Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej

Je a svátek má Jiří.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 172, komentářů celkem: 429673, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek

Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT

GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení

Pravidla

Kdo je online
Právě je 267 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika

Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116544617
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Užitečnost diskuze
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Užitečnost diskuze

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: út červenec 25, 2023 8:52 am    Předmět: Užitečnost diskuze Citovat

Hledání: Užitečnost diskuze
Vloženo Pondělí, 17. září 2012 @ 00:00:19 CEST Vložil: Stepan

Zamyšlení: poslal Willy
Diskuze je podle slovníku cizích slov rozprava, výměna a obhajoba názorů nebo také debata.

Jako taková je tu na GS ve smyslu výše uvedené definice také hojně provozována.

Ale ruku na srdce - s jakým užitkem či výsledkem pro zúčastněné nebo pro čtenáře těchto debat? Obávám se, že s malým, pokud vůbec jakým a budu rád, když mi v tomto bude někdo oponovat.Smile

Jde o to, že pokud si tu vyměňujeme a obhajujeme naše názory, pohybujeme se v oblasti naší duše, jejíž velikostí či malostí tu prezentujeme sami sebe, nikoli však Boha, Jehož máme jako Jeho děti vyjadřovat.

Jsou tu jisté výjimky, kdy tu lidé svědčí o tom, co udělal Bůh v jejich životě, aniž by o tom chtěli diskutovat, jelikož tím chtějí oslavit Boha a ne své svědectví o Boží milosti znehodnotit neplodnou diskuzí.

Jsou další výjimky, kdy se tu někteří sdílejí s tím, co jim Bůh zjevil a pokud je jejich sdílení pravdivé, také o něm není moc co diskutovat, protože by to bylo jako diskutovat či dohadovat se s Bohem.

Tyto výjimky, jsou-li z Boha/Ducha, jistě pro čtenáře užitečné jsou nebo tedy mohou být, budou-li je číst se zapojeným duchem a přijmou-li je jako duchovní potravu pro povzbuzení a růst ve víře a lásce, které jsou v Kristu Ježíši (1Tm 1:14), a v životě.

Věřím, že je v každém případě moudré přijmout Pavlovu radu či příkaz z 2. listu Timoteovi (2:23-25) Hloupé a pošetilé otázky odmítej; víš, že plodí hádky. Pánův otrok se nemá hádat (V co jiného než hádku se tu občas diskuze zvrhne), nýbrž má být přívětivý ke všem, schopný učit, má být trpělivý a v tichosti kárat odpůrce. Snad jim dá Bůh pokání k poznání pravdy, a proberou se z Ďáblovy léčky, do které byli od něj chyceni, aby činili jeho vůli. (Oproti originálu jsem doplnil článek o slovo až do konce kapitoly, tj. o verš 26.)
Těmto slovům předcházejí jiná, podobná ve verši 14, která dobře charakterizují to, co mám na mysli a co říkám tímto článkem: Toto připomínej a před tváří Boží zapřísahej bratry, aby se nepřeli o slova. K ničemu to není, jen ke zkáze posluchačů.

A tak popřemýšlejme všichni nad užitečností zdejších diskuzí právě i s ohledem na ty, kteří je čtou, a přitom se do nich z různých důvodů nezapojují, a přenesme je z oblasti duše do oblasti D/ducha, tzn. do Boží sféry, aby naše slova byla slovy milosti, která byla dána jednomu každému věřícímu, a tak dala milost i těm, kteří je čtou a byla pro ně užitečná.

Tož tak.
-------------------------------------------------------------
PS: Ačkoli je tomuto článku bezmála 11 let, jsem rád, že na něm nemám co podstatného měnit. A pro zajímavost sem dávám odkaz na původní článek, pod nímž je kupodivu "nezaplevelená" věcná diskuze, která užitečná byla tehdy a je, myslím, i dnes.
http://www.granosalis.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2468051&mode=&order=0&thold=0

Naposledy upravil Willy dne út červenec 25, 2023 12:12 pm, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: út červenec 25, 2023 11:32 am    Předmět: Citovat

:

"budu rád, když mi v tomto bude někdo oponovat"

"zapřísahej bratry, aby se nepřeli o slova"

Slušná diskuse jako výměna názorů, zkušeností, sdílení apod. (bez urážení druhých či bez nepravdivého obviňování či nátlakové manipulace spolu-diskutujícími), není pře, ale diskuse.

Pokud mne nějaké téma nezajímá, tak k němu zpravidla nediskutuji, a někdy ho ani celé nečtu. Nebo nediskutuji k tématu naopak proto, že je článek komplexní a není už co dodat.

Smysluplnost diskusí na GS a v Katedrále si tedy každý asi musíme zodpovědět sám u sebe a za sebe - dle konkrétního OČEKÁVÁNÍ od internetových diskusí - které může mít a zpravidla má každý člověk jiné.

Já osobně vítám diskuse, oslavující Krista, Jeho velkou lásku k nám, ve sdílení s druhými. Vítám zamyšlení nad Evangeliem a jeho konkrétní vnímání v našich životech. Nevítám příliš odkazy a nahrávky (tj. zpravidla je ani neposlouchám). Nevítám hádky a pře.

Brusle7
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger
Cizinec
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: st červenec 26, 2023 5:16 pm    Předmět: Citovat

Psal jsem to Willy častokrát - diskuze je užitečná k tomu, že si tu lidé sdílí věci, které si nosí v sobě. Může se tak člověk dozvědět, čím lidi žíjí.

Někdo třeba žije bitvou Ukrajina Rusko, všude mu pobíhají Putinovi agenti ... Někdo zase žije tím, že je pod pantoflem, má konkubínu, rád by k ní utekl a pořád o tom píše, ... Další má zase různé hereze, ty mu pobíhají po hlavě a straší ho, ... další má zase komunisty, kapitalisty, peníze, závist, ... Další má zase dvojí metr a totalitní smýšlení, před tím měl boha, co ho strašil za postelí, ... Dalšího zase straší harry potter na dvd a má neplatná přijetí krista, ...

A je dobré vědět, že takové lidé pobíhají třeba i po církvích. A když tam jsou, tváří se třeba konformě, naučí se "správně vyznávat", aby okolí bylo spokojené, ... A tlačí svoje problémy ostatním, jako by byly jejich. Někomu to může pomoci, aby si dal pozor - když si přečte, jak lidi uvažují, co jsou zač.

Pak je samozřejmě užitečné, když se lidi sdílí, vyměňují si praktické zkušenosti, které mají.

Výjimečně se v diskuzi objeví i nějaká užitečná informace.

Toník
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: čt červenec 27, 2023 6:49 am    Předmět: Citovat

Ještě doplňuji, že na GS bych nejvíce uvítala praktické sdílení křesťanského života. A za nejlepší diskuse i v Katedrále považuji ty, kde jsme se navzájem sdíleli, jak jsme poznali Ježíše. Praktické sdílení křesťanského života a životních témat s tím spojených (ad třeba nedávno diskutované odpuštění/smíření na GS), si myslím, že "táhne" a oslovuje i hledající čtenáře na GS. Takže budu ráda za další podobná témata na GS a v Katedrále.
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: čt srpen 03, 2023 11:39 am    Předmět: Citovat

Doplňuji 3.8.2023:

To, co mne aktuálně zatěžuje v Katedrále, je další její směr, aby diskuse nepřecházely "za hranu". Očividně máme různá očekávání. Jako křesťané se máme snášet v lásce a vždy se domluvit, s Kristem uprostřed.

Já osobně neumím řešit spory témat, návrhů, pohledů, názorů apod. v Katedrále. Nejsem k tomuto povolána. Prosím, ani to ode mne nikdo neočekávejte - není to má parketa - nevidím nikomu do srdcí...

Ale jistě vím, že jsem v Katedrále pro svobodu slova a pro svobodnou pluralitu názorů - a pokud jsou názory odlišné, i tak pak mohou být super diskuse, než se názory třeba sjednotí nebo sblíží. A zároveň je samozřejmě jasné pravidlo zde v Katedrále - v bez urážek víry, bez urážek sebe navzájem, bez urážek Krista - to jsme si jasně při zakládání Katedrály vytyčili.
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: čt srpen 03, 2023 11:57 am    Předmět: Citovat

brusle7 napsal:
Doplňuji 3.8.2023:

To, co mne aktuálně zatěžuje v Katedrále, je další její směr, aby diskuse nepřecházely "za hranu". Očividně máme různá očekávání. Jako křesťané se máme snášet v lásce a vždy se domluvit, s Kristem uprostřed.

Já osobně neumím řešit spory témat, návrhů, pohledů, názorů apod. v Katedrále. Nejsem k tomuto povolána. Prosím, ani to ode mne nikdo neočekávejte - není to má parketa - nevidím nikomu do srdcí...

Neboj, Brusle, řešení problémů od tebe nikdo neočekává, právě proto, že neumíš a nejsi k tomu povolána. On totiž k tomu není povolán nikdo. Je tu jeden Řešitel problémů a jedno univerzální řešení - Kristův kříž - na něm Pán Ježíš vyřešil všechny naše problémy. Jenom je pro některé problém na tom kříži zůstat, zůstávat v Kristu a přijímat Jeho řešení.
brusle7 napsal:
Ale jistě vím, že jsem v Katedrále pro svobodu slova a pro svobodnou pluralitu názorů - a pokud jsou názory odlišné, i tak pak mohou být super diskuse, než se názory třeba sjednotí nebo sblíží. A zároveň je samozřejmě jasné pravidlo zde v Katedrále - v bez urážek víry, bez urážek sebe navzájem, bez urážek Krista - to jsme si jasně při zakládání víry vytyčili.

Bůh nám nedal svobodu, o které mluvíš, Brusle. Boží království je království Ducha, nikoli duše (nezapřené, nezahubené, námi milované). Sjednoceni můžeme být jen v D/duchu, v Kristu - nikde jinde a nijak jinak. Království Ducha je království jednoty Ducha.
O tom, co píšeš, že jsme si při zakládání Katedrály údajně vytýčili, nic nevím. V Katedrále nemohou platit naše pravidla, vždyť není naše, podobně jako církev není naše, nýbrž Boží, Kristova. Katedrála je nebo tedy měla by být místem, kde, kde - obrazně řečeno - přebývá a vládne Kristus, ne člověk; místem, kde o všem rozhoduje Kristus jako Hlava, místem, kde panuje Boží řád.
Jinak řečeno - tvá vize, tvá představa není Boží, nýbrž lidská, na níž se Bůh nechce a nemůže podílet, poněvadž Mu není dán potřebný prostor. Místo toho tu dostává prostor neproměněný člověk a podle toho to tu také vypadá.

Naposledy upravil Willy dne čt srpen 03, 2023 1:31 pm, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
brusle7
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: čt srpen 03, 2023 12:01 pm    Předmět: Citovat

http://www.granosalis.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=347
Frantisek100
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: čt srpen 03, 2023 3:46 pm    Předmět: Citovat

Willy, proklikal jsem se konečně na Daniele. Už vím, že je to velice mladý kluk. Má svoji víru a dělá mu dobře. Ať ji má. Já mu ji neberu a ani nebudu kritizovat. Akorát to všechno působilo podezřele. A zjistil jsem, že u vás Brně byl Henry Hinn. Viděl jsme video. Jak ho vidíš? Já tvrdím, že milionkrát lepší je pan Kodet. Už Tě otravovat nebudu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Willy
Druhý pilot
Druhý pilot

PříspěvekZaslal: po září 18, 2023 10:19 am    Předmět: VÍTĚZSTVÍ PRAVDY Citovat

"Závěr náležité diskuse je VÍTĚZSTVÍ PRAVDY,
z něhož mají mít radost oba soupeři,
hledají-li skutečně pravdu.

VÍTĚZÍ-LI TOTIŽ PRAVDA,
JE STEJNĚ KRÁSNÉ VÍTĚZIT
JAKO BÝT PORAŽEN."

Jan Amos Komenský

A já dodávám, vítězí-li pravda, vítězí KRISTUS, poněvadž Pravda je Kristus a Kristus je Pravda. Být poražen Kristem je prohra, která přináší radost, radost z Kristova vítězství.
Pokud někdo takto prohrávat nechce, pokud chce, aby vždy vítězila jen "jeho pravda", je politováníhodný, ubohý a chudý.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra granosalis.cz -> Katedrála Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: