Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Aleš.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 16650, komentáře < 7 dní: 235, komentářů celkem: 429372, adminů: 60, uživatelů: 5250  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 75 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116422477
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - RESPEKT - další amatérova analýza
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RESPEKT - další amatérova analýza

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> OFF TOPIC
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bolek
Cestující v tranzitu
Cestující v tranzitu


Založen: Oct 22, 2001
Příspěvky: 13
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: čt květen 04, 2006 10:41 am    Předmět: Citovat

Kontrasty: RESPEKT - další amatérova analýza
Přišlo v Čtvrtek, 03. duben 2003 v 09:38:28 CEST vložil Bolek
[ Upravit | Smazat ]

Krestan poslal:
RESPEKT - další amatérova analýzaNad tímto listem mám od počátku zvláštní pocit. Vylíhl se po revoluci jako jeden z časopisů, které aspirovaly na dědictví po Přítomnosti. Pokusy o vzkříšení Přítomnosti hodně selhaly a to, co existuje, prostě už nemá někdejší peroutkovský vliv (ale nebyl jsem za první republiky na světě a tak nemám právo to jednoznačně prohlásit).


Respekt přežil, ale připadá mi příliš jaksi stranický, než aby se mohl prohlásit Peroutkovým dědicem. Navíc ještě kníže schwarzenberské jako vydavatel, sponzor a chlebodárce. Navíc je to časopis vysloveně politicky komentátorský, názorový -a k tomu mám jaksi trochu despekt. Mám raději informace a když názory, pak jejich konfrontaci. Mám v ruce číslo 14, a tentokrát to vezmu od obálky. Je taková, jako vždy, hodně černá, hodně připomíná parte. Odjakživa se mi ale velmi líbí obrázky pana Reisenauera a tahle krvežíznivá Marilyn Monroe je opět výtečná.


Na druhé straně Zbyněk Petráček začíná o irácké válce a Respekt jako na dlani: dobře napsaný, vtipný text, sesbírané zajímavosti na dané téma (válka a její obraz, potažmo propagandistika) a nakonec kousnutí do vlády. Je málo rázná -chová se podle toho, jak říkala předtím a co odhlasoval parlament : bez rozhodnutí OSN jen chemici a nemocnice. Kdyby to dělala naopak, obvinil by ji ZP z toho, že jako vždycky ignoruje parlament. Číslo je hodně o irácké válce a to je škoda, protože zábavnější je Respekt vnitropolitický. Celkově je tón Respektu spíše - pro válku, jelikož ji víceméně chápou opravdu jako boj za nastolení demokracie v Iráku a často se opakuje vzpomínka na naši někdejší totalitní zkušenost. Zdá se, že bychom asi byli bývali třeba v r.1980 uvítali, kdyby byla válka o demokracii v Československu. S potěšením bychom sledovali, jak rakety ničí Strakovku, budovy ministerstev, možná i Hradčany s Husákem atd. a rádi bychom oželeli pár tisíc mrtvých mužů, žen a dětí. Nejsem si tak jistý.


Str.3 - Erik Tabery o Špidlovi. U nás v okolí Velešína se říkalo v hospodě vždycky - ty seš nějak moc chytrej - a tady se mi to chce říci také, asi obecně nad celým Respektem. Tak Špidlovi se podařil obrovský pokrok v politické kultuře a komunikuje s veřejností jako žádný jeho předchůdce. Asi s některými novináři, já obdivuji spíše jeho schopnost neříci konkrétně skoro nic. Čekám, kdy o sobě začne mluvit ve třetí osobě, o premiérovi, jako to činí dr.Železný. Pravda, už tam není Šlouf -ale je tam poslanec Kalousek a věrní lidovci či pan Kučera z Fondu dětí a mládeže. Z deště pod okap. Ale pan Tabery je unionista. Konečně, v Respektu začínal Mlynář. Pod ním je článek Adama Drdy o sudetském centru. Pana Drdu mám už od Lidových novin zařazeného do kategorie - fracek - a zatím ho tam nechám. On sám totiž kategorizuje v jednom kuse. Mladí (možná trochu příliš dlouho mladí) novináři jeho kategorie totiž dokáží jakousi bohorovnou oprsklostí namíchnout i tam, kde mají pravdu. Tady jde o kancelář, kterou otevřel půvabný a sexy pan Posselt (ta přídavná jména jsou záměr!) a k níž se různí stavějí různě. Nevšiml jsem si ale, že by ji někdo chtěl zakázat. Existují pravda pochybnosti o tom, že byla zřízena podle zákona (SL u nás není registrovaný), ale nejspíš ji pan P. zřídil na své jméno. Dál mohou názory být různé. Možná pomůže porozumění, možná naopak ne. Nejde jen o to, aby Češi porozuměli SL, ale taky aby SL porozuměla Čechům.


