Založen: Oct 22, 2001 Příspěvky: 13 Bydliště: Czech_Republic
Zaslal: st květen 24, 2006 8:38 am Předmět:
Kontrasty: Přestane Einsteinův omyl ovládat svět ?
Přišlo v Úterý, 23. květen 2006 v 20:32:59 CEST vložil Bolek
[ Upravit | Smazat ]
Anonym poslal:
Přestane Einsteinův omyl ovládat svět ?
Einstein nebyl neomylným. V laboratořích Evropské kosmické agentury (ESA) se zrodil objev tak převratný, že výzkumníci dlouho nemohli svým výsledkům ani uvěřit. Kompletní vědecká zpráva (PDF 390 kB)
Proto bylo během tří let provedeno 250 experimentů, vylepšovalo se měřící zařízení a dalších osm měsíců byla probírána správnost výsledků. Až poté se vědci odhodlali k publikaci šokující zprávy. Serióznímu vědeckému týmu se totiž povedlo provést experiment, který doslova bourá Einsteinovu obecnou relativitu (k publikaci tiskové zprávy došlo 23. března 2006).
Výsledek, který byl zveřejněn na konferenci Evropského centra pro kosmický a technologický výzkum patřícího Evropské kosmické agentuře ESA se od Einsteinových předpovědí liší o dvacet řádů. Martin Tajmar z rakouského ARC Seibersdorf Research GmbH a jeho kolega Clovis de Matos z pařížského pracoviště ESA-HQ tvrdí, že poprvé v historii v laboratorních podmínkách dokázali vyprodukovat a změřit gravitační ekvivalent magnetického pole. Navíc se při jejich experimentech efekt projevil mnohem silněji, než by vyplývalo z obecné teorie relativity.
Několik týmů vědců sdružených při ESA studovalo gravitomagnetické pole v blízkosti kroužku supravodiče, který roztáčeli z klidu až na 6500 ot./min. Rotující supravodič vytváří slabé magnetické pole nazývané Londonův moment. Výzkumníci chtěli otestovat, zda jejich nová teorie korigující drobné odchylky hmotnosti Cooperových párů (Dvojice elektronů, která je nositelkou proudu v nízkoteplotních supravodičích.) předpovězených kvantovou teorií je správná. Zahrnuli tedy do výpočtů vliv rotujícího gravitomagnetického pole a tento jev nazvali gravitomagnetický Londonův moment, protože je to obdoba magnetického Londonova momentu zmíněného výše. Ke kroužku připevnili několik akcelerometrů, začali jej roztáčet a s napětím očekávali výsledky.
Experiment je obdobou tvorby magnetického pole průchodem elektrického proudu cívkou. Vědci skutečně zjistili, že rotující supravodivý kroužek generuje silné gravitomagnetické pole. Vyhodnocení měření bylo překvapující. Přestože naměřené zrychlení bylo pouhou sto milióntinou gravitačního zrychlení, bylo sto miliónů biliónů (1020) krát větší, než pole předpovězené Einsteinovou teorií obecné relativity.
Hodnoty, kterých nyní dosáhli Tajmar a de Matos jsou o dvacet řádů vyšší, než by se Albertu Einsteinovi líbilo. Pro současná dogmatická ateistická masmédia (dnešní farizee) a vědu (dnešní zákoníky) je typické, že ačkoliv od publikace tiskové zprávy z 23. března 2006 uplynuly již dva měsíce, v masových i populárně vědeckých mediích panuje o objevu mrtvé ticho. Evropská ateistická cenzura a autocenzura zafungovaly. Einstein byl přece miláčkem všech masmédií a nadnárodním „hrdinou“ vítaným na všech univerzitách. Inu, vládne Einsteinovo dogma, neboť jeho dogmatičtí ochránci a inkvizitoři jsou dobře placeni. Pravděpodobně žádným dalším vědcům nebude povoleno Einsteinovu teorii zpochybnit, nebo když už, tak se budou muset bát dát to najevo. Přitom objev by mohl mít v budoucnu celou řadu praktických uplatnění v kosmickém průmyslu i na Zemi. Jde např. o antigravitační pohon vesmírných lodí, o skoncování s podvozky dopravních prostředků nebo alespoň o antigravitační zvedák těžkých břemen, který používaly dávné civilizace při stavbách paláců v obrovských nadmořských výškách (např. v Jižní Americe). Proto je třeba tyto a další utajované užitečné informace rozšiřovat.
"Přihlášení uživatele" | Nastavení | 4 komentáře
Práhy -1 0 1 2 3 4 5 Bez komentáře Vkládané Patra Strom Nejdříve starší Nejdříve novější Nejdříve s nejvyšším skóre
Za obsah komentáře odpovídá jeho autor
Re: Přestane Einsteinův omyl ovládat svět ? (Skóre: 1)
Od reader v Úterý, 23. květen 2006 v 23:02:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
(a) nemel by bejt tenhle clanek spis v off-topic. umisteni clanku sem mi fakt hlava nebere.
(b) o tehle zalezitosti se samozrejme vi a v odbornych kruzich se o tom vesele diskutuje, uz relativne dlouho. nechapu kde vzal informaci o tom ze bylo neco utajeno. kdyby autor alespon trosku sledoval deni v odbornem svete, vi o tom uz davno. (btw, to ze dojde k publikovani az po trech letech je naprosto standardni cekaci lhuta, nekdy byvaji i delsi). to ze vladne v masmediich ticho je naprosto normalni, (konkretne nase) media nemaji o deni ve vedeckem svete vubec zadny zajem, toho si pan kolega autor mohl vsimnout.
(c) teorie relativity je sita na miru velkym rychlostem a nizkym energiim (tak jako newtonova teorie je sita na miru nizkym rychlostem a nizkym energiim). to ze teorie je nepresna pri nesplneni predpokladu je tudiz vcelku normalni. samozrejme, z toho nevyplyva, ze by byla dana teorie mylna, jak zde autor nespravne spekuluje. z toho plyne jen to, ze jsme nesplnili predpoklady vyzadovane teorii.
(d) pokud vim tak rovnice obecne relativity lze odvodit z rovnic QCD (tusim Yangovy-Millsovy rovnice, ale fakt nevim, snad me vzdelanejsi opravi), podobne jako newtonovy gravitacni zakony lze odvodit z einsteinovych. ergo, zname zobecneni einsteinovych rovnic. a ac nezname analytycka reseny Y-M rovnic (tusim jeden z problemu milenia, na kt. je vypsana odmena milion USD) jsou tyto jednou z nejpresneji overenych fyzikalnich teorii. mereni provedena v CERNu se s teoretickou predpovedi shoduji na neuveritelny pocet mist, nechci kecat, snad 12 platnych cifer.
(e) kde autor prisel k te civre 10^20? nerikam ze tak velka korekce by tam nemohla byt. jen jsem si procetl ten report a nikde sem to tam nenasel.
(f) ano hned pristi rok se zacnou vyrabet antigravitacni zvedaky (btw jak to vsechno souvisi s antigravitaci prosim???). mno o antigravitaci se spekuluje uz dobrych sto let. uz sam einstein zavedl do svych rovnic onu tajemnou lambda silu (nebo jaxe xakru menovala), kterou pak nazval nejvetsim omylem sveho zivota a ktera pak byla v prubehu let stridave rehabilitovana a zavrhovana. v soucasne dobe se tomu rika tusim "temna energie". ... uvedomte si, ze fakt, ze se nekolika sikovnym lidem podarilo ve sterilnich experimentalnich podminach zmerit neco necekaneho na supravodichich, jeste neznamena ze zitra budeme misto leseni pouzivat antigravitacni plosiny (btw napr. prave se supravodivosti se experimentuje sakra dlouho a stale nic, jeste lepe je to videt u jaderne fuze).
(g) to je tak prisne utajovana zprava ze vysla i v lidovkach (sam tam mate na lidovky odkaz). nic vic utajovanyho si uz predstavit ani nedokazu )). uzitecnost teto zpravy je take nesmirna, hned zitra u nas v panelaku necham nainstalovat antigravitacni vytah, do dneska sem netusil ze to je mozne )). jediny uzitek z tehle zbravy bude, pokud moderatori GS budou davat vetsi pozor co se sem uploaduje a takovyhle clanky budou vcas presouvat do OT aby tu, z odpustenim, neprekazeli.
ps. osobni dotaz, mas neco osobniho proti einsteinovy?
[ Odpovědět | Smazat ]
Re: Přestane Einsteinův omyl ovládat svět ? (Skóre: 1)
Od reader v Středa, 24. květen 2006 v 09:25:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
errata, trosku sem tam pomotal nasledujici, ofkors, neplati QCD => GenRel, naopak hleda se spolecny "predek", zhavym adeptem jsou strunovy teorie, ergo plati StringT => {QCD, GenRel} ... ale to je celkem jedno, bylo to tim, ze jsem u toho uz spal )). ted rano se jen divim, ze tenhle "clanek" jeste nezmizel v zumpe.
[ Odpovědět ]
Re: Přestane Einsteinův omyl ovládat svět ? (Skóre: 1)
Od reader v Úterý, 23. květen 2006 v 23:15:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
jo a este k nadpisu: ktery z einsteinuv omylu ovlada svet?
bohuzel neznam zadnou praci, ktera by pojednavalo o omylech AE (takove veci se vetsinou z principu nepublikuji, neb je to kontraproduktivni a nikdo by to nevydal). nevim ergo ani o zadnem ktery by ovladal (at uz fyzicky, nebo jakkoliv jinak) svet. vim jen o jednom tzv. "omylu", citovanem jiz v prnim komentari -- o tajemne lambda sile. tento omyl-neomyl jaxi jeste neni uplne jasnej, ale existence jakesi sily urychlujici expanzi vesmiru byla experimentalne overena! (tusim) ...
ergo, mluvite-li o tomto omylu, pak tento neni az tak omylem a svet ovlada (pokud to tak muzeme nazvat) zrejme z fyzikalni podstaty sveta samotneho. sam od sebe ho asi "ovladat" neprestane, mozna pri jine, nove, dalsi (nektere z dalsich) realizaci vesmiru ... ale o to se asi uz nemusime starat
[ Odpovědět | Smazat ]
Re: Přestane Einsteinův omyl ovládat svět ? (Skóre: 1)
Od Karels (haohan@seznam.cz) v Středa, 24. květen 2006 v 09:31:56 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Příznám se, že nemám na to, abych zhodnotil, zda se Einstein mýlil, nebo nikoliv.
Karels
Re: Přestane Einsteinův omyl ovládat svět ? (Skóre: 1)
Od reader v Středa, 24. květen 2006 v 09:39:22 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
tak tak, od toho tu jaxi je experimentalni fyzika, by takovy veci potvrzovala / vyvracela.
Re: Přestane Einsteinův omyl uvádět do pohybu ideologickou debatu? (Skóre: 1)
Od mk (miliko@atlas.cz) v Středa, 24. květen 2006 v 22:59:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Píšeš: ´....současná dogmatická ateistická masmédia (dnešní farizee) a vědu (dnešní zákoníky) je typické....´,
Tak mám dojem, že se vrátila doba sporů o pojmy.
Hledají se anti a pro a připomíná to proces s Galileem. On nebyl souzený jako vědec, to doba neocenila, ale jako kněz, který nerespektoval názor podle Aristotela, že země je střed světa.
Protivil se psanému názoru. O skutečné podobě světa nemělo v jeho procesu význam diskutovat, šlo o názory.
Církev jednou v letech cca 1200 přijala Aristotela za základ pro filosofii, neodlišila tehdy filosofii od teologie a měli na 300 let dobrý základ. Nikdo nebyl tak důkladný v popisu světa jako Aristoteles.
Co to ten Galieli dělal, že se koukal do rourky a odporoval Filosofovi?
A dnes se opět hýbou vody sporů: tu se najdou farizeové, tu zákoníci, a hlavnš, ža ta dogmatická masmédia jsou současná, máme tu aktualitu, spory jako v počátcích, cítím závan biblických sporů, hmm jak je to osvěžující moci proti někomu bojovat .
Ale že fyzika zákonitě překračuje své obzory a jde stále dále se nebere. A přece - vždyť to je základ vědeckého postupu, vršit lepší na starší .
Také Einstein, kdyby žil dnes, by byl rád, že se na něco nového přišlo. Ve vědě přece nejde o to, jaký dojem platí ve společnosti, ale o vyzkoumanou pravdu.
[ Odpovědět | Smazat ]
Re: Přestane Einsteinův omyl uvádět do pohybu ideologickou debatu? (Skóre: 1)
Od reader v Čtvrtek, 25. květen 2006 v 08:52:40 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
jj pekny komentar, diky
Založen: Mar 01, 2006 Příspěvky: 0 Bydliště: Afghanistan
Zaslal: st květen 24, 2006 9:21 am Předmět:
dekuji a moc omlouvam se za trosku agresivni reakci. neskromne si myslim ze do fyziky trosku vidim a takovehle clanky me trosku vytaci . navic to s GS tematicky fakt nemelo nic splocneho. diky.
Založen: Jun 24, 2006 Příspěvky: 0 Bydliště: Czech_Republic
Zaslal: so září 02, 2006 10:11 am Předmět:
Domnívám se, že jedna zpráva v médiích úplně stačila, neboť se jedná o poněkud složité věci, kterým asi nikdo kromě fyziků nerozumí. V první řadě musí být experiment zopakován v jiné laboratoři. Jestli se výsledky potvrdí, bude to pro fyziku velmi přínosné. Nebude to ovšem znamenat - jak se někdo mylně domnívá, že Einsteinova teorie obecné relativity (ETR) přestane platit. Pouze se vymezí hranice neboli podmínky, za kterých platí, a podmínky, kde ji už použít nelze. Možná bude nějak modifikována. ETR byla mnohokrát testována a všechny experimenty (krom tohoto) potvrdily její vysokou přesnost a správnost. Např. ETR zlepšuje přesnost systému GPS.
V tomto experimentu ovšem vystupují zákonitosti kvantové fyziky. Stručně řečeno - ETR platí pro větší rozměry, kvantová teorie pro maličké rozměry. Není tedy divu, že v tomto experimentu došlo pravděpodobně k nesouhlasu s ETR. O tom, že ETR neplatí v mikrosvětě, se již dávno ví. Teoretičtí fyzikové s velkým úselím hledají řešení tohoto problému.
ETR tedy bude ve svých mezích platit dále. Newtonova teorie gravitace, kterou ETR vystřídala, také platí dále. Lze ji použít všude tam, kde není třeba počítat se zakřivením prostoru - s tím totiž počítá ETR.
Článek se mi vůbec nelíbí, protože představuje vědeckou obec jako nějaké tajné spiknutí učenců. To je zcela mylná představa. Obvinit fyziky ze zpátečnictví nebo utajování objevů je dosti podivné.
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra. Můžete odpovídat na témata v tomto fóru. Můžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Můžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Můžete hlasovat v tomto fóru.