? Kolik válek a zla vyšlo právě  z křesťanských zemí  a kolik z pohanských? A křesťané tady? Každý má svoji pravdu a svoji víru. Která z těchto věr je ta správná  a pravá, kterou má mít věřící, aby byl spasen? V mém pracovišti byli mezi několika desítkami spolupracovníků snad jen tři údajní věřící. A přitom jsem jim nemohl věřit pro jejich záludnost. Takže ti pohané kolem byli mnohem lepší. Jaké kritérium má Bůh na to, kdo je jeho  a kdo jeho není?



Stránka vygenerována za: 3.04 sekundy