Zatím odsuzuje kupř. Henleina podobně jako Grebeníček Gottwalda - dělal chyby, ale také mnoho dobrého. Oč jde mně teď, jsou Drdovy myšlenkové výztuže, s nimiž zamíchal do textu i Klause, který si šel pro pomoc ke komunistům, pak reportér Tuna nechybí u žádného podrazu (být Tunou, možná Drdu žaluji), Kovařík je předlistopadový a dokonce napsal, kde to SL středisko je, ten lump.


Copak SL nechce, aby se o tom vědělo? A pak přijdou - rozumní muži z vládní koalice. Zejména Petr Mareš. OK, my Drda. Pomíjím válku v Iráku a docházím ke stránkám o kultuře. Svému liberalismu je Respekt věrný. Chválí diskutabilní televizní dokumenty o drogách a končí tím, že - místo moralizování se pokoušejí zaplňovat hlubokou propast jež v Čechách zeje mezi těmi, kdo si drogovou cestu vybrali a těmi, které minula. Pane Kontro, nevím nějak. Můj soukromý průzkum ukázal, že ty dokumenty vyvolávaly ve většině obyčejných lidí ještě větší odpor k feťákům, než cítili předtím. A vybrat si drogovou cestu -jakou cestu, jaké vybrat? Drogová cesta je cesta hloupých slabochů a vede do díry. Tam je pak stát může nechat zajít, léčit metadonem nebo zavírat. Jsme humanisté, hlasuji pro metadon, ale nejvíc se mi líbilo řešení, které jsem kdysi četl myslím v Právu: jediné rozumné řešení je naprostá kriminalizace drogy, s naprostým pardonem těm, kdo řeknou, kde drogu dostali. Kdo to neřekne, sám se řadí mezi dealery a těm bych dával dvojnásobné tresty, než zatím náš zákon stanoví. Kulturní rubrika Respektu je jinak celkem kvalitní, zlepšila se po odchodu Jiřího Peňáse. Zaujal mě další, asi už padesátý článek o filmu Pupendo, který napsala studentka FF UK, slečna či paní Prejdová. Nic proti tomu, píše slušně. Ale rozesmál mě podtitulek, tvrdící, že Pupendo normalizaci vystihlo. Jestliže slečna dnes studuje, musely jí v roce 1980 být tak asi nanejvýš dva roky .


Mimochodem: gratuluji PR týmu kolem Pupenda! Aby se o levném, malém a celkem nepříliš myšlenkově bohatém (ale obstojném) filmečku psalo tolik už před dokončením, před premiérou a pořád dál, to je parádní kousek, silnější, než film sám. Na poslední stránce je rubrika Minulý týden. Nejlepší jsou zase kresby pana Reisenauera, zábavné je sledovat, co redakce vybírá jako nejzajímavější události týdne.


Resumé: není to špatný časopis, ale něčím vespodu mě trochu nudí. Uvidíme, jak dlouho ještě kníže vydrží.


Dr.Vladimír Bernard
BL


Příbuzné odkazy
· Více o Etika
· Novinky od Bolek


--------------------------------------------------------------------------------

Nejčtenější Etika:
Vatikán nařídil utajování sexuálních zneužívání, páchaných katolickými knězi


"Přihlášení uživatele" | Nastavení | 1 komentář
Práhy -1 0 1 2 3 4 5 Bez komentáře Vkládané Patra Strom Nejdříve starší Nejdříve novější Nejdříve s nejvyšším skóre

Za obsah komentáře odpovídá jeho autor
Re: RESPEKT - další amatérova analýza (Skóre: 1)
Od peek (peek@quick.cz) v Čtvrtek, 03. duben 2003 v 15:25:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkujeme za TVŮJ AMATÉRSKÝ SUBJEKTIVNÍ NÁZOR, milý krestane )


[ Odpovědět | Smazat ]

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> OFF TOPIC Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Můžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